metody_walki_z_rakiem_admed

Choroby nowotworowe występują coraz częściej i są obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Brak leczenia bądź długie diagnozowanie sprawiają, że pacjenci stają się bezbronni w walce z rakiem. Dodatkowo sama diagnoza o chorobie jest niezwykle trudnym do zaakceptowania faktem i często wywołuje u pacjenta i jego rodziny silny wstrząs. Należy jednak pamiętać, że choroba nowotworowa, nawet zaawansowana, nie musi oznaczać wyroku. Przy właściwie wdrożonym leczeniu pacjent może długo żyć. To jaka metoda leczenia jest wdrożona zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu.

Jakie są metody leczenia raka?

Do najpopularniejszych metod walki z rakiem należą: chemioterapia czyli stosowanie leków cytostatycznych, radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia, hormonoterapia oraz terapie celowane, dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju nowotworu.

Operacja chirurgiczna

Jest to metoda łączona z innymi sposobami leczenia, jednak tym od którego często się wychodzi. Zdarza się, że pozostaje ona jedyną forma leczenia. Jeszcze do niedawna ograny objęte przez nowotworów były w całości usuwane, jednak coraz częściej wykonuje się operacje oszczędzające, jeśli to tylko jest możliwe.

Chemioterapia

Kiedyś bardzo popularna i najczęściej wybierana metoda leczenia raka. Podawane do organizmu leki cytostatyczne, hamują rozwój i blokują podział komórek nowotworowych, przez co następuje ich śmierć. Największą wadą chemioterapii jest fakt, że działa ona tak samo na komórki zdrowe jak i na nowotworowe, co powoduje osłabienie organizmu i wiele skutków ubocznych, takich jak wypadanie włosów, wymioty czy bolesne drętwienie palców u stóp i rąk. Obecnie chemioterapia jest stosowana najczęściej w terapii łączonej, w której występuje obok innych form leczenia. Jest także stosowana u osób z zaawansowanym, opornym na leczenie nowotworem, jako chemioterapia paliatywna.

 

Radioterapia

Radioterapia jest metodą leczenia miejscowego nowotworów. Leczenie odbywa się z wykorzystaniem promieniowania jonizującego. I w tym przypadku promienie jonizujące niszczą komórki zarówno nowotworowe jak i te zdrowe, jednak z powodu działania miejscowego, organizm jest mniej obciążony niż w przypadku chemioterapii. Radioterapia podawana jest w cyklach, składających się z ustalonej przez lekarza ilości zabiegów. Są one bezbolesne dla pacjenta, choć w miejscu naświetlania często powstaje tzw. przeczulica, zwłaszcza jeśli naświetlana jest wrażliwsza część ciała. Skutki uboczne radioterapii mogą pojawić się w postaci: obniżenia liczby białych krwinek, odczyny na błonach śluzowych gardła i jamy ustnej, psujące się zęby, ogólne osłabienie, brak apetytu.

Hormonoterapia

Hormonoterapia polega na leczeniu nowotworów przy podawaniu hormonów mających działanie blokujące na komórki nowotworowe. Metoda stosowana jest w przypadku nowotworów hormonozależnych, do których należą rak jajnik, rak piersi, rak macicy czy rak prostaty. Terapia stosowana jest wraz z innymi metodami leczenia (np. chirurgiczną).

Immunoterapia

Coraz częściej stosowana metoda, która polega na podawaniu pacjentom leków wpływających na pobudzenie układu odpornościowego i wzmocnienie produkcji limfocytów T, które odgrywają dużą rolę w walce z komórkami nowotworowymi.

 

Terapie celowane

Coraz częściej stosowane terapie celowane, nazwę swą biorą od sposobu wyznaczania walki z rakiem. Najpierw badana jest próbka nowotworu i na podstawie wyniku, leczenie dopasowuje się pod względem genetycznym komórek raka. To sprawia, że w trakcie terapii niszczone są tylko komórki zawierające określony genom, czyli nowotworowe, a komórki zdrowe są niemal całkowicie nienaruszane. Terapie celowane nie zawsze mogą zostać wdrożone do leczenia, zależy to bowiem od tego jaki organ został zaatakowany przez nowotwór oraz od stopnia jego zaawansowania. Najczęściej terapia celowana jest wykorzystywana przy leczeniu nowotworów piersi i płuc, czyli jednych z najczęściej występujących. Z każdym rokiem naukowcy opracowują kolejne leki, zatem ta forma leczenia nowotworów będzie się z pewnością rozwijać i obejmować kolejne rodzaje nowotworów.