zmiana_czasu_admed

Nadchodząca wiosna oznacza, poza zmiana pogody, także zmianę czasu z zimowego na letni. Do zmiany czasu mogliśmy już przywyknąć gdyż odbywa się ona od wielu dziesiątek lat w większości krajów na świecie. Działanie to ma podłoże głównie ekonomiczne, gdyż pozwala na lepsze wykorzystanie naturalnego światła słonecznego, zamiast energii elektrycznej. Zmiana czasu ma miejsce dwa razy do roku: z czasu zimowego na letni odbywa się w Polsce zawsze w ostatni weekend marca, natomiast z letniego na zimowy w ostatni weekend października. Od wielu lat można przeczytać, że zmiana czasu wkrótce przejdzie do lamusa, jednak nic takiego się nie dzieje i przynajmniej do 2026 roku nic w tym zakresie się nie zmieni.

 

Czy zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

 

Zmiana czasu zdecydowanie wpływa na nasze samopoczucie a także na zdrowie. Jest to spory stres dla organizmu, co może powodować zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej. Może także przyczyniać się do wystąpienia określonych chorób.

 

Rozregulowanie gospodarki hormonalnej

 

Zmiana czasu często prowadzi do rozregulowania naturalnego zegara biologicznego. Zmiana czasu wpływa na cały nasz dzień: pora wstawania czy pory posiłków do których nasz organizm przywykł, ulegają zmianie, a należy zaznaczyć, że dla naszego organizmu rutyna i powtarzalność sa niezwykle istotne. Wszystko to wpływa na homeostazę organizmu a także na ilość wydzielanych hormonów, takich jak kortyzol czy melatoniny. Kortyzol jest głównym hormonem regulującym nasz dobowy rytm, wydziela się rano i powoduje nasze przebudzenie się. Z kolei melatonina sprawia, że w nocy możemy spokojnie spać. Zmiana czasu sprawia, że potrzeba kilku lub nawet kilkunastu dni aby nasz organizm wrócił do siebie i na nowo zaczął funkcjonować bez zakłóceń.

 

Zmiana czasu a poważne choroby

W ciągu pierwszych kilku dni od przestawienia zegarów zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu, a wiąże się to z dużymi skokami hormonów. Dotyczy to głównie osób cierpiących na choroby kardiologiczne i krążenia.

Uczucie zmęczenia i braku energii

Gospodarka hormonalna, która jest rozregulowana po przestawieniu zegarków, wpływa na całe działanie organizmu – metabolizm, układ odpornościowy czy rozwój stanów zapalnych. Kortyzol nie bez przyczyny nazywany jest hormonem stresu, gdyż jego wydzielanie zwiększa się w sytuacjach, które organizm rozpoznaje jako zagrożenie, czyli między innymi po zmianie czasu, co może przyczynić się do obniżenia nastroju i zmniejszenia energii.

Niewyspanie

Jedna z najbardziej oczywistych i powszechnych oznak zmiany czasu z zimowego na letni, to niewyspanie. Za ten objaw odpowiada melatonina i kortyzon, czyli hormony „zajmujące się” naszym snem. Hormony te wydzielają się w ściśle określonych porach. Melatonina – po to aby sen był głęboki, a kortyzol – aby organizm łagodnie się z niego wybudził o odpowiedniej porze (do której przywykł).

Czy można wspomóc organizm w okresie zmiany czasu?

W okresie zmiany czasu warto bardziej zadbać o siebie i więcej wypoczywać. Jeśli odczuwamy senność wieczorem o wcześniejszej, niż zwykle porze, nie siedźmy na siłę, tylko pozwólmy sobie na więcej snu. Okres w którym przestawiamy czas na letni pokrywa się z przesileniem wiosennym, który jest wymagający dla naszego organizmu. Dlatego starajmy się nie robić niczego w pośpiechu, więcej odpoczywajmy i przebywajmy na łonie natury, to powinno pomóc na łagodne przejście przez zmianę czasu.