Trichomonas vaginalis (rzęsistek) - objawy zakażenia i leczenie

Rzęsistkowica  to bardzo powszechna choroba przenoszona drogą płciową spowodowana zakażeniem Trichomonas vaginalis (pierwotniakiem pasożytniczym). Chociaż objawy są różne, większość osób cierpiących na rzęsistkowicę nie jest w stanie tego stwierdzić.


Jak rozprzestrzenia się rzęsistkowica?



Osoby aktywne seksualnie mogą zarazić się rzęsistkowicą uprawiając seks bez prezerwatywy z partnerem, który ma rzęsistkowicę.

U kobiet infekcja najczęściej występuje w dolnych drogach rodnych (srom, pochwa, szyjka macicy lub cewka moczowa). U mężczyzn infekcja najczęściej występuje wewnątrz penisa (cewki moczowej). Podczas seksu pasożyt zwykle przenosi się z penisa do pochwy lub z pochwy na penisa. Może również rozprzestrzeniać się z pochwy do innej pochwy.
Nie zdarza się, aby pasożyt zarażał inne części ciała, takie jak dłonie, usta lub odbyt.

Jakie są oznaki i objawy rzęsistkowicy?


Około 70% osób z infekcją nie ma żadnych oznak ani objawów. Kiedy rzęsistkowica powoduje objawy, mogą one wahać się od łagodnego podrażnienia do ciężkiego stanu zapalnego. U niektórych osób objawy pojawiają się w ciągu 5 do 28 dni od zarażenia. U innych objawy pojawiają się znacznie później. Objawy mogą pojawiać się i znikać.

Mężczyźni z rzęsistkowicą mogą zauważyć:
  • swędzenie lub podrażnienie wewnątrz penisa;
  • pieczenie i ból przy i po oddawaniu moczu lub wytrysku; 
  • kleistą wydzielinę z penisa.
Kobiety z rzęsistkiem mogą zauważyć:
  • swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub bolesność narządów płciowych;
  • dyskomfort podczas oddawania moczu; 
  • przezroczystą, białą, żółtawą lub zielonkawą wydzielinę z pochwy (tj. cienką wydzielinę lub zwiększoną objętość) o rybim zapachu.


Występowanie rzęsistkowicy może powodować nieprzyjemne odczucia podczas seksu. Bez leczenia infekcja może trwać miesiącami, a nawet latami.


Jakie są powikłania rzęsistkowicy?


Rzęsistkowica może zwiększać ryzyko zarażenia się lub rozprzestrzeniania innych infekcji przenoszonych drogą płciową. Na przykład, rzęsistkowica może powodować zapalenie narządów płciowych, ułatwiając zarażenie się wirusem HIV lub przekazanie go partnerowi seksualnemu.


Jak rzęsistkowica wpływa na ciężarną i jej dziecko?


Kobiety w ciąży z rzęsistkowicą są bardziej narażone na przedwczesne porody. Ponadto ich dzieci częściej mają niską masę urodzeniową (poniżej 5,5 kg).

Diagnoza


Nie jest możliwe zdiagnozowanie na podstawie samych objawów. Lekarz może Cię zbadać, a badanie laboratoryjne lub test potwierdzi diagnozę.


Jak leczy się rzęsistkowicę?

 

Rzęsistkowica jest najczęstszą uleczalną chorobą przenoszoną drogą płciową. Lekarz może leczyć infekcję za pomocą leków (tabletek) przyjmowanych doustnie. Leczenie to jest również bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Po otrzymaniu i zakończeniu leczenia rzęsistkowicy nadal można zarazić się nią ponownie. Ponowne zakażenie występuje u około 1 na 5 osób w ciągu 3 miesięcy po otrzymaniu leczenia. 

Nie powinieneś ponownie uprawiać seksu, dopóki ty i twój partner(ka) seksualny(a) nie zakończycie leczenia. Po upływie około trzech miesięcy od zakończenia leczenia należy ponownie poddać się badaniu, nawet jeśli partner(ka) seksualny(a) został(a) poddany(a) leczeniu.