odciski_usuwanie_odcisków_rodzaje_odcisków_admed

Czym jest odcisk?

 

Odcisk to zgrubiała warstwa naskórka, która powstaje podczas nadmiernego tarcia lub długotrwałego nacisku na skórę. Gdy skóra jest podrażniana przez dłuższy czas, wówczas reakcją jest wytwarzanie grubszej i twardszej warstwy skóry. Niestety, w procesie rogowacenia skóry nie dochodzi do złuszczania tej części tkanki, co w efekcie powoduje coraz mocniejsze zgrubienie w miejscu odcisku oraz spory dyskomfort i ból.

 

Miejsca tworzenia się odcisków

Miejscami, w których najczęściej tworzą się odciski są stopy. Zdarza się także, choć dużo rzadziej, że odcisk pojawia się na dłoniach, jednak to te na stopach przeważają w statystykach.

 

Przyczyny powstawania odcisków

Jedną z częstszych przyczyn powstania odcisku są nieprawidłowo dobrane buty. Ponadto, bywają osoby o większych predyspozycjach do powstawania odcisków, między innymi cukrzycy, osoby z chorą tarczycą a także osoby dźwigające ciężary. Bywają także czynności, przy wykonywaniu których ryzyko powstania odcisku jest wyższe (np. osoby grające na instrumentach strunowych).

Rodzaje odcisków

Najłagodniejsze odciski to nagniotki, są niewielkich rozmiarów w kształcie koła. Nieco większe, o żółtym zabarwieniu są modzele. Odciski z bardzo twardą podstawą nazywamy odciskiem z korzeniem. Ten typ odcisku może dawać wyjątkowo nieprzyjemne odczucia bólowe gdyż zakorzeniony w stopie czop często uciska zakończenia nerwowe.

 

Jak usunąć odcisk?

Z odciskami można sobie radzić na wiele sposobów. Jeśli odcisk jest stosunkowo nieduży i w miarę „świeży” pomóc może specjalny plaster na odciski, nasączony wysoko stężonym kwasem salicylowym lub innymi substancjami złuszczającymi i zmiękczającymi. Plastry te możemy stosować na nagniotki oraz niewielkie modzele. Kwas zmiękcza tkanki, dzięki czemu po określonym czasie martwą skórę można zerwać. Dodatkowo plastry osłabiają nacisk oraz działają osłaniająco na zgrubiałą skórę. Często są wodoodporne, oddychające a także wchłaniają wysięk co sprawia że ich stosowanie jest komfortowe.

Kolejnym sposobem na pozbycie się odcisku w domowym zaciszu jest zastosowanie przeznaczonych do tego celu kremów, które można nabyć w aptece. Zazwyczaj ich głównym składnikiem, podobnie jak w plastrach, jest kwas salicylowy lub mlekowy. Zaleca się wybór takich, które mają w swoim składzie dodatkowo mocznik i lanolinę.  Gdy odcisk jest  już dostatecznie zmiękczony, najlepiej urządzić kąpiel stopom w trakcie której martwa skóra stanie się łatwiejsza do usunięcia. Po tego rodzaju zabiegach, których celem jest usunięcie odcisku, skórę należy zdezynfekować środkami odkażającymi. Należy koniecznie pamiętać, że osoby cierpiące na cukrzycę oraz zaburzenia krążenia nie mogą używać ani maści ani plastrów.

Jeśli powyższe sposoby zawiodą możemy zdecydować  się na mechaniczne usunięcie odcisku u kosmetyczki lub podologa. W specjalistycznym gabinecie specjalista usuwa odcisk wraz korzeniem za pomocą dłuta, skalpela, frezarki lub lasera. W tym wypadku decydując się na zabieg usunięcia odcisku, mamy pewność, że zabieg będzie przeprowadzony w sposób profesjonalny i bezbolesny, jednak po zabiegu warto stosować środki regenerujące naskórek aby zapobiec ponownemu pojawieniu się odcisku.               

 

Profilaktyka powstawania odcisków


Jeśli chodzi o kwestie zapobiegania powstawaniu odcisków, kluczową rolę pełni tu dobór wygodnego obuwia. Buty muszą być dopasowane do naszej stopy, czyli nie mogą być ani za szerokie ani za wąskie. Noski w butach nie powinny kończyć się szpicem, tego nasze stopy bardzo nie lubią, podobnie jak wysokich obcasów. Najlepiej gdy but ma zaokrąglony czubek, jest wykonany z naturalnym materiałów, które pozwalają stopie oddychać. Poza właściwie dobranym obuwiem bardzo ważna jest dokładna higiena stóp. Usuwanie martwego naskórka powinno nam wejść w krew, tak aby skóra zawsze była gładka. Po kąpieli stopy należy dokładnie wysuszyć między palcami. Do pielęgnacji skóry stóp pomolodzy i kosmetyczki zalecają kremy zawierające w swoim składzie mocznik, który doskonale nawilża oraz zmiękcza skórę. Te zabiegi w większości osób chronią przed powstawaniem bolesnych odcisków.