glutation_admed

Glutation jest związkiem o działaniu silnie antyoksydacyjnym, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki, wspomaga układ immunologiczny a tym samym opóźnia procesy starzenia się organizmu, chroniąc go przed rozwojem groźnych chorób. Jest przez naukowców uważany za klucz do długowieczności. Jakie są tego przyczyny?

Czym jest glutation?

Glutation to tri peptyd, występujący we wszystkich komórkach ludzkich, zwierzęcych i roślinnych. Jest on produkowany przez wątrobę i tam też magazynowany. Glutation pomaga oczyszczać organizm z metali ciężkich, herbicydów, pestycydów i innych szkodliwych substancji. Bierze także udział w neutralizowaniu wolnych rodników, które gdyby nie zostały usunięte, mogłyby stać się zalążkiem stanów zapalnych lub chorób. Glutation wspiera także dobre samopoczucie a także wspomaga działanie witaminy C, E czy selenu, dzięki czemu te przeciwutleniacze mogą skutecznie działać. Obecność glutationu w organizmie jest niezbędna dla aktywności limfocytów. Dzięki niemu cały układ immunologiczny pracuje  skutecznie, chroniąc organizm przed patogenami. Uważa się wręcz, że bez odpowiedniego poziomu glutationu, organizm nie byłby w stanie chronić się przed patogenami, takimi jak wirusy, bakterie czy komórki nowotworowe. Dzięki glutationowi, organizm jest w stanie uruchamiać procesy samo leczenia.

Dlaczego poziom glutationu bywa niski?

Niski poziom glutationu wynika głównie ze stosowanej diety. Im więcej spożywamy przetworzonej żywności, cukrów, szkodliwych tłuszczów trans, tym więcej wolnych rodników powstaje w naszym organizmie. Zdecydowanie szkodliwie działa przyjmowanie leków przeciwzapalnych, głównie paracetamolu, którego działanie obniżające poziom glutationu zostało udowodnione. Drugim poważnym czynnikiem zmniejszającym zasoby glutationu w organizmie jest częste niedosypianie lub bezsenność. Także stres nie pozostaje bez wpływu na uszczuplenie zasobów tego cennego białka.

Czy jest możliwe zwiększenie poziomu glutationu w organizmie?

Jeśli zasoby glutationu uszczupla wysoko przetworzona dieta, to dieta dobrze zbilansowana, składająca się z witamin i mikroelementów, z pewnością przyczynia się do zwiększenia poziomu glutationu. Składnikami uznawanymi za szczególnie bogate źródło glutationu są awokado, szpinak, truskawki, brokuły, arbuzy, kurkuma, czosnek i cebula. Podobnie ma się sprawa snu – należy dbać o jego higienę.

Można także stosować suplementy, które wspierają produkcję glutationu w organizmie, gdyz sam glutation nie występuje w postaci suplementu. Należą do nich kwas ALA, sylimaryna i N-acetylocysteina – ich regularne przyjmowanie pomoże w utrzymaniu wysokiego poziomu glutationu a co za tym idzie, nasz organizm będzie silny i zdolny do ochrony. Duże zasoby cysteiny, która jest potrzebna do produkcji glutationu, zawiera białko serwatkowe WPC 80.