Masaż próżniowy – czym jest i jakie daje efekty?

Masaż próżniowy to całkowicie bezbolesny i przyjemny sposób na zwiększenie jędrności skóry. Pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zmniejsza dyskomfort spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie. Masaż próżniowy działa zarówno jako zabieg estetyczny, jak i zdrowotny - przyczynia się do szybszej eliminacji toksyn z organizmu, przyspiesza metabolizm.


Na czym polega masaż próżniowy?
Profesjonalny masaż podciśnieniowy wykonywany jest w gabinecie kosmetologicznym przy użyciu specjalistycznego sprzętu wyposażonego w głowicę ssącą lub bańkę chińską. Ta druga metoda może być również wykorzystywana do masażu próżniowego we własnym domu. Warto wspomnieć, że masaż podciśnieniowy to ogólna nazwa pewnej grupy zabiegów, do wykonania których wykorzystuje się podciśnienie - można je uzyskać za pomocą odpowiedniego urządzenia mechanicznego lub akcesorium, takiego jak wspomniana bańka chińska. Najpopularniejszym rodzajem masażu podciśnieniowego wykonywanego w salonie jest endermologia LPG.

Specjalistyczne urządzenia do użytku profesjonalnego w większości przypadków opierają się na podobnym schemacie działania: ich głowica wytwarza podciśnienie, które w połączeniu z mechanicznym naciskiem oddziałuje nie tylko na skórę, ale również na głębsze warstwy ciała, w tym naczynia limfatyczne i mięśnie. Osoba poddawana zabiegowi może być ubrana w specjalny kostium, który usprawnia nawigację głowicy po jej ciele, ale nie każda metoda tego wymaga. Zabieg odbywa się w wygodnej pozycji leżącej - na brzuchu lub plecach, w zależności od partii ciała, nad którą się pracuje. Masaż próżniowy nie wymaga specjalnego przygotowania, ale zaleca się spożywanie dużej ilości wody w celu poprawy jego efektów.

Niektóre głowice wyposażone są dodatkowo w rolki (rollery) zwiększające skuteczność zabiegu. Skóra ugniatana w różnych kierunkach jest stymulowana na poziomie komórkowym do produkcji kolagenu i elastyny. Zwiększa to jej elastyczność i jędrność. W głębszych warstwach stymulowane jest krążenie, nie tylko krwi, ale także limfy. W ten sposób transport toksyn i produktów przemiany materii zostaje przyspieszony i ułatwiony. Wszelkie złogi są naturalnie usuwane.



Czy masaż próżniowy jest dla każdego?
Masaż próżniowy to przede wszystkim bardzo skuteczny zabieg w walce z cellulitem. Dlatego też polecany jest osobom, które zmagają się z problemem „pomarańczowej skórki”. Masaż podciśnieniowy może być stosowany na dowolną partię- części ciała, dzięki czemu zabiegowi można poddać nawet bardzo problematyczne strefy, takie jak brzuch czy trudno dostępna wewnętrzna strona ud. Masaż podciśnieniowy pomaga w modelowaniu sylwetki, ale nie należy go mylić z metodami odchudzania - jest skutecznym sposobem na pobudzenie tkanki tłuszczowej do pracy, ale nie zastąpi odpowiedniego treningu i zbilansowanej diety. Zabieg przyspiesza regenerację skóry np. po nagłej utracie wagi czy ciąży. Ten rodzaj masażu jest bardzo skuteczny w walce z obrzękami, w tym po liposukcji, a także stymuluje pracę drobnych naczyń krwionośnych w skórze. Co więcej, masaż próżniowy jest oczywiście idealnym zabiegiem relaksacyjnym, polecanym jako forma odpoczynku od treningu fizycznego, co dodatkowo zwiększa jego skuteczność.

Warto wiedzieć, że masaż podciśnieniowy stosowany jest jako metoda regeneracji dla osób aktywnie uprawiających sport, gdyż pomaga w regeneracji po ciężkim wysiłku fizycznym. Może przynieść ulgę w przypadku napięcia mięśni różnego pochodzenia, a nawet kontuzji - w tym ostatnim przypadku warto jednak wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą.

Ogólnie rzecz biorąc, masaż próżniowy, jako że nie jest zabiegiem inwazyjnym, nie posiada zbyt długiej listy przeciwwskazań. Z całą pewnością nie mogą mu się jednak poddawać wszystkie osoby z aktywnie toczącymi się chorobami skóry, ale także te doświadczające dolegliwości ze strony układu krążenia (żylaki, skłonność do wybroczyn, pękające naczynka itp.). Silnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest również niewydolność narządów takich jak nerki czy wątroba.



Efekty masażu próżniowego - po jakim czasie i jak długo się utrzymują?
Specjaliści są zgodni, że masaż próżniowy powinien być wykonywany w serii co najmniej 12 zabiegów, odbywających się w regularnych odstępach co 2-3 dni. Niektóre z jego efektów, takie jak wygładzenie skóry, poprawa samopoczucia, przyspieszenie krążenia krwi można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Na efekty modelujące sylwetkę trzeba poczekać nieco dłużej - tutaj również ważne jest wypracowanie codziennych zdrowych nawyków, które nie będą przeszkadzały w osiągnięciu pożądanych rezultatów. Spożywanie dużej ilości wody, unikanie przetworzonej żywności i nadmiaru używek to najważniejsze kwestie w walce z cellulitem, zastojami limfy i płynów w organizmie. Masaż próżniowy jest skutecznym sposobem walki z nimi i z pewnością przyspiesza osiągnięcie wymarzonej sylwetki, ale nie zastąpi zbilansowanej diety i aktywności sportowej. Utrata wagi wraz ze zmniejszeniem obwodu bioder czy talii może być osiągalna już po kilku tygodniach regularnych zabiegów.