kawa_a_zdrowie_admed

Kawa jest jednym z najczęściej i najchętniej wypijanych napojów na świecie. Już sam jej zapach, kojarzony zwłaszcza z miłym rozpoczęciem dnia, potrafi nas wprowadzić  w dobry nastrój. Dodatkowo, jej właściwości pobudzające są bardzo lubiane przez osoby mające poranne problemy z przebudzeniem się. Każdego dnia na świecie wypijanych jest 2 miliardy filiżanek kawy a roczne jej spożycie to około 8 milionów ton. Gatunki kawy spożywane na świecie to Arabika i Robusta. dzielimy Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że kawa jest niezdrowa i może powodować przeróżne problemy zdrowotne. Kawa według powszechnych opinii odpowiada za wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca czy schorzenia jelit. Czy to jednak prawda? Od kilkunastu lat naukowcy badający temat wpływu kawy na nasze zdrowie, coraz częściej zaznaczają że kawa ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza na funkcjonowanie najważniejszych organów w naszym ciele. Kluczowa jest w tym przypadku umiarkowana ilość spożywanej kawy (200mg na dobę co przelicza się na około 3 filiżanki espresso), która może mieć dobroczynny wpływ w profilaktyce niektórych chorób.

Jakie właściwości dla zdrowia posiada kawa?

Kawa posiada ponad 1000 substancji roślinnych, z których spora część posiada wysoką aktywność biologiczną. Do najważniejszych z nich należą alkaloidy, działające pobudzająco (kofeina), teobrominę, trygonelinę, kafeol i kafestol, działające na gospodarkę lipidową, kwas chlorogenowy, kwasy organiczne, kwas kawowy, chinowy, węglowodany, proteiny oraz lipidy. Ponadto kawa zawiera witaminy z grupy B także potas i magnez. Przy tym wszystkim, zawartość kaloryczna kawy jest niemal zerowa. Oczywiście za wartość końcowa kawy odpowiada szereg czynników, takich jak gatunek, sposób uprawy, rodzaj gleby czy  sposób palenia ziaren.

Związki zawarte w kawie mają działanie zapobiegające rozwojowi cukrzycy (kofeina wpływa na metabolizm glukozy i insuliny),  miażdżycy, zawałom serca i nowotworom złośliwym (szczególnie jelita grubego i piersi), chorobom neurodegeneracyjnym  jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Kawa powoduje wzrost ciśnienia tętniczego jedynie u osób, pijących ją okazjonalnie. U osób pijących ją regularnie, takiego oddziaływania nie zaobserwowano.

Czarna, naturalna kawa bez dodatków, wykazuje także pozytywne działanie na wątrobę. Najnowsze doniesienia naukowców mówią wręcz o zmniejszeniu ryzyka zachorowania na choroby wątroby takie jak jej stłuszczenie czy marskość, właśnie dzięki regularnemu piciu umiarkowanej ilości kawy.  

Wiele doniesień mówi o problemie wypłukiwania minerałów przez kawę, jednak jak ustalono, dotyczy to sytuacji gdy ilość spożytej w ciągu doby kawy przekracza 4 filiżanki.  Wówczas może dojść do zmniejszenia się zawartości wapnia i magnezu , co bezpośrednio przekłada się na zmiany w strukturach kostnych (osteoporoza).