biegunka_podróżnych_admed

Biegunka to luźne stolce z dużą ilością wody, oddawane więcej niż 3 razy w ciągu dnia. Biegunka może trwać 1 dzień a także kilka miesięcy. Jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i leczona, może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych oraz wyczerpania organizmu. Biegunka może być wynikiem zatrucia, nieprawidłowej diety (nietolerancje pokarmowe), stresu a także obecnością bakterii i wirusów w organizmie.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunek?

 

Biegunka jest bardzo powszechną przypadłością, na którą cierpiał każdy w swoim życiu. Jej przyczyny są zróżnicowane, warto wiedzieć co je powoduje, aby móc je skutecznie leczyć.

 

  • Zakażenie rota wirusami najczęściej dotyka małe dzieci do 2 roku życia. Najczęstszą przyczyną zakażenia rota wirusem jest nieodpowiednia higiena rąk;
  • Zakażenia bakteryjne, np. Salomenellą pojawia się po spożyciu produktów zakażonych bakterią Salomenelli lub inną (pochodzenia odzwierzęcego);
  • Zespół jelita drażliwego, którego podłożem i początkiem jest najczęściej przewlekły bądź silny stres. Do pozostałych przyczyn zespołu jelita drażliwego należą stany zapalne jelit i obciążenia genetyczne;
  • Nietolerancje pokarmowe;
  • Zapalenie trzustki;
  • Zakażenia pasożytnicze (lamblie, tasiemiec);
  • Zmiana flory bakteryjnej związana z pobytem w innym kraju – biegunka podróżnych często nazywana klątwą Faraona czy zemstą Kleopatry i wiąże się ze zmianą pożywienia i napojów – w wodzie występują zupełnie inne bakterie, niż te do których przywykliśmy w codziennym życiu, które wykształcają się tam pod wpływem wysokich temperatur. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pobytu w krajach Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej (popularne kraje to Egipt czy Tunezja). Biegunka w tym przypadku często łączy się z wymiotami. Najczęściej bakterią, która wywołuje rozstrój żołądka jest Escherichia coli.

 

Rodzaje biegunek

 

Biegunka, w zależności od przyczyny, odporności danej osoby a także sposobu leczenia, może przybrać jedną z dwóch postaci:

 

  • Biegunka ostra trwająca maksymalnie do 14 dni. Najczęściej objawy ustępują już po 2-3 dniach;
  • Biegunka przewlekła, która trwa dłużej niż 30 dni.

 

 

Jak zapobiegać wystąpieniu biegunki podróżnych?

 

 

Są sposoby zapobiegania lub ograniczenia wystąpienia biegunki podczas przebywania w krajach z podwyższonym ryzykiem jej wystąpienia. Najlepiej rozpocząć działania kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, rozpoczynając przyjmowanie probiotyków. Pomogą one ograniczyć negatywne skutki zmiany diety. Kluczowy jest właściwy dobór odpowiednich szczepów bakterii, tak aby ich działanie skupiło się na zapobieganiu wystąpieniu biegunki. Do najskuteczniejszych w tej dziedzinie należą drożdże Saccharomyces boulardii.a także szczepy bakterii Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Przy wyborze probiotyku zawsze powinniśmy się kierować jego jakością oraz ilością szczepów. Tego rodzaju specyfiki powinniśmy zażywać także w trakcie pobytu, zatem ważne jest aby nie wymagał przechowywania go w lodówce.

Kiedy już jesteśmy na wakacjach, powinniśmy przestrzegać zasad higieny ale także stopniowo wprowadzać nowe potrawy i napoje. Najedzenie się egzotycznym posiłkiem pierwszego wieczora nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nasz układ trawienny musi powoli przywyknąć do nowej flory. Zaleca się także picie wyłącznie butelkowanej wody i napojów (także woda do płukania zębów powinna pochodzić z butelki). Jednocześnie zalecenia te wykluczają używania kostek lodu w napojach. Zaleca się unikanie lodów i jedzenia z ulicznych straganów, przynajmniej na początku pobytu. Stosując wszystkie te zalecenia możemy uniknąć przykrych incydentów podczas wypoczynku, choć niestety nie gwarantują one, że nie zachorujemy, zmniejszają jedynie ryzyko.