Masaż Kobido – starożytny sposób na naturalny lifting

Masaż Kobido to rytuał wywodzący się ze starożytnej Japonii, nazywany nieinwazyjnym liftingiem twarzy, szyi i dekoltu. Polega on na technice ujędrniającej skórę oraz rozluźniającej mięśnie głębokie twarzy, która odmładza wygląd i poprawia kondycję skóry. Dodatkowo stanowi bardzo dobrą alternatywę dla chirurgicznych zabiegów medycyny estetycznej i coraz bardziej zyskuje na popularności, zwłaszcza u osób, które nie pochwalają ingerencji w wygląd zewnętrzny przy pomocy skalpela.

 

Masaż Kobido – co oznacza?

„Kobido” w języku japońskim znaczy „stary sposób na piękno”. Ta technika masażu powstała w XV wieku, stworzona przez starożytnych mistrzów masażu, którzy założyli Dom Kobido, specjalnie na życzenie ówczesnej cesarzowej Japonii pragnącej zaakcentować i zachować swoje piękno i wieczną młodość.

Masaż polega przede wszystkim na głębokim relaksie i rozluźnieniu powięzi i mięśni, maksymalnym odżywieniu skóry oraz pobudzeniu jej do wytwarzania elastyny i kolagenu. Jest zabiegiem liftingującym, którego efekty są widoczne natychmiastowo i długofalowo wygładza bruzdy i głębokie zmarszczki. Dzięki intensywnej stymulacji tkanek, masaż działa jak drenaż limfatyczny uwidaczniając kontur twarzy, zmniejszając opuchliznę, dynamizując mikrokrążenie oraz zwiększając efektywność i wchłanianie dobroczynnych składników zawartych w kosmetykach. Ta technika masażu składa się z ponad stu poszczególnych ruchów, a opanowanie jej wymaga wiedzy, poświęcenia i wieloletniej praktyki. Specjalista, który poznał tajniki tego tradycyjnego stylu masażu, podczas zabiegu wykonuje na przemian powolne i delikatne oklepywanie, podszczypywanie i głaskanie poszczególnych partii twarzy i dekoltu z intensywnym i szybkim ugniataniem, często na granicy bólu osoby masowanej. Jest to odczuwalne zwłaszcza na pierwszej sesji masażu, jednakże przy następnych wizytach, twarz zaczyna się przyzwyczajać do mocnej manualnej stymulacji mięśni, a ciało ulega głębokiej relaksacji bez natłoku bodźców.


Etapy masażu

Masaż Kobido to precyzyjnie zaplanowane ruchy dłoni, które muszą być wykonywane we właściwej kolejności. Składa się z etapów, podczas których wykonuje się około 48 różnych czynności i żadnej z nich nie należy pomijać. Jedna sesja masażu trwa od 50 do 70 minut. Aby uzyskać widoczne i trwałe efekty, powinno się wykonać od 10 do 12 wizyt, rozpoczynając od 1-2 sesji tygodniowo i stopniowo zmniejszając ich częstotliwość.

Pełnowymiarowa sesja Kobido polega na masażu nie tylko twarzy, ale też karku, szyi i dekoltu i przebiega zgodnie z kilkoma fazami:

 

  1. Etap relaksacji i rozluźnienia – w tej fazie masażysta wykonuje masaż tkanek głębokich i wprowadza pacjenta w stan głębokiego ukojenia i relaksu. Przeprowadza serię spokojnych, miarowych ruchów spłycających zmarszczki i umożliwiających odprężenie mięśni oraz uwolnienie energii, w tym też często pociąga za włosy. W tym etapie specjalista najczęściej nie używa żadnych kosmetyków i olejków.

  2. Etap drenażu limfatycznego – w tym etapie masażysta pobudza przepływ krwi i limfy rozmasowując węzły chłonne. Wspomaga to pozbywanie się z organizmu toksyn, redukuje nadmiar wody i opuchliznę twarzy. Skóra staje się miękka i rozgrzana, delikatnie zaczerwieniona i odczuwalnie gładka, a jej koloryt ulega wyrównaniu.

  3. Etap manualnego liftingu - w tym czasie masażysta przechodzi do głównej części wizyty i wprowadza szybsze i intensywniejsze ruchy, które dla osób szczególnie wrażliwych mogą być bolesne. Stosowane jest rozciąganie skóry i wprowadzanie jej w wibracje, mocne ugniatanie i podszczypywanie. Ruchy te mają na celu stymulowanie przepływu krwi oraz produkcję elastyny i kolagenu, co dotlenia komórki, uwypukla owal twarzy, redukuje zmęczenie, wygładza fakturę i promienność skóry oraz wzmacnia witalność.

  4. Etap akupresury – podczas tej fazy specjalista uciska poszczególne punkty na twarzy, aby pobudzić działanie najistotniejszych mięśni twarzy. Wpływa to korzystnie na organizm i ulega on relaksacji, układ nerwowy jest wyciszony i zmniejszają się też bóle głowy.

 

Korzyści i efekty

Masaż Kobido jest czymś znacznie więcej niż tylko masażem twarzy. Jest to terapia manualna niosąca ze sobą zbawienne efekty dla całego ciała i umysłu.

- poprawia owal i kontur twarzy,

- odżywia skórę,

- eliminuje napięciowe bóle głowy,

- zmniejsza bezsenność,

- wygładza zmarszczki i niweluje oznaki starzenia skóry,

- zwalcza obrzęki w obrębie twarzy,

- redukcje napięcie mięśniowo-powięziowe w okolicach twarzy, szyi i karku,

- stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny,

- zmniejsza opadanie powiek,

- łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe,

- spłyca obrzęki pod oczami,

- wycisza organizm.

Przeciwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu, przed poddaniem się masażowi Kobido, należy poznać przeciwwskazania do jego zastosowania. Należą do nich:


- naruszona ciągłość naskórka,

- stany zapalne skóry (zmiany ropne i trądzik różowaty) i organizmu (gorączka),

- cera naczynkowa,

- nadciśnienie tętnicze,

- silne alergie skórne,

- zagrożenie ciąży lub jej pierwszy trymestr,

- zastosowanie botoksu (konieczne jest odczekanie ok. 2 tygodni po zabiegu) i innych zabiegów medycyny estetycznej, po których skóra twarzy jest wrażliwa,

- niedawno przebyta ekstrakcja zęba i stany ropne dziąseł,

- nadczynność tarczycy.


Kto powinien skorzystać z masażu Kobido?

Ta prozdrowotna technika masażu jest bezpieczna i nadaje się właściwie dla każdego. Jest niezwykle popularna wśród kobiet, ale coraz częściej sięgają też po nią mężczyźni. Sporą grupę stanowią tutaj osoby między 30 a 40 rokiem życia, które prewencyjnie stosują stymulację Kobido, aby ich skóra przedwcześnie się nie zestarzała i zachowała jędrnośc, aby nie pojawiły się głębsze zmarszczki, worki pod oczami czy drugi podbródek. Ten styl masowania będzie przynosił efekty również u osób, które bardzo straciły na wadze i zauważają nadmiar skóry oraz które doświadczają chronicznych bólów głowy i migren. Co więcej, na tym masażu skorzystają też osoby cierpiące na przypadłość bruksizmu (nieświadome i nawykowe zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk), a głęboka relaksacja mięśni twarzy przynosi im natychmiastową ulgę i znacznie poprawia komfort życia.