niepłodność_laktacyjna_admed

Wiele kobiet, które urodziły dziecko i są na etapie karmienia piersią, zastanawia się, czy na tym etapie swojego życia są chronione przed zajściem w ciążę. W medycynie istnieje pojęcie tzw. niepłodności laktacyjnej, która odnosi się do okresu karmienia dziecka piersią.

Czym jest laktacja?

Laktacja to procesem sterowanym przez hormony i ma służyć wykarmieniu nowo narodzonego dziecka. Dziecko, kiedy jest przystawiane do piersi, daje sygnał, że pokarm ma płynąć. W zależności od apetytu dziecka, mleko jest „produkowane” w mniejszej bądź większej ilości. Czasem może dojść do całkowitego zaniku pokarmu, na przykład w sytuacji gdy dziecko jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym, przestaje silić się na ssanie, bo łatwiejszą drogą może dostać mleko z butelki.

Czym jest niepłodność laktacyjna?

Hormonami odpowiedzialnymi za wydzielanie się pokarmu są prolaktyna i oksytocyna. Ten sam hormon, prolaktyna, wydzielana w dużej ilości, ogranicza wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, co z kolei hamuje dojrzewanie komórki jajowej. W wyniku tego procesu dochodzi do czasowego ustania owulacji, a także miesiączki. W ten oto sposób natura zatroszczyła się o to, aby matka mogła całkowicie skupić się na dochodzeniu do siebie po ciąży i połogu, oraz poświęcić 100% czasu nowo narodzonemu dziecku.

Czy niepłodność laktacyjna zawsze działa?

Aby niepłodność laktacyjna mogła być zastosowana jako regulacja poczęć, musi zostać spełnionych kilka warunków. Dziecko musi być karmione wyłącznie piersią, także w nocy i na żądanie. To oznacza, że nie możemy malucha dokarmiać ani podawać mu wody. Nie zaleca się także stosowania smoczka w celu uspokojenia dziecka. Zaleca się utrzymywanie bardzo bliskiego fizycznego kontaktu z dzieckiem, a zatem wspólne spanie, chusto noszenie i jak najrzadsze rozłąki z dzieckiem. Kobieta powinna uważnie przyglądać się zmianom zachodzącym w ciele, ponieważ niepłodność laktacyjna ustaje po upływie określonego czasu, najczęściej jest to przedział pomiędzy 12 a 14 tygodniami po porodzie, zdarzają się jednak przypadki gdy niepłodność laktacyjna trwa dłużej (nawet do 2 lat). U kobiet, które karmią zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym a także u tych, które nie karmią piersią, płodność wraca zazwyczaj po upływie około 4 do 6 tygodni po porodzie.

Niepłodność laktacyjna jest jedną z metod naturalnego planowania poczęcia, jednak nie można jej traktować jako w 100% zapewniającej skuteczność. Duża liczba trudnych do spełnienia warunków sprawia, że niewielu kobietom udaje się utrzymanie niepłodności laktacyjnej, jest jednak ciekawą formą uzupełniającą zapobiegania ciąży. Stosowana wraz z innymi oraz z uważną obserwacją organizmu, może przynieść dobre efekty.