Terapia ciepłem - panaceum na ból mięśni i stawów
Bóle i przeciążenia mięśni i stawów dotykają nas wszystkich – pracujemy w biurze, wykonujemy pracę fizyczną, uprawiamy aktywny sport. Obolałe miejsca można łagodzić… gorącymi okładami - działa rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu może pomóc w zwalczaniu bólu spowodowanego napięciem. W artykule poruszamy temat, jak działa terapia ciepłem, jakie rodzaje bólu może uśmierzyć i jakie formy można stosować w domu.

Jak działa hipertermia?
Terapia ciepłem pomaga na kilka sposobów: Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi, stymuluje metabolizm tkanek, pomaga odbudować uszkodzone tkanki i zmniejsza odczuwanie bólu. Ze względu na zwiększony przepływ krwi do dotkniętego obszaru, do tkanek dostarczanych jest więcej tlenu i składników odżywczych, a produkty przemiany materii są szybciej usuwane, co pomaga przywrócić uszkodzonym mięśniom ich normalny stan.

Zastosowane ciepło stymuluje również termoreceptory. Bodźce temperaturowe konkurują z bodźcami bólowymi na drodze do mózgu. Rezultat: mniej bolesnych bodźców dociera do mózgu i odczuwany jest mniejszy ból. Co więcej, ciepło rozluźnia obolałe mięśnie, zmniejszając ich sztywność i poprawiając zakres ruchu.

Jakie rodzaje bólu może złagodzić terapia ciepłem?
Terapia ciepłem jest szczególnie skuteczna w zmniejszaniu nieswoistego bólu szyi i pleców, najczęściej spowodowanego nadmiernym lub niewłaściwym użytkowaniem, forsownymi ćwiczeniami, napięciem mięśni lub chorobą zwyrodnieniową stawów. Dlatego stosuj ciepłoterapię w życiu codziennym - w przypadku bólu związanego z przeciążeniem stawów po pracy siedzącej, przeciążeniu mięśni, intensywnym treningu lub forsownym wysiłku fizycznym.

Kiedy nie należy stosować terapii ciepłem?
Chociaż może mieć korzystny wpływ na twoje zdrowie, gdy jest stosowany w leczeniu wyżej wymienionych schorzeń, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli jest używany nieprawidłowo. W przypadku ostrego procesu zapalnego hipertermia może zaostrzyć stan (na przykład obrzęk spowodowany urazem). Należy zachować ostrożność w przypadku chorób układu krążenia, cukrzycy, gorączki, reumatoidalnego zapalenia stawów i ciąży. W takich przypadkach przed rozpoczęciem hipertermii należy skonsultować się z lekarzem.