ginekolog_badanie_usg_samobadanie_piersi_cytologia_badanie_ginekologiczne_mammografia_admed

Badania ginekologiczne należą do badań diagnostycznych o sporym znaczeniu, gdyż dzięki ich regularnemu wykonywaniu  można wykryć nieprawidłowości oraz rozpoczynające się choroby na wczesnym etapie. Każda kobieta, niezależnie od wieku powinna pamiętać o wizytach u specjalisty. To jak często i do jakiego lekarza należy się udać, zależy od tego w jakim wieku jest kobieta, ponieważ wraz z wiekiem zmienia się ryzyko zachorowania na poszczególne choroby. Jest jednak pewien pakiet badań, które powinny być przeprowadzane raz do roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze badania dla kobiet.

 

Rodzaje badań dla kobiet, które należy wykonywać regularnie

Jest kilka badań, o których kobiety muszą pamiętać przez całe dorosłe życie, a częstotliwość ich wykonywania jest uzależniona od wieku kobiety, choć większośc z nich zaleca się przeprowadzać raz do roku.

Badanie ginekologiczne i USG narządów rodnych

Każda kobieta powinna odwiedzać gabinet ginekologiczny raz do roku, bez względu na wiek. Poza standardowym badaniem ginekologicznym (palpacyjnym), w trakcie którego lekarz ocenia za pomocą dłoni, czy narządy są prawidłowo umiejscowione, odpowiedniej wielkości i czy nie posiadają niepokojących zmian. Jednak warto, aby w trakcie takiej wizyty lekarz wykonał także USG narządów rodnych, ponieważ jest to badanie dużo bardziej dokładne. USG wykonuje się dopochwowo, jest zupełnie bezbolesne i krótkie. Warto zatem wybrać gabinet mający w swojej ofercie USG przezpochwowe. U młodych kobiet i dziewcząt, które jeszcze nie współżyły, USG wykonuje się przez powłokę brzuszną  przy pełnym pęcherzu lub też doodbytniczo.

Cytologia

W czasie wizyty u ginekologa zaleca się wykonać badanie cytologiczne. Polega ono na pobraniu wymazu z szyjki macicy przez lekarza za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej. Najlepszym momentem do wykonania badania jest 10-20 dzień cyklu. Badanie to wykonuje się w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Jeśli chodzi o wiek od którego badanie powinno być wykonywane, zaleca się aby wykonywać je regularnie od momentu rozpoczęcia współżycia (najpóźniej do 3 lat od rozpoczęcia) lub od 25 roku życia w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły współżycia. Badanie powinno się wykonywać raz do roku.

USG piersi

To badanie przeznaczone dla wszystkich kobiet. Badanie jest bezbolesne i można je wykonać w dowolnym momencie, nie niesie też ze sobą żadnego ryzyka. U kobiet starszych, u których zanikła już tkanka gruczołowa, wskazane jest korzystanie z mammografii.

Mammografia piersi

Badanie przeznaczone jest dla kobiet, u których przeważa tkanka tłuszczowa, czyli starszych. U kobiet młodszych badanie jest mniej skuteczne ponieważ ich piersi mają inną budowę. Kobiety w wieku 50+ powinny wykonywać badanie regularnie, raz do roku.

Rezonans piersi

U kobiet obciążonych genetycznie rakiem piersi zalecane jest badanie rezonansem magnetycznym, które jest w stanie wychwycić zmiany na ich wczesnym etapie.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi zaleca się do wykonywania w domu każdej kobiecie raz w miesiącu. Najlepszym momentem do samobadania jest 2 tydzień cyklu (7-12 dzień). Badanie przeprowadza się przed lustrem, pod prysznicem  oraz na leżąco. Sprawdzamy kształt, symetrię piersi oraz wygląd brodawek i węzłów chłonnych, rękami dotykamy piersi. Nasz niepokój powinny zwrócić wyczuwalne stwardnienia, wysięk z brodawki a także jej zaczerwienienie. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który w trakcie badania będzie mógł określić rodzaj zmiany. Należy pamiętać, że w profilaktyce raka piersi bardzo ważne jest wczesne wykrycie nieprawidłowości, dzięki czemu są większe szanse na całkowite wyleczenie. Nie każdy guzek jest nowotworem – bardzo często zdarzają się torbiele, które wymagają najczęściej monitorowania poprzez regularne badania USG.

Poza powyższymi badaniami, w zależności od problemów zdrowotnych z jakimi boryka się kobieta, lekarz może zlecić dodatkowe badania hormonalne. Pozwalają one określić czy hormony występują w odpowiednich dla wieku stężeniach.

Zaleca się także, niezależnie od płci, coroczne badania krwi, obejmujące morfologię, poziom żelaza, poziom glukozy i lipidy.