hashimoto_dieta_admed

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, której negatywne skutki można ograniczyć właściwie skomponowaną dietą. Efekty diety są bardzo szybko odczuwane przez chorego, jednocześnie jakiekolwiek zaniedbania w tej kwestii mogą pogorszyć przebieg choroby. Warto zatem zagłębić się w ten temat aby poprawić swoje funkcjonowanie.

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto jest choroba z autoagresji, co oznacza, że organizm w wyniku uszkodzenia bariery jelitowej, zaczyna atakować swoje własne komórki, fałszywie rozpoznając je jako obce. W chorobie Hashimoto uszkodzeniu ulega tarczyca, reagując przewlekłym stanem zapalnym. W zależności od stadium rozpoznania choroby, tarczyca może być uszkodzona w znacznym stopniu lub tez nieznacznie. W ramach choroby Hashimoto rozwija się niedoczynność tarczycy, której objawy najczęściej są zdecydowane. Ciągłe zmęczenie, przybieranie na wadze czy huśtawka nastrojów to cechy charakterystyczne choroby Hashimoto.

Jaka powinna być dieta prze Hashimoto?

Ponieważ problemy z tarczycą często objawiając się nadmiernym przybieraniem na wadze, w tym kontekście dieta ma podwójne znaczenie. Wpływa zarówno na stan choroby jak i na samopoczucie chorego – spadek wagi jest zdecydowanie pożądany, choć nie łatwy do osiągnięcia – wie o tym doskonale każda kobieta (najczęściej chorują kobiety) zmagająca się z Hashimoto. Co zatem jeść i jak aby osiągnąć cel?

  • Przede wszystkim warto jeść o regularnych porach, gdyż wpływa to na regulację przemiany materii.
  • Z diety najlepiej wyeliminować cukry, czyli słodycze i przetworzone produkty zawierające cukier. Dodatkowo wskazane jest, aby zaopatrzyć się w listę produktów spożywczych zawierającą indeksy glikemiczne i stosować w diecie te z najniższym indeksem. W diecie należy uwzględnić około 20% białka, w których zawarte sa aminokwasy które syntetyzują nieaktywną T4 do aktywnej T3. Zaleca się spożywanie białka zwierzęcego takiego jak mięso drobiowe czy z królika a roślinnego ze źródeł takich jak soczewica, ciecierzyca, groch czy fasola. Dodatkowo zaleca się włączyć do diety kefiry i jogurty.
  • Niezwykle istotne są także kwasy Omega 3, i nie należy ich nigdy unikać. Są dostępne w tłustych rybach morskich czy oleju lnianym a także w postaci suplementów, jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć go z diety.
  • Bardzo ważne są także minerały, takie jak jod i selen. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że u osób chorujących na Hashimoto nadmiar jodu jest także szkodliwy i może skutkować nasileniem się procesu zapalnego w obrębie tarczycy. Należy go zatem przyjmować wyłącznie pod nadzorem lekarza endokrynologa.


Komponując dietę warto dowiedzieć się jakie produkty spożywcze mogą szkodzić osobom chorującym na Hashimoto. Należą do nich:

  • Gluten – bardzo wiele osób chorujących na Hashimoto, cierpi na nietolerancję glutenu. Jeśli okaże się, że chorego dotyka ten problem, wykluczenie glutenu z diety jest konieczne. Dieta bezglutenowa sama w sobie łagodzi stany zapalne w organizmie, zatem pomoże ona każdemu;
  • Lakotoza – często osoby z nietolerancją glutenu, cierpią jednocześnie na nietolerancję laktozy. Tak samo jest u osób chorujących na Hashimoto;
  • Kapustne i soja – nie zaleca się ich spożywania przez osoby z chorobą Hashimoto, ponieważ blokują one wchłanianie się jodu z pożywienia, tak potrzebnego zwłaszcza chorującym na tarczycę.
  •