pełnia_księżyca_a_zdwowie_admed

Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi, bez którego życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć. Od jego istnienia zależy nie tylko życie niezliczonej liczy gatunków zwierząt ale także pogoda, bowiem jego zniknięcie mogłoby doprowadzić do nieprzewidywalnych zmian pogodowych, takich jak znane z prehistorii ruchy lodowców.  

Księżyc każdego dnia znajduje się w innej fazie, która powtarza się cykliczne. Każdego miesiąca księżyc znajduje się w nowiu, aby po 14 dniach osiągnąć pełnię. Cały cykl trwa niespełna 30 dni (29,5) i co tyle dni księżyc znajduje się w pełni. Każda faza wywiera określony wpływ na ludzi ale także na przyrodę. Za najsilniej oddziałującą na ziemię uważa się pełnię księżyca.

Jak księżyc wpływa na człowieka?

Na temat wpływu księżyca na zachowanie i samopoczucie człowieka, naukowcy przeprowadzili wiele badań. Ich wynik jednoznacznie potwierdza, że wpływ ten dotyczy większości ludzi na świecie. Jednym z najczęściej zauważanych symptomów jest trudność z zasypianiem w okresie pełni bądź też bezsenność. Z pewnością większa część ludzi, bardziej wrażliwa na zmiany księżyca, w trakcie pełni krócej śpi. W trakcie pełni jesteśmy bardziej nerwowi, wybuchowi, trudniej nam panować nad emocjami. Nie bez przyczyny w czasie pełni nie zaleca się podpisywania ważnych kontraktów czy prowadzenia negocjacji. Część osób może mieć z kolei obniżony, wręcz depresyjny nastrój. Wpływ księżyca na naturę, której jesteśmy integralną częścią, jest ogromny. Lekarze zauważają, że w czasie pełni rodzi się więcej dzieci (podwyższone ciśnienie krwi oddziałuje na macicę), a osoby z nadciśnieniem cierpią na duże skoki ciśnienia. Zabiegi chirurgiczne mogą wiązać się w trakcie pełni z większym ryzykiem krwotoku, gdyż także naczynia krwionośne są lepiej w tym czasie ukrwione. Także temperatura ciała jest wyższa. Niektóre osoby mogą skarżyć się na bóle głowy bądź ogólne rozbicie. Naukowcy udowodnili także, że pełnia księżyca wpływa na zwiększenie apetytu a także chęć na miłosne igraszki. Lekarze odnotowują w czasie pełni większa liczbę zgłoszeń pacjentów z problemami urologicznymi. Naukowcy badający wpływ pełni księżyca na zdrowie wiążą to zjawisko z tym, że ciało człowieka, w tym nerki, składają się w 60% z wody, a jak wiadomo fazy księżyca mają wpływ na odpływy i przypływy. Dodatkowo, w czasie pełni dochodzi do większej liczby wypadków i uszkodzeń ciała, natomiast w trakcie nowiu ta liczba zdecydowanie ulega zmniejszeniu.

Jakkolwiek nieprawdopodobnie to wszystko brzmi, nie sposób zaprzeczyć, że księżyc ma potężny wpływ na naszą planetę i wszystkich jego mieszkańców. Wiedza o tym, może nam zrozumieć pewne zjawiska, które zauważamy w naszym zachowaniu w trakcie pełni.