daltonizm_admed

Daltonizm jest wadą wzroku, która najczęściej jest dziedziczona. Wada polega na nieprawidłowej budowie siatkówki co skutkuje brakiem możliwości rozpoznania koloru zielonego oraz rozróżnienia koloru pomarańczowego, czerwonego i żółtego. Co ciekawe, daltonizm jest wadą występującą niemal wyłącznie u mężczyzn. Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska chemika i fizyka, Johna Daltona, który zauważył u siebie nieprawidłowe postrzeganie barw, kolor zielony widział jako czerwony. Niestety daltonizm utrudnia codzienne funkcjonowanie osób nim dotkniętych.

Jakie są przyczyny daltonizmu?

Jak już wspomniano, daltonizm jest najczęściej dziedziczny. Dziedziczenie jest recesywne w sprzężeniu z chromosomem X. Jest to właśnie przyczyna tego dlaczego występuje częściej u mężczyzn – mężczyźni posiadają jeden chromosom X a kobiety dwa, w związku z tym większe ryzyko wystąpienia wady jest u mężczyzn.

Inną możliwą przyczyną daltonizmu jest uraz głowy doznany w wyniku wypadku, w trakcie którego dojdzie do uszkodzenia siatkówki. Może też występować w konsekwencji chorób siatkówki, jaskry, zaćmy czy zwyrodniania plamki żółtej. Także przyjmowanie niektórych leków psychoaktywnych może przyczynić się do rozwoju daltonizmu. W powyższych przypadkach, mówimy o daltonizmie nabytym. W przypadku daltonizmu dziedziczonego, występuje on od urodzenia.

Jakie są rodzaje daltonizmu?

Daltonizm może występować w różnym natężeniu, wyróżnia się 3 rodzaje daltonizmu:

  • Monochromatyzm to całkowity brak możliwości odróżniania barw, jednak ze wszystkich występuje najrzadziej. Osoba cierpiąca na tą odmianę, wszystko wokół siebie widzi w czarno-białych kolorach.
  • Trichromatyzm to obniżenie widzenia stopnia nasycenia jednego z kolorów.
  • Dichromatyzm to najłagodniejsza postać daltonizmu. Jest jednocześnie najpowszechniej występującą. Cierpiąca na tą odmianę daltonizmu osoba nie do końca potrafi rozpoznać kolor czerwony i zielony.


Jakie są objawy daltonizmu?

W zależności od odmiany daltonizmu, objawy różnią się między sobą. Daltonista może nie wiedzieć, że nim jest, ponieważ rozróżnia wiele kolorów, jednak ich widzenie jest inne niż u pozostałych ludzi. Najczęściej problem z rozróżnianiem kolorów zauważa się u dzieci w trakcie zabawy. W późniejszym wieku do rozpoznania dochodzi najczęściej na okresowych badaniach okulistycznych, gdzie do badania używa się tablic pseudoizochromatycznych bądź anomaloskopu.

Czy daltonizm da się wyleczyć?

Obecnie nie jest znana metoda, która leczy daltonizm dziedziczny. Za pomocą specjalnych soczewek można jednak korygować wadę. Okulary z takimi soczewkami pozwalają dostrzegać barwy czerwoną, zielona i ich pochodne.

Jak funkcjonują osoby z daltonizmem w życiu codziennym?

Daltonizm jest wadą, która uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów, takich jak pilot czy kierowca. Pomimo, że daltoniści mogą posiadać prawo jazy, w ruchu drogowym mogą stwarzać niebezpieczeństwo, gdyż światła lamp sygnalizacyjnych zlewają im się w jedno.