sposoby_na_łupież_admed

Łupież jest jedną z najczęstszych przypadłości dotyczących skóry głowy. Niemal każdy choć raz w życiu mierzył się z tym problemem. Wielokrotnie próby pozbycia się łupieżu kończą się niepowodzeniem, najczęściej z powodu błędnie dobranej terapii oraz braku cierpliwości w jej stosowaniu.

 

Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?

Łupież powstaje najczęściej, gdy dochodzi do nadmiernego namnożenia drożdżaków Malassesia furfur. Kolejną przyczyną jest nadmierne przesuszenie skóry głowy bądź też jest przetłuszczenie. Przyczyną wtórna może być także zbyt rzadkie mycie włosów, stosowanie niewłaściwych kosmetyków lub też zbyt dużej ich ilości czy tez rozmaite choroby skóry. Częste stosowanie suszarki o zbyt wysokiej temperaturze czy tez częste noszenie nakryć głowy z nieoddychających tkanin także fatalnie wpływa na stan skóry, działając na nią przesuszająco.

 

Jakie są rodzaje łupieżu?

Można wyróżnić kilka rodzajów łupieżu w zależności od przyczyny jego powstania, ale dwa z nich są najczęściej rozpoznawane. Mowa o łupieżu suchym oraz tłustym. Łupież suchy najczęściej wynika z przesuszenia skóry głowy i objawia się łuszczenie się skóry. Łupież tłusty z kolei najczęściej wywoływany jest przez drożdżaki i występuje u osób ze skłonnością do przetłuszczania się włosów. Samodzielne rozpoznanie rodzaju łupieżu u siebie może być trudne, dlatego najlepiej udać się po pomoc do specjalisty zajmującego się skórą głowy – trychologa. Zaproponuje on leczenie oraz pomoże w doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, które będą właściwe dla naszej skóry głowy.

Jak dobrać skuteczną terapię do walki z łupieżem?

Przed podjęciem leczenia należy ustalić przyczynę powstania łupieżu, tylko wtedy leczenie może zakończyć się sukcesem. Lecząc tłusty łupież preparatami przeznaczonymi do łupieżu suchego, nie tylko sobie nie pomożemy ale możemy jeszcze bardziej pogłębić istniejący problem. Gdy przyczyna jest ustalona, wówczas należy zastosować sprawdzony a najlepiej zalecony przez lekarza bądź trychologa, szampon leczniczy. Każdy szampon przeciwłupieżowy zawiera aktywny składnik, który jest odpowiedzialny za zwalczenie łupieżu. Najczęściej występującą substancja czynną jest:

  • Ketokonazol, który zwalcza drożdżaki wywołujące łupież;
  • Kwas salicylowy, oczyszczając skórę głowy, pomaga pozbyć się łupieżu;
  • Pirytion cynku, który ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

 

Poza stosowaniem odpowiedniego szamponu, walkę z łupieżem warto wesprzeć domowymi sposobami. Dzięki temu zwalczenie łupieżu będzie szybsze i skuteczniejsze. Zalecane jest stosowanie wywarów z ziół czy różnego rodzaju płukanek a nawet peelingów. Świetna do włosów jest pokrzywa, z której wywaru można korzystać po umyciu włosów, do ostatniego płukania. Świetnie na skórę głowy i włosy działa ocet jabłkowy. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:3 i użyć do ostatniego płukania. Zapach jest intensywny lecz bardzo szybko znika, więc  nie ma obaw, że włosy będą nim pachnieć. Świetnym sposobem jest także wymieszanie łyżki sody oczyszczonej z łyżką octu jabłkowego i wtarcie tej mikstury w skórę głowy. Po upływie 5 minut należy miksturę spłukać i umyć włosy. Powyższe sposoby dobrze działają na łupież tłusty. Przy łupieżu suchym domowe sposoby powinny wesprzeć w nawilżaniu skóry głowy. Zaleca się wówczas natłuszczanie skóry głowy oliwą z oliwek, olejem kokosowym, olejkiem rycynowym bądź innym. Masaż skóry głowy bądź maseczka nałożona przed myciem włosów, pomogą w nawilżeniu skóry głowy i skuteczniejszym pozbyciu się łupieżu.