omikron_admed

Aktualna fala pandemii naznaczona jest przez wariant Omikron,  który jest wysoce zakaźny. Dane na temat dziennej liczby zdiagnozowanych przypadków COVID-19 stymulują do zadania sobie pytania o możliwe skuteczne środki słusznej profilaktyki zakażeń.

Poniżej prezentujemy zestaw dostępnych środków i procedur profilaktyki, które mogą w istotny sposób zredukować ryzyko transmisji:

 

  1. SZCZEPIENIA: mimo intensywnych zabiegów wszelkiego rodzaju organizacji i grup antyszczepionkowych – twarde dane kliniczne nie pozostawiają złudzeń: mniej ciężkich przypadków przebiegu choroby oraz radykalnie mniej zgonów notujemy w tej części populacji, która zdecydowała się na szczepienie. Nawet jeżeli szczepienie nie uchroni nas przed zakażeniem – z dużym prawdopodobieństwem zmityguje objawy i poprawi rokowania. Szczepienia mają jeszcze dodatkowy aspekt przyszłych korzyści polegający na przerwaniu ciągu mutacji koronawirusa

 

  1. HIGIENA RĄK: nieodzownym elementem skutecznej profilaktyki zakażeń jest właściwa higiena rąk, czyli w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, który – jak wiadomo – należy do wirusów osłonkowych, mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcja alkoholowym płynem lub żelem. Warto wybierać do dezynfekcji środki renomowanych firm, które nie wpływają niekorzystnie na kondycję skóry dłoni. Pamiętajmy, że skóra to nasza naturalna bariera przed patogenami – jej uszkodzenie, podrażnienie, przesuszenie - ogranicza jej funkcje ochronne.

 

  1. OCTENISEPT: lekiem o udowodnionej skuteczności względem koronawirusa SARS-CoV-2 jest octenisept w sprayu. Jeżeli wiemy, że znajdziemy się w sytuacji kontaktu z drugą osobą i konieczne będzie zdjęcie maseczki ochronnej (wizyta u dentysty, wizyta w restauracji, wizyta w dermatologa z koniecznością odsłonięcia twarzy, wizyta u lekarza rodzinnego z koniecznością pokazania lekarzowi gardła, itp. – dla bezpieczeństwa osób, które po nas odwiedzą dany gabinet czy lokal – wykonajmy zabieg płukania jamy ustnej octeniseptem (20 ml 20 s) i wprowadźmy lek nasączonym patyczkiem do przedniej części nosa; jeżeli smak octeniseptu jest dla kogoś zbyt gorzki i nieznośny – zastosujmy octenident o łagodnym miętowym smaku (15 ml – 30 s). Skuteczność octenidentu jest nieco niższa niż ma to miejsce w przypadku octeniseptu, ale również redukuje poziom ryzyka dla wszystkich osób, które znajdą się po nas w pomieszczeniu, w którym wcześniej zmuszeni byliśmy przebywać bez maseczki ochronnej. PAMIĘTAJMY, ŻE NAWET KRÓTKA CHWILA W POMIESZCZENIU BEZ MASECZKI PRZYCZYNIA SIĘ DO ZNACZNEGO WZROSTU POZIOMU RYZYKA TRANSMISJI ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM!

 

  1. DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI: wiadomo, że Omikron jest w stanie dłużej niż poprzednie warianty przeżyć na powierzchniach, więc ich dezynfekcja w obecnej fazie pandemii przybiera na znaczeniu. Na uwagę zasługują gotowe chusteczki dezynfekujące nasączone alkoholem lub czwartorzędowymi związkami amoniowymi o potwierdzonej skuteczności względem wirusów osłonkowych. Stosowanie chusteczek zamiast środków w rozprysku zapobiega generowaniu chmury mikrobiologicznej. Na polskim rynku obecne są chusteczki dezynfekujące, dla których wykonano badanie z udziałem koronawirusa SARS-CoV-2 (np.: mikrozid universal – skuteczność 99,99% w 15 s). Przy wyborze chusteczek do dezynfekcji z założeniem, że chcemy ich używać bez rękawic ochronnych – warto sprawdzić, czy zostały przebadane dermatologicznie. Wspomniane wyżej chusteczki mikrozid universal stanowią w tym kontekście przykład produktu, który z jednej strony skutecznie eliminuje koronawirusa z powierzchni, a z drugiej strony - jest niezwykle bezpieczny dla skóry dłoni. Produkt cechuje ponadto wysoka kompatybilność materiałowa, co sprawia, że w/w chusteczkami możemy dezynfekować także ekrany dotykowe i klawiatury.

 

  1. NOSZENIE MASECZKI: ponieważ walczymy z patogenem, który przenoszony jest przede wszystkim drogą kropelkową – nieodzownym i najistotniejszym elementem skutecznej ochrony pozostają niezmiennie maseczki. W przypadku wariantu Omikron – szczególnie w kontekście przebywania w zamkniętych pomieszczeniach – warto wybrać maseczki FFP2 lub FFP3 i nimi zastąpić zwykłe jednorazowe maseczki medyczne. Pamiętajmy, że maseczki to sprzęt ochronny jednorazowego użytku. Noszenie jednorazowej maseczki przez kilka dni, tygodni czy wręcz miesięcy – nie tylko mija się z celem, ale stanowi przejaw braku jakichkolwiek znamion racjonalności w postępowaniu.

 

  1. UNIKANIE ZGROMADZEŃ: Naturalnie – jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić – unikajmy skupisk ludzi, zrezygnujmy z grupowych spotkań, a w przypadku koniecznych zgromadzeń – bezwzględnie nośmy maseczki (FFP2 lub FFP3) i zachowujmy dystans między sobą.