Jaki dozownik do gabinetu wybrać?
Dozownik w gabinecie, przychodni czy też w innej placówce medycznej to gwarancja nie tylko schludnego wyglądu i wygody, ale także bezpiecznej dezynfekcji oraz mycia rąk. Pandemia Covid-19 przypomniała nam jakie to ważne. Nasze ręce to idealne podłoże to przenoszenia wszelkich patogenów, dlatego odpowiednia higiena jest niezwykle istotna.  Na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji do wyboru. Poniższe informacje na pewno pomogą w wyborze. 


Przeznaczenie  - dezynfekcja czy mycie ?



Dobór odpowiedniego urządzenia powinniśmy zacząć od kwestii jego przeznaczenia.  Dozowniki przeznaczone na produkty myjące jak emulsje, mydła mogą działać na zasadzie wlewania. Te do dezynfekcji również, ale muszą być do tego przeznaczone, ponieważ często plastik użyty do urządzeń dozujących mydło, nie wytrzyma kontaktu z alkoholem zawartym w każdym środku dezynfekującym ręce.  Urządzenia dozujące tzw "dolewane" niewątpliwie są bardziej narażone na ewentualne zanieczyszczenia. Coraz więcej placówek decyduje się na sprzęty z tzw "systemami zamkniętymi". Zawsze wybór należy do nas, ale warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Do placówek medycznych bezpieczniejszym wyborem będą jednak dozowniki z systemami zamkniętymi, lub polegające na dokupowaniu "buteleczek". Jednak wiele osób decyzuje się na zakup dozownika z takim pojemnikiem, do którego potem możemy dolewać produkty. Na pewno jest to ekonomiczniejsze, ale czy bardziej higieniczne?

Wybór jest naprawdę ogromny.  Ze względów estetycznych dobrze aby dozowniki były takie same. Szczególnie warte uwagi są urządzenia, które ułatwiają późniejsze uzupełnienie produktu poprzez przygotowanie przez producenta gotowych wkładów do nich. W przypadku dezynfekcji rąk dedykuje się dozowniki tzw. łokciowe, ewentualnie cieszące się ostatnio coraz większym zainteresowaniem dozowniki na fotokomórkę, inaczej nazywane "bezdotykowymi". 
Dozowniki przeznaczone do środków dezynfekcji są najczęściej także odpowiednie do mydła. W zależności od firmy różnią się wyglądem i pojemnością buteleczek czy też woreczków, które do nich pasują. 

 

Tylko mycie 


Charakteryzują się możliwością wielokrotnego napełniania, ale tylko produktami myjącymi dłonie. Nalanie do nich środka dezynfekującego może skutkować  zniszczeniem tworzywa z którego są zrobione.  Dostępne w wersjach 500 ml,  1000 ml, zazwyczaj do mocowania na ścianę.  Najczęściej posiadają wizjer do kontrolowania ilości mydła i są zamykane kluczykiem. Takie tradycyjne dozowniki są uruchamiane manualnie za pomocą naciśniecia palcem, a nie jak w wypadku środkow dezynfekcji czyli za pomocą przycisku łokciowego.




Automatyczny - podkładasz i masz 


Idealny wybór dla miejsc, które wymagają szczególnie wysokiego poziomu higieny, jak Szpitale, SOR-y, DPS-y. Chociaż z uwagi na ilość osób korzystających z urządzenia dozującego  to także dobra opcja dla zatłoczonych miejsc jak galerie handlowe.  Produkty najczęściej w komplecie mają baterie. Działają na zasadzie czujnika ruchu - po podłożeniu ręki urządzenie dozuje dawkę produktu. Jest to niezwykle wygodne i i higieniczne rozwiązanie. 



Wolnostojący czy naścienny


W zależności od układu pomieszczenia, oraz ilości miejsca do dyspozycji są urządzenia dozujące do mocowania na ścianę oraz wolnostojące.  Na pewno każdy z nas widział dozowniki w tych dwóch opcjach. Coraz częściej w standardowym wyposażeniu, nawet galerii handlowych jest dozownik stojący przed wejściem, który zawiera środek do szybkiej dezynfekcji dłoni. Co prawda urządzenia naścienne niewątpliwie zajmują mniej miejsca dlatego są lepszą opcją dla mniejszych gabinetów, czy też przychodni. Częstszym wyborem jest jednak dozownik montowany na ścianie.  Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, miejsca  do dyspozycji, kwoty jaką może przeznaczyć na stojak/stację dozującą.  Zaletą wolnostojących sprzętów jest brak konieczności wiercenia. Chociaż niektóre dozowniki ścienne można przypocować poprzez przyklejenie, to jednak montaż za pomocą wkrętów zawsze jest trwalszy.  Niewątpliwie dzięki dozownikom wolnostojącym można w  bardzo estetyczny sposób wyeksponować środki dezynfekcji.