zespół_bolesnego_barku_admed

Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się kilka zmian chorobowych wywołujących ból. Najczęściej do bólu doprowadza przeciążenie mięśni barku, uszkodzenie ścięgien, schorzenia układu nerwowego (zapalenie splotu szyjnego i ramiennego), urazów ortopedycznych, zespół iasnoty podbarkowej, niestabilność stawu ramiennego czy zapalenie kaletki podbarkowej. Częstą przyczyną jest wielogodzinna praca przy biurku w nieprawidłowej pozycji. Zespół najczęściej dotyka kobiet w wieku pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Poznanie przyczyny jest konieczne aby skutecznie leczyć bolesny bark.

Jakie są objawy zespołu bolesnego barku?

Bark jest najbardziej mobilnym stawem naszego organizmu dlatego też jest najbardziej podatny na urazy i kontuzje. W przypadku wystąpienia zespołu bolesnego barku, głównym objawem jest po prostu ból, stąd nazwa. Ból najczęściej pojawia się na początku rzadko, z czasem jego częstotliwość przybiera na sile aż staje się on codziennością. Ból oraz ograniczenie ruchów z nim związane dotyczy jednego lub obu barków. Często pojawia się także nocą, wybudzając ze snu i uniemożliwiając zajęcie wygodnej pozycji. Rzadziej zdarza się, że ból pojawia się nagle i jest bardzo ostry. Poza bólem, do innych objawów zespołu możemy zaliczyć:

  • Wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie barku;
  • Ograniczenie ruchomości barku,
  • Obrzęk barku;
  • Osłabienie mięśni barku;

 

Jak leczy się zespół bolesnego barku?

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy umówić się do lekarza specjalisty, który zleci badania mające określić przyczynę występujących objawów. Najczęściej stosowanymi badaniami są rentgen, USG a także rezonans magnetyczny. Wyniki tych badań pozwalają poznać stan barku oraz rozpocząć skuteczną terapię. Często zlecane jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych a także leków zmniejszających napięcie mięśniowe. Najbardziej skuteczna w przypadku leczenia zespołu bolesnego barku jest fizjoterapia oraz wszelkiego rodzaju zabiegi. Należy Mie cna uwadze, że leczenie takie jest długotrwałe, nawet powyżej roku, jednak systematyczna praca przynosi wymierne rezultaty. Rehabilitacja bolesnego barku i jej sukces zależy w dużej mierze od doświadczenia fizjoterapeuty i jego umiejętności wystawienia właściwej diagnozy, Zabiegi to między innymi masaże powięziowe, igłowanie, kinesiotaping czy fizykoterapia jako uzupełnienie terapii. Najczęściej stosuje się krioterapię, leczenie ultradźwiękami czy naświetlanie lampami sollux.