dieta_wege_admed

Jeszcze 30 lat temu wegetarianizm, a tym bardziej weganizm, były zjawiskiem marginalnym. Osoby stosujące tego typu diety były nie tylko traktowana jako ekscentryczne ale dodatkowo musiały mierzyć się z trudnościami w komponowaniu bezmięsnych posiłków. Brak dostępu do składników a także ograniczona ilość przepisów, nie wspominając o braku posiłków wegetariańskich w menu restauracji sprawiały, że bycie wegetarianinem czy weganinem było prawdziwym wyczynem. Z biegiem lat w tym temacie zmieniło się wszystko. Dzisiejszy świat zdecydowanie zmierza w kierunku weganizmu i widać to na każdym kroku. O ile kilka lat temu trudno było znaleźć kawiarnię oferująca mleka roślinne, o tyle obecnie w większości z nich można wybierać spośród kilku rodzajów mlek. Skąd wzięła się moda na bycie wege? Czy tego rodzaju dieta jest zdrowa czy może niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Jakie są rodzaje diet wege?

Diety wegetariańskie to temat rzeka. W zawiłościach nazw może się pogubić nawet zaawansowany wegetarianin a zatem przybliżamy najbardziej popularne nurty:

  • Wegetarianizm – to rezygnacja z mięsa ale spożywaniu innych produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak nabiał czy jaja;
  • Weganizm – z diety wyklucza się wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiał i jaja. Dieta oparta jest na warzywach, owocach i ziarnach;
  • Witarianizm – dieta polega na wykluczeniu gotowanych warzyw i owoców a spożywaniu tylko tych surowych.
  • Frutarianizm – podobnie jak w przypadku witarianizmu, z tą różnicą, że spożywane są wyłącznie owoce – obie postacie są zdecydowanie najbardziej skrajnymi odmianami wegetarianizmu;
  • Laktowegetarianizm – dopuszcza się spożywanie nabiał, jednak wykluczane sa jajka;
  • Pescowegetarianizm – dopuszcza się jedzenie jaj, nabiału i ryb;
  • Fleksitarianizm – to połączenie diety wegetariańskiej oraz mięsnej. Na co dzień stosuje się dietę wegetariańską, natomiast okazjonalnie spożywa się mięso.


Jakie są zasady diet wege?

Wszystkie powyżej opisane diety opierają się na rezygnacji z mięsa, co wynika z pobudek zdrowotnych ale także ekologicznych. Osobom będącym na dietach wege najczęściej leży na sercu los planety oraz chęć ochrony zwierząt. Ograniczenie spożywania mięsa z pewnością bardzo pozytywnie wpływa na środowisko ale także może przynieść wiele korzyści zdrowotnych jeśli tylko dieta jest stosowana z rozwagą.

Z zasady, najprostsza w obsłudze jest klasyczna dieta wegetariańska i przy niej popełnia się najmniej błędów. Zarówno jaja, jak i nabiał czy rośliny strączkowe, są bardzo dobrym źródłem wartościowego białka. Częste obawy o niedobór żelaza są także bezpodstawne, jeśli odpowiednio zadbamy o wystarczająca ilość zielonych warzyw liściastych w diecie. Także żółtka jaj zawierają jego spore ilości. Ważne jest aby zjadać je w towarzystwie witaminy C, która poprawia jego wchłanianie. Bogatym źródłem witaminy C jest czerwona papryka czy kiszonki. Częstym niedoborem u wegetarian jest niedobór witaminy B12, jednak wbrew pozorom jest on także bardzo powszechny wśród osób spożywających mięso. W tym przypadku zalecana jest suplementacja. Weganizm jest dietą wymagającą większej wiedzy o żywieniu i często może wymagać konsultacji z dietetykiem.


Jakie są zalety diety wege?

Odpowiednio skomponowana dieta wege może przynieść wiele korzyści. Do podstawowych można zaliczyć:

  • Obniżenie poziomu cholesterolu;
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała;
  • Prawidłowe wypróżnianie się, u wegetarian rzadko występują zaparcia;
  • Obniża się ryzyko rozwoju chorób serca czy chorób nowotworowych układu pokarmowego czy raka piersi;
  • Niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2;
  • Obniżenie ryzyka występowania nadciśnienia czy miażdżycy;
  • Spożywana jest mniejsza ilość nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • Oczyszczenie układu pokarmowego ze złogów – mięso często zalega w jelitach nawet przez kilka tygodni a w tym czasie zachodzą procesy gnilne, w trakcie których wydzielają się toksyny;
  • Większa energia oraz opóźnienie procesów starzenia się organizmu.

 

O czym należy pamiętać przechodząc na dietę wegetariańską?

Aby dieta wegetariańska przynosiła korzyści, posiłki muszą być skomponowane w odpowiedni sposób. O czym należy pamiętać?

Posiłki musza być różnorodne, powinno się spożywać maksymalną ilość różnych warzyw, owoców, strączków czy kasz w ciągu każdego tygodnia. Bardzo ważne jest aby w diecie były obecne rośliny strączkowe, które sa głównym źródłem białka. Spożywanie ich może powodować wzdęcia więc ważne jest aby je doprawiać odpowiednimi ziołami. Wskazane jest także picie odpowiedniej ilości wody. Koniecznie należy pamiętać o suplementowaniu witaminy B12 oraz o regularnych badaniach krwi. Zalecana jest także suplementacja kwasów Omega 3. Jeśli będziemy stosować te podstawowe zasady, dieta wege z pewnością przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych.