medycyna_estetyczna_pielegnacja_skóry_botoks_admed

W dzisiejszych czasach zabiegi medycyny estetycznej stały się niemal tak powszechne jak wizyty u kosmetyczki. Wiele osób chętnie stosuje tego rodzaju zabiegi, ponieważ przynoszą one szybkie i często spektakularne efekty. Jednak aby efekty były naprawdę zadowalające, skórę należy odpowiednio pielęgnować zarówno przed wizytą u dermatologa, jak i po niej. Dlatego warto wiedzieć jak pielęgnować naszą skóę po zabiegach medycyny estetycznej.

 

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna jest gałęzią medycyny, stosunkowo młodą, która z każdym rokiem ma coraz więcej zwolenników. W Polsce medycyna estetyczna formalnie istnieje od roku 1993. Medycyna estetyczna skupia się na poprawie wyglądu zewnętrznego pacjenta i związanym z tym samopoczuciu oraz samoocenie. Czyli są to głównie zabiegi profilaktyczne w obszarze starzenia się skóry oraz korygujące różnego rodzaju defekty.

 

Jakie zabiegi medycyny estetycznej wykonuje się najczęściej?

Jest kilka zabiegów medycyny estetycznej, które od lat cieszą się nie słabnącą popularnością. Jeśli chodzi o twarz należą do nich zabiegi z udziałem wypełniaczy, mezoterapia i zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, zwanej potocznie botoksem. Popularne są także peelingi chemiczne oraz zabiegi laserowe. Częściami twarzy najczęściej poddawanymi zabiegom są okolice oczu, usta oraz czoło.

Częstymi efektami niepożądanymi po zabiegach są rumień, siniaki, krwiaki, guzki, obrzęk czy przebarwienia. Często zabiegom poddawane są delikatne okolice twarzy, takie jak skóra wokół oczu, co może spowodować dodatkowe zaczerwienienia czy podrażnienia.

 

Dlaczego pielęgnacja skóry po zabiegach estetycznych jest ważna?

Po każdym zabiegu medycyny estetycznej, bardzo istotne jest aby skóra była pielęgnowana w określony sposób. W przeciwnym razie możemy nie być zadowoleni z efektu końcowego lub też mogą wystąpić powikłania. Skóra po zabiegu medycyny estetycznej jest zaczerwieniona, może boleć lub piec. W zależności od tego jakiemu zabiegowi była poddana skóra, taki stan może trwać od kilku godzin nawet do kilku dni. Jednym z najważniejszych zaleceń po zabiegach jest unikanie słońca oraz solarium ale także sauny czy basenu. Podrażniona i wrażliwa skóra po zabiegach medycyny estetycznej jest szczególnie wrażliwa na temperaturę, promieniowanie czy nadmierny wysiłek. Dlatego nie zaleca się także odbywania intensywnych treningów przynajmniej tydzień po zabiegu. Każdy zabieg jest jakiegoś rodzaju ingerencją, zarówno uważany za całkowicie bezpieczny botoks, jak również wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, nie wspominając o zabiegach laserowych, które uszkadzają skórę w celu jej odmłodzenia. Jedynie prawidłowa pielęgnacja skóry w domu pozwoli zapobiec powikłaniom i uzyskać efekt, którego oczekujemy. Elementy jakie powinna obejmować pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej to unikanie ryzyka infekcji, nawilżanie skóry a także jej regeneracja oraz ochrona przed promieniowaniem UV. Zaleca się używania odpowiednich kosmetyków, które zawierają w swoim składzie składniki aktywne, pomagające sobie razić z wysuszeniem czy zaczerwienieniem skóry. Sięgając po kosmetyki z drogerii możemy bardzo zaszkodzić swojej skórze, dlatego zalecane są kosmetyki z apteki. Kupując dermo kosmetyk warto zwrócić uwagę na skład, na przykład kremy zawierające witaminę K – poprawiają koloryt skóry, rozjaśniają sińce i przyspieszają ich wchłanianie się, uszczelniają uszkodzone naczynia krwionośne. Kremy zawierające witaminę K można stosować także przed planowanymi zabiegami medycyny estetycznej. Najlepsze preparaty to te przeznaczone dla skóry wrażliwej, po zabiegach dermatologicznych. Są one pozbawione substancji zapachowych oraz konserwantów, są hipoalergiczne a składniki aktywne uspokajają skórę, co zmniejsza uczucie pieczenia.

Zaleca się aby krem używany na dzień posiadał jak najwyższy filtr UV, najlepiej SPF 50, co zapobiegnie powstaniu przebarwień czy nasileniu podrażnień. Kremy z filtrem powinno się stosować minimum przez 2 tygodnie po zabiegu. Na noc z kolei zaleca się używać preparaty o działaniu silnie regenerującym, które przyspieszą proces gojenia się skóry. Kremy takie w swoim składzie zawierają kompleksy regeneracyjne oraz antybakteryjne, co pomoże uniknąć zakażeń rany.