Ptasia grypa

Ptasia grypa, influenza ptaków to ostra choroba zakaźna z reguły występująca u ptaków, wywoływana przez wirus grypy typu A, należący do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.


Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus pozostaje zakaźny przez 4 dni w temperaturze 22 °C i ponad 30 dni w temperaturze 0 °C. Najczęściej stosowanym u ludzi lekiem przeciwko ptasiej grypie jest oseltamiwir.

Występowanie i szczepy


Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie wirusem, chociaż niektóre gatunki są bardziej odporne niż inne. Dotychczas zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa. Większość z nich to łagodne szczepy grypy ptaków o niskiej zjadliwości.


Niemniej jednak wiadomo, że dwa szczepy (H5 i H7) przyczyniają się do wysokiej śmiertelności wśród drobiu - są to szczepy wysoce zjadliwej grypy ptaków. Szczepy te nie są jednak zwykle spotykane wśród dzikiego ptactwa. Pojawiają się one u drobiu trzymanego w ogromnych, nienaturalnych zagęszczeniach. W takich warunkach wirusy mogą, poprzez wiele cykli rozwojowych, wytwarzać szczepy o nowych cechach genetycznych i bardzo dużej zjadliwości. Dzikie ptaki mogą zarazić się tymi szczepami poprzez bezpośredni kontakt z chorym drobiem.

Nie tylko ptaki zarażają się ptasią grypą. Wirus odnotowano również u zwierząt łasicowatych, tygrysów, świń, kotów, psów i ludzi.


Po raz pierwszy stwierdzono go w Hongkongu w 1997 r.

Według WHO, od 2003 roku do sierpnia 2009 roku zmarły 262 osoby z 440 zgłoszonych przypadków (60%). Charakteryzuje się więc dość wysoką zjadliwością, co jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko pandemii. Jest również stosunkowo trudny do zarażenia.

Drogi zakażenia


Łabędzie mogą przenosić wysoce patogenne szczepy H5N1 i inne wirusy ptasiej grypy
Pomimo ryzyka zarażenia się chorobą od innych ptaków (ptactwo wodne - kaczki, gęsi i łabędzie są szczególnie narażone), nie ma dowodów na to, że ogniska choroby mogą powstać w wyniku przenoszenia wirusa przez dzikie i migrujące ptaki. Czas i kierunki migracji dzikich ptaków różnią się od czasu i kierunków rozprzestrzeniania się obecnej epidemii ptasiej grypy.

Zakażenia u ludzi


Ludzie zarażają się wirusem H5N1 poprzez kontakt z chorymi ptakami, ich wydzielinami lub odchodami. Jak dotąd większość przypadków zachorowań u ludzi miała miejsce na obszarach wiejskich lub podmiejskich, gdzie wiele gospodarstw hoduje drób.

Jak uniknąć zakażenia wirusem ptasiej grypy?



Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia się, należy:
  • umyć wszystkie przedmioty mające kontakt z surowym drobiem detergentem i dokładnie spłukać;
  • uważać, aby soki z surowego mięsa nie miały kontaktu z inną żywnością;
  • unikać kontaktu z ptasimi odchodami (np. podczas mycia samochodu, okien) - używać jednorazowych rękawiczek;
  • unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem (zwłaszcza padłymi sztukami) - nie dotykać; można zarazić się poprzez kontakt z piórami, pierzem lub puchem;
  • powstrzymać się od spożywania pokarmów przygotowanych z surowych jaj (takich jak kogel-mogel);
  • przechowywać jaja ptasie oddzielnie, nie dopuszczając do ich kontaktu z inną żywnością; zaleca się sparzenie ich we wrzącej wodzie przed użyciem;
  • myć ręce i naczynia po każdym kontakcie z produktami drobiowymi.