Wydolność oddechowa
Wydolność oddechowa to zdolność układu oddechowego do natleniania krwi, zależy ona przede wszystkim, choć nie wyłącznie, od stanu płuc. W medycynie termin ten jest najczęściej używany w kontekście jego braku - niewydolność oddechowa jest poważnym stanem zagrożenia życia, wymagającym natychmiastowego leczenia.



Jak sprawdzić wydolność oddechową?
Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego przyrządu - spirometru. Badanie to zalecane jest w szczególności osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Spirometria zalecana jest również palaczom i alergikom.


Jak sprawdzić swoją sprawność fizyczną oraz wydolność organizmu?
Do najpopularniejszych testów sprawności fizycznej i wydolności oddechowej - kondycji organizmu należą test Ruffiera, test Coopera i test harwardzki. Te metody pomiaru pomagają określić, czy ciało sportowca jest przystosowane do wysiłku fizycznego. Mogą być wykonywane samodzielnie, gdyż nie wymagają użycia specjalistycznego sprzętu.


Co powoduje niewydolność oddechową?
Płuca nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do krwi, więc może dojść do niewydolności innych narządów. Przyczyny ARDS mogą być różne: zapalenie płuc wywołane wirusem (takim jak koronawirus SARS-CoV-2), uraz mechaniczny lub ciężka sepsa.


Jak możemy zadbać o układ oddechowy i poprawić wydolność oddechową?

Ćwiczenia aerobowe
Jednak już proste ćwiczenia aerobowe (bieganie, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach itp.) zwiększają pojemność płuc. Chodzi o to, że kiedy ćwiczymy, nasze mięśnie pracują ciężej, zużywając większe ilości tlenu, ponieważ nasz oddech przyspiesza. Dlatego nie unikajmy ćwiczeń, naprawdę zdrowo jest się zmęczyć. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.
 
Ćwiczenia oddechowe
Każde ćwiczenia oddechowe zwiększają pojemność naszych płuc. W przypadku, gdy zachorujemy, jesteśmy wtedy mniej narażeni na duszności i trudności z oddychaniem.  Najprostszym z ćwiczeń oddechowych jest głębokie wciąganie powietrza przez nos, a następnie powolne wypuszczanie go przez usta, co powinno trwać około 7 sekund. To ćwiczenie dodatkowo relaksuje, uspokaja i pomaga zasnąć. Warto powtarzać je kilka razy w kilku seriach każdego dnia. Już po kilku dniach jesteśmy w stanie zwiększyć dzięki temu pojemność naszych płuc.


Inhalacje
Dodatkowym sposobem, w jaki możemy wspomóc nasze drogi oddechowe są inhalacje. Inhalacje możemy wykonywać samodzielnie w domu, za pomocą tak zwanych cwiczeń parowych - "parówek". W tym celu używamy miski z gorącą wodą i ręcznika, którym przykrywamy głowę, aby zapobiec wydostawaniu się pary. Do wody możemy dodać olejki eteryczne, sól kuchenną lub sól fizjologiczną. Jeśli chcemy, aby inhalacja była bardziej efektywna, narzędziem, które nam w tym pomoże jest inhalator. Jego przewagą nad domową, tradycyjną inhalacją jest to, że szybko i wygodnie dostarcza opary do każdego zakamarka naszego układu oddechowego. Nebulizator tworzy z roztworu nie gorącą parę, jak w przypadku waporyzatorów, ale zimną mgiełkę z odpowiednio rozdrobnionymi cząsteczkami. Dodatkowo nie wymaga tak wielu przygotowań, wystarczy napełnić pojemnik z lekiem i uruchomić urządzenie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele inhalatorów, na których zakup do użytku domowego możemy sobie pozwolić. Profilaktyczna terapia inhalatorem może być stosowana przez każdego, ale inhalacje są szczególnie polecane dzieciom, osobom starszym, osobom z częstymi infekcjami, palaczom i alergikom. Profilaktyczna terapia inhalatorem wykonywana jest zazwyczaj przy użyciu soli fizjologicznej, która podawana jest drogą wziewną bezpośrednio do układu oddechowego.


Warto regularnie ćwiczyć. Szczególnie korzystne dla układu oddechowego są  bieganie, pływanie, jazdę na rolkach lub rowerze, które sprawiają, że nasze płuca pracują znacznie intensywniej niż w stanie spoczynku.
Ruch jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na poprawę wydolności organizmu.
Regularny trening dostosowany do indywidualnych możliwości poprawia wydolność oddechową, usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego, pomaga utrzymać prawidłową masę mięśniową i masę ciała, a także dba o nasz dobry nastrój.