skurcze_łydek_admed

Wiele osób doświadcza skurczów łydek, zwłaszcza tych pojawiających się nocą. Skurcze łydek mogą mieć wiele przyczyn, od błahych, do tych bardziej poważnych i wymagających pilnego leczenia.

Jakie są przyczyny skurczy łydek?

Skurcze łydek najczęściej przytrafiają się kobietom w ciąży ale także osobom intensywnie uprawiającym sport. Najczęściej problemem jest niedobór składników mineralnych lub nadmierny wysiłek mięśniowy. Mogą także być sygnałem ostrzegającym przed rozwijającymi się chorobami.

Nadmiar kofeiny

Nadmierne ilości spożywanej kawy i innych napojów zawierających kofeinę może przyczynić się do występowania bolesnych skurczów łydek. Powodem jest wypłukiwanie przez kawę mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego. Mikroelementy o których mowa, to najczęściej magnez oraz potas.

Niedobór mikroelementów

Niedobór składników mineralnych może nam dokuczać także z innych przyczyn niż nadmierne picie kawy. Nieprawidłowa dieta oraz problemy z wchłanianiem składników odżywczych przez układ pokarmowy, mogą skutkować niedoborami witamin i mikropierwiastków.

Odwodnienie organizmu

Dosyć częstą przyczyną skurczy łydek, jest odwodnienie organizmu. Może ono powstać na przykład jako wynik biegunki bądź wymiotów. Jeżeli płyny i elektrolity nie są dostarczane do organizmu, wówczas może dojść do odwodnienia, skutkującego między innymi bolesnymi skurczami łydek.

Długotrwałe siedzenie

Wielogodzinne siedzenie, na przykład przy biurku, jest szkodliwe i może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do skurczy łydek. Powstają one na skutek przyjmowania przed dłuższy czas jednej pozycji, a także zakładania nogi na nogę, co powoduje ucisk mięśni, do których dopływa zmniejszona ilość krwi.

Nadmierny wysiłek

Przetrenowanie może także doprowadzić do bolesnych skurczy mięśni łydek. W trakcie treningów nie trudno o uraz, na przykład naciągnięcie mięśni w trakcie podnoszenia ciężarów, co może się przekładać na występowanie nocnych kurczy łydek.

Niewydolność żylna i żylaki

Niewydolność żylna często prowadzi do powstawania ucisków w naczyniach krwionośnych, co może być także przyczyną skurczy mięśni. Skurcze mogą być także sygnałem rozwoju żylaków.

Nadmierny i długotrwały stres

Stres przyczynia się do produkcji kortyzolu przez nadnercza. Jeśli jest długotrwały, nadwyręża siły organizmu, który reaguje różnorodnymi nerwobólami czy skurczami mięśni.

Ciąża

Skurcze łydek w ciąży pojawiają się z różnych przyczyn, między innymi sa to niedobory mikropierwiastków, wynikające z większego na nie zapotrzebowania, a także z ucisku macicy na miednicę, co może skutkować kurczami łydek.

Diety odchudzające

Stosując diety odchudzające w trakcie których stosowane są środki przeczyszczające, mogą skutkować wypłukaniem z organizmu cennych składników, w wyniku czego powstają skurcze mięśni.

Cukrzyca

Cukrzyca często uszkadza ściany naczyń krwionośnych, co skutkuje zmniejszonym ukrwieniem nóg. To z kolei może być przyczyną drętwienia czy kurczy nóg.

Choroby neurologiczne

Choroby o podłożu neurologicznym czasami mogą prowadzić do skurczy mięśni całego ciała, często mimowolnych.