Podatność na siniaki - jak sobie radzić?
Kiedy masz zaburzenie krzepnięcia krwi i związaną z nim hemofilię lub chorobę von Willebranda, ciało jest podatne na siniaki i szybkie powstawanie siniaków. Są to zaburzenia genetyczne i są łatwe do zidentyfikowania. Diagnoza - problem może być spowodowany innymi chorobami, zasinienie przy tych chorobach nie jest typowym objawem, ale towarzyszy mu wiele innych objawów. Sprawdź, które siniaki wskazują na chorobę.

Siniak powstaje, gdy małe naczynia krwionośne są uszkodzone i krew przedostaje się do tkanek. Siniaki na ciele często są wynikiem mocnych uderzeń i stresu. Uszkodzony obszar jest bolesny, a wkrótce potem skóra staje się ciemnoczerwona. Aby sobie pomóc, jak najszybciej zastosuj zimny kompres na dotknięty obszar. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza krwawienie podskórne i łagodzi ból. Po 1-2 dniach zamiast zimnego kompresu można zastosować ciepły, mokry kompres, aby przyspieszyć wchłanianie siniaka. Pomocne mogą być preparaty zawierające ekstrakty z arniki lub kasztanowca. Jednak w niektórych przypadkach nawet lekki ucisk na ciele pozostawia ślady w postaci podskórnych wybroczyn.

Co powoduje skłonność do siniaków?
U kobiet siniaki występują częściej podczas menstruacji, ponieważ naczynia krwionośne łatwiej ulegają osłabieniu i pękaniu. Na przykład łatwość powstawania siniaków może być cechą indywidualną wynikającą z wrodzonych, nadmiernie kruchych naczyń krwionośnych lub może być związana z przyjmowanymi regularnie lekami lub niektórymi chorobami wpływającymi na kruchość naczyń krwionośnych. Czasami ten stan jest spowodowany stosowaniem kortykosteroidów lub leków rozrzedzających krew (takich jak heparyna lub warfaryna) lub leków dostępnych bez recepty (takich jak aspiryna lub ibuprofen). Osoby z niedoborem witaminy C mogą mieć skłonność do siniaków. Witamina C wzmacnia ściany naczyń włosowatych, utrudniając ich pękanie i napływ krwi do tkanek.

Czasami jednak przyczyną powstawania siniaków na ciele jest choroba, dla której siniaki nie są objawem charakterystycznym. Siniaki z powodu wrodzonej łamliwości naczyń krwionośnych Wrodzona nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych związana jest z zaburzeniem struktury naczyń, objawiającym się tendencją do wyciekania krwi pozanaczyniowej układowej.

Siniaki od narkotyków.
Do substancji, które mogą sprzyjać powstawaniu siniaków, należy na przykład kwas acetylosalicylowy znajdujący się w wielu lekach przeciwbólowych; jego małe dawki są również zalecane dla osób z chorobami serca. Podobne działanie mają kortykosteroidy w terapii przeciwzapalnej czy przeciwalergicznej, podobnie jak leki rozrzedzające krew, takie jak antagoniści witaminy K (warfaryna, acenokumarol) czy heparyna stosowana w leczeniu zakrzepów.

Siniaki a aktywność fizyczna.
Jesteśmy narażeni na kontuzje, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Dobra pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, a kontuzje w tym czasie mogą być łatwe. Na przykład siniaki mogą wystąpić po upadku z roweru, deskorolki, rolki lub po uderzeniu piłką. W tym przypadku nie ma powodu do zmartwień. Warto jednak szybko posmarować miejsce preparatem na siniaki, który zawiera arnikę, która zmniejszy rozmiar siniaka i sprawi, że szybciej zniknie. Warto mieć taki preparat pod ręką, zwłaszcza jeśli masz skłonność do powstawania siniaków. Nałożenie żelu z arniki na skórę bezpośrednio po uderzeniu, znacznie zmniejsza ryzyko powstania siniaka i przyspiesza wchłanianie się powstałej wybroczyny.

Krzepnięcie krwi.
Łatwy rozwój wybroczyn po niewielkim urazie lub bez urazu czasami wskazuje na skazę krwotoczną o różnych przyczynach. Może to być spowodowane niedoborami czynników krzepnięcia lub nieprawidłową funkcją płytek krwi lub ścian naczyń krwionośnych. Ta ostatnia przyczyna występuje w zespołach alergicznych, które dotykają głównie dzieci. Zasinienia występują częściej zimą i są spowodowane zapaleniem drobnych naczyń krwionośnych (co może być związane z częstszymi infekcjami). Hemofilia i choroba von Willebranda to uwarunkowane genetycznie skazy krwotoczne. Pierwszym z nich są niedobory czynników krzepnięcia. Druga, najczęstsza wrodzona skaza krwotoczna, siniaki, spowodowana jest brakiem we krwi czynnika von Willebranda, odpowiedzialnego za agregację płytek krwi oraz czynnika VIII chroniącego układ krzepnięcia.

Siniaki i niedobory witamin.
Skłonność do powstawania siniaków jest powszechna u osób z niedoborem witaminy C, która wzmacnia ściany naczyń włosowatych, czyniąc je mniej podatnymi na pękanie, a tym samym mniejsze prawdopodobieństwo penetracji tkanek. Odpowiednia dieta może z powodzeniem uzupełniać niedobory witaminy C. Czerwona papryka, jarmuż, czerwona kapusta, porzeczki, truskawki i pomarańcze są dobrym źródłem witaminy C. Inne objawy tej choroby to: żółtaczka, wodobrzusze, krwawiące dziąsła i krwawienia z nosa.

Podatność na siniaki i choroby nerek
Siniaki mogą również wystąpić w przypadku niewydolności nerek. Towarzyszą im następujące objawy:
słabość,
zmęczenie,
nadciśnienie,
bezsenność,
brak apetytu,
czkawka,
mdłości,
wymioty,
utrata wagi,
ból głowy,
swędząca skóra,
blada skóra,
trądzik.

Krwawienie i zasinienie – jeden z objawów białaczki
Objawy ostrej białaczki mogą wahać się od częstych krwawień i łatwego siniaczenia bez uszkodzenia ciała (ze względu na zmniejszoną liczbę płytek krwi - trombocytów - i czerwonych krwinek - krwinek czerwonych), po bladość i uporczywe zmęczenie (spowodowane niedokrwistością).