inhalator_nebulizator_admed

Inhalatory są urządzeniami, z których można korzystać w różnych sytuacjach. Inhalator jest pomocny zarówno gdy zachodzi potrzeba odblokowania nosa przy katarze czy podania leku drogą wziewną. Jego zakup może niezwykle ułatwić życie, zwłaszcza gdy posiadamy dzieci.

Kiedy stosować inhalator?

Niezwykle częsty, zwłaszcza w miesiącach jesienno – zimowych katar, bywa zmorą rodziców młodszych dzieci. Dziecko z zatkanym noskiem ma problemy z oddychaniem, co przekłada się zwłaszcza na jakość jego snu. Jako, że katar u dziecka może trwać niemal nieprzerwanie, lub zaczynać się kilka dni po zakończeniu poprzedniego, wszelkie sposoby ułatwiające życie malucha są na wagę złota. Inhalacje można wykonać przy pomocy inhalatora/nebulizatora. W przypadku dzieci ta metoda wydaje się dużo prostsza i bezpieczniejsza od tradycyjnej „parówki”, czyli pochylaniu się na pojemnikiem z gorącą, parującą wodą. Do inhalacji przy użyciu inhalatora zaleca się użyć sól fizjologiczną w ampułkach lub przepisany przez lekarza lek. W tym drugim przypadku lek najczęściej zaleca się rozcieńczyć z solą fizjologiczną, tak aby objętość płynu była odpowiednia.

Przy jakich schorzeniach zalecane są inhalacje?

Poza katarem, inhalacje znajdują zastosowanie także w przypadku innych dolegliwości, takich jak:

  • Astma;
  • Zapalenie oskrzeli;
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • Zapalenie zatok;
  • Zapalenie krtani;
  • Mukowiscydoza.

 

W jaki sposób przeprowadzać inhalacje?

Zanim przystąpimy do inhalacji, należy siebie lub dziecko odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pozycja w trakcie inhalacji powinna być siedząca. W czasie wykonywania zabiegu oddychamy normalne, od czasu do czasu wykonując głębszy wdech z zatrzymaniem oddechu. Do inhalatora załączone są zarówno maseczka jak i ustnik. Maseczka jest lepszym rozwiązaniem dla młodszych dzieci, natomiast ustnik dla tych starszych i dorosłych.

Aby rozpocząć inhalowanie należy poskładać wszystkie części inhalatora. Do nebulizatora (pojemnik na płyn) należy dodać odmierzoną dawkę leku lub soli fizjologicznej. Maseczkę należy założyć w taki sposób aby idealnie przylegała do twarzy, natomiast korzystając z ustnika należy oddychać przez usta. Cały proces inhalacji trwa do 10 minut, w zależności od ilości leku/soli fizjologicznej. Po każdym użyciu inhalatora, wszystkie jego części należy dokładnie umyć oraz osuszyć przed schowaniem. Inhalacje można przeprowadzać do 4 razy dziennie, w zależności od potrzeb.

 

Jaki inhalator do nebulizacji wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem inhalatorów do nebulizacji są inhalatory pneumatyczno – tłokowe. Za ich pomocą można podawać wszystkie leki, zarówno antybiotyki jak i leki sterydowe. Modele przenośne można zastosować w każdym miejscu, są lekkie i poręczne i zdecydowanie warte zakupu.