przesilenie_wiosenne_admed

Wraz z nadchodząca wiosną cała przyroda zaczyna budzić się do życia. Wydawać by się mogło, że coraz dłuższe, ciepłe i pełne słońca dni sprawią, że będziemy mieć podwójną ilość energii. Często jednak dzieje się odwrotnie.

Czym jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne to okres gdy temperatury zaczynają rosnąć, jest to czas pośredni między zimą a wiosną. Zmiany warunków pogodowych mogą się okazać dla niektórych osób uciążliwe, ponieważ organizm może zareagować na nie nadmiernym zmęczeniem i obniżonym nastrojem.. Dotyczy to zwłaszcza osób wrażliwych na zmiany pogodowe, tzw. meteopatów. Przesilenie wiosenne występuje najczęściej na przełomie marca i kwietnia a objawy pojawiają się przez kilka dni po czym same ustępują.

Jakie są objawy przesilenia wiosennego?

Objawy przesilenia wiosennego mogą dotknąć głównie osób, które są przemęczone bądź też cierpią na choroby przewlekłe. Organizm gdy próbuje się przystosować do zwiększonej ilości światła, produkuje więcej hormonów, głównie serotoniny, estrogenu i testosteronu, zmniejszając jednocześnie ilość produkowanej melatoniny. To sprawia, że możemy być bardziej rozchwiani emocjonalnie oraz mieć problemy ze snem. Do głównych objawów przesilenia wiosennego należą:

  • Brak energii;
  • Senność;
  • Zmęczenie;
  • Niski poziom koncentracji;
  • Przygnębienie, obniżony nastrój;
  • Brak apetytu bądź wzmożony apetyt.

Jeśli obserwujemy u siebie podobne objawy w okresie przedwiośnia, może to być właśnie przesilenie wiosenne. Objawy nie powinny utrzymywać się dłużej niż 14 dni, jeśli o tym czasie nie miną, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak sobie pomóc w okresie przesilenia wiosennego?

Na przedwiośniu wszyscy jesteśmy zmęczeni po zimie, często mamy niedobór witamin spowodowanym słabszym do nich dostępem. Jednak odpowiednie zadbanie o siebie może pomóc ograniczyć objawy przesilenia wiosennego. Co warto wdrożyć jeszcze w lutym?

Więcej witamin w diecie

Warto włączyć do codziennej diety więcej warzyw i owoców a także świeżo wyciskanych soków. Bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu.

Więcej odpoczynku

Dbanie o siebie jest szczególnie ważne w tym trudniejszym dla nas okresie. Warto każdego dnia znaleźć czas na coś co nas relaksuje i wycisza. Może to być ciekawa książka, spotkanie z przyjaciółmi czy wyjście na masaż. Ważne aby traktować się z życzliwością i wyrozumiałością jeśli czasami nic nam się nie chce bądź mamy gorszy nastrój.

Korzystajmy z dobrej pogody na świeżym powietrzu

Przebywanie na świeżym powietrzu na przedwiośniu może sprawić że wrócimy do domu szczególnie zmęczeni, jednak z pewnością nasz nastrój ulegnie polepszeniu. To za sprawą zwiększonego wydzielania serotoniny, która pomagają się zrelaksować i poczuć lepiej.

Więcej ruchu

Ruch, podobnie ja przebywanie na świeżym powietrzu sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi a to za sprawą zwiększonego wydzielania endorfin, czyli hormonu szczęścia. Zdecydowanie najlepszym połączeniem jest ruch na świeżym powietrzu, wówczas korzyści jakie odczujemy są podowjone.