naczyniak_usuwanie_naczyniaka_leczenie_naczyniaków_admed

Wielu rodziców boryka się z problemem naczyniaków u dzieci, ponieważ czasem zdarza się, że dziecko rodzi się z naczyniakiem bądź też pojawia się on na skórze niedługo po urodzeniu. Większość z nich ulega samoistnemu wchłonięciu przed ukończeniem 10 roku życia jednak zdarza się że naczyniak zostaje lub swoim umiejscowieniem zagraża rozwojowi narządu. Jak sobie z nimi radzić?

 

Czym jest naczyniak?

 

Pod tą nazwą kryją się pojedyncze zmiany na skórze, które są mocno ukrwione. Najczęściej naczyniaki przybierają mocno czerwony kolor, ponieważ ich naczynia krwionośne znajdują się blisko skóry. Tak jak już wspominaliśmy, dzieci czasami przychodzą na świat z tymi zmianami a najczęściej pojawiają się one na skórze w ciągu kilku pierwszych tygodni życia dziecka. Miejsce gdzie występują to twarz, szyja, tułów a stosunkowo rzadko występują na nóżkach i ramionach. Według statystyk naczyniaki występują u ok. 5-19% dzieci, częściej występują u dziewczynek niż u chłopców, częściej spotyka się je u wcześniaków o wadze urodzeniowej poniżej 1500g, natomiast naczyniaki mnogie obserwuje się w 15-30% wszystkich przypadków. Naczyniak początkowo wyglądaja jak płaskie, niewielkie znamię a po pewnym czasie zmienia się w wyrastającą ponad powierzchnię skóry, gąbczastą zmianę, której wielkość może osiągnąć do 6 cm średnicy. Choć naczyniak jest zmianą nowotworową i przez to wzbudza niepokój, to jednak jest to zmiana łagodna i w większości przypadków pozostaje jedynie problemem estetycznym, zwłaszcza wtedy gdy jest umiejscowiony na twarzy dziecka. W przypadku gdy okaże się, że naczyniak nie zanika, konieczne może okazać się jego usunięcie.

Rodzaje naczyniaków

Pośród wszystkich naczyniaków, możemy wyróżnić następujące ich postacie:

  • Naczyniak powierzchowny – ta postać stanowi 50-60% wszystkich naczyniaków.
  • Naczyniak głęboki (jamisty) – występuje w postaci guzków o ciemnoniebieskim zabarwieniu.
  • Naczyniak mieszany – składający się z postaci powierzchownej i głębokiej.
  • Naczyniak rozsiany – występuje w postaci licznych, drobnych (1 do 2 cm średnicy) naczyniaków, które niosą ze sobą ryzyko rozwoju zmian w narządach wewnętrznych takich jak układ pokarmowego, wątroba czy mózg.

 

Co jest przyczyną powstawania naczyniaków?

Nie do końca poznane są przyczyny, z powodu których naczyniaki pojawiają się na skórze. Może to mieć związek ze swoistą grupą białek, które produkuje łożysko. Często jako przyczynę podaje się rozmnożenie komórek błony naczyniowej. Z pewnością duże znaczenie ma zaburzony wzrost fibroblastów (komórek skóry właściwej), komórek śródbłonka naczyń i kolagenu typu IV (występuje w mikrowłóknach międzytkankowych). Naczyniaki krwionośne są wyzwaniem wówczas gdy są częścią składową jakiegoś zespołu, są zlokalizowane w niektórych okolicach ciała (np. na oku) lub kiedy dochodzi do rozwoju powikłań. W takich bardziej skomplikowanych przypadkach leczenie musi być wdrożone jak najszybciej. Ostatnio duże nadzieje pokłada się w propranololu, który daje niezwykle szybkie efekty leczenia naczyniaków, jednak może być stosowany jedynie w przypadkach, w których zadecyduje o tym lekarz.

 

Fazy powstawania naczyniaka

  • Na początku skóra noworodka ma objawy, mogące sugerować że wkrótce pojawi się naczyniak. Są to lekkie odbarwienie skóry, owrzodzenie skóry, plamy rumieniowe, poszerzone drobne naczynia krwionośne.
  • Przed ukończeniem 2 miesiąca życia dziecka rozpoczyna się faza wzrostu naczyniaka, z szybko rosnącą plamą naczyniową. Ten etap trwa od 6 do 15 miesięcy.
  • Po okresie wzrostu następuje faza stabilizacji naczyniaka, przestaje on rosnąć.
  • W ostatniej fazie następuje zanik naczyniaka. Bardzo często zdarza się, że naczyniak zanika nie pozostawiając po sobie żadnego śladu, czasem jednak pozostaje zanik skóry czy odbarwienie. Zanik naczyniaka w 50% następuje przed upływem 5 r. ż., w 70% zmiany ustępują przed 7 r. ż. i 90% przed 9 r. ż.

 

Leczenie zabiegowe naczyniaków – jak wygląda?

Obecnie najczęściej polecaną i najbezpieczniejszą metodą usuwania naczyniaków u dziecka jest laser. Zabieg laserowy to nieinwazyjne naświetlenie tkanki naczyniaka bardzo mocnym światłem widzialnym lub promieniowaniem elektromagnetycznym. Energia jest pochłaniana przez hemoglobinę erytrocytów, w czasie zabiegu wydziela się określona ilości energii cieplnej, dzięki czemu następuje zamknięcie naczyń krwionośnych naczyniaka, który przestaje być odżywiany przez krew. Zabieg ten pozostawia minimalne ślady, co jest dużym udogodnieniem, gdyż miejsce po leczonej skórze nie powoduje dyskomfortu u dziecka w późniejszym wieku. Dzięki bardzo precyzyjnej wiązce światła, nie ulegają uszkodzeniu tkanki sąsiadujące z naczyniakiem. W niektórych przypadkach stosuje się terapię łączoną, naczyniak zostaje częściowo zamknięty laserem a pozostała jego część jest bezpiecznie usuwana chirurgicznie (najczęściej w przypadku zaawansowanych naczyniaków jamistych). Jeśli naczyniak jest rozległy często rozkłada się zabieg na kilka wizyt i usuwa się go etapami, natomiast drobne, pojedyncze naczyniaki usuwane są w czasie jednego zabiegu. Po usunięciu naczyniaka skórę należy pielęgnować dokładnie według zaleceń lekarza wykonującego zabieg.