Kilka słów o laseroterapii
Technologia laserowa ma obecnie wiele różnych zastosowań w dziedzinie medycyny, m.in. chirurgii, okulistyce, dermatologii czy medycynie estetycznej.  Może odgrywać również istotną rolę w rehabilitacji. Niska inwazyjność i bezpieczeństwo zabiegów sprawiają, że lasery są niemal idealnym rozwiązaniem dla pacjentów. Sprawdźmy na czym polega laseroterapia i czy każdy może sobie na nią pozwolić. 

Laser - co to właściwie jest?

Laser jest urządzeniem emitującym promieniowanie ultrafioletowe, podczerwone lub w zakresie światła widzialnego. Emitowane światło posiada niską rozbieżność, dzięki temu może być stosowane w leczeniu schorzeń punktowych, co w przypadku laseroterapii ma szczególne znaczenie, ponieważ obejmu się leczeniem tylko wybrany fragment ciała. 

Typy laserów w medycynie

W obszarze medycznym wykorzystuje się trzy grupy laserów - niskoenergetyczne, średnioenergetyczne i wysokoenergetyczne. Pierwsze dwie grupy będą najczęściej spotykane w fizykoterapii. Ich działanie polega na punktowym podnoszeniu temperatury ciała i stymulowanie reakcji obronnych organizmu. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i stymulująco. Lasery średnioenergetyczne są również wykorzystywane w diagnostyce nowotworów. Natomiast w medycynie estetycznej, jak również chirurgii, konieczne będzie zastosowanie laserów wysokoenergetycznych. Precyzja, brak kontaktu ze leczoną tkanką czy bezkrwawe zamykanie naczyń to największe zalety ich stosowania.  Lasery wysokoenergetyczne sprawdzają się również przy leczeniu wnętrza oka, czy korekcji wzroku. 

Lasery w fizjoterapii

Emitowane przez laser światło jest zdolne dotrzeć na właściwą głębokość tkanek, tak aby doprowadzić do przekształcenia energii świetlnej w biologiczną. Dzięki temu, jest możliwa stymulacja komórek, przyspieszenie przemiany materii czy wzrost podziałów mitotycznych komórek. Laseroterapia jest rozwiązaniem wyjątkowym, ponieważ jej działanie polega na pobudzaniu a nie niszczeniu patologicznych komórek. 

Kiedy zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem lasera?

Istnieje wiele wskazań do stosowania laseroterapii. Nie tylko mankamenty estetyczne (jak nadmierne owłosienie czy trądzik) czy podologiczne, ale również przebyte urazy czy nawracające dolegliwości bólowe mogą skłaniać pacjenta do rozważenia laseroterapii. Jeśli borykasz się na przykład z zespołem cieśni nadgarstka, zwyrodnieniem stawów, reumatyzmem, łokciem tenisisty, przykurcze mięśni czy trudne w gojeniu rany to laseroterapia może być idealnym rozwiązaniem.

Nie dla każdego

Niestety, mimo wielu zalet jakie oferują zabiegi z wykorzystaniem laserów, nie każdy może  z nich korzystać. Do głównych przeciwskazań należą:

  • ciąża
  • okres menstruacji
  • choroba nowotworowa
  • padaczka
  • gorączka
  • infekcje wirusowe
  • stosowanie leków światło uczulających
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych i sterydów


Poza tym, tak jak w przypadku każdej specjalistycznej terapii, bezwzględnie konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem!


Gdzie szukać laseroterapii?

Zabiegi z wykorzystaniem lasera mogą być prowadzone w wielu placówkach, zarówno prywatnych, jak i tych współpracujących z NFZ. Gabinety laseroterapii znajdziemy także w szpitalach z oddziałami rehabilitacji i uzdrowiskach. Trudniejszą sprawą jest określenie kosztów samego zabiegu. W przypadku prostych zabiegów, koszt może wynosić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Jednak jeśli rozważamy laserową korekcję wzroku, czy wybielanie zębów, musimy być gotowi na wydatek rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych. 

Jeśli podjęliśmy decyzję o laseroterapii, musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Przede wszystkim, wybierzmy godną zaufania klinikę, (możemy posiłkować się opiniami znajomych osób) i zapoznać się dokładnie z jej ofertą. Kiedy już znajdziemy się w gabinecie, w którym będzie przeprowadzony zabieg, upewnijmy się że nie ma tam żadnych błyszczących, odbijających światło przedmiotów, czy biżuterii oraz czy personel posiada okulary ochronne z osłoną boczną. Jeśli po zabiegu otrzymamy od personelu dalsze wytyczne i zalecenia, bezwzględnie się do nich stosujmy!