nieprzyjemny_zapach_z_ust_admed

Wiele osób zmaga się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust. Jest to zdecydowanie objaw, który może uprzykrzyć nam życie i powodować, że zaczynamy wycofywać się z życia towarzyskiego. Często traktowany jest jako coś, co zniwelować może jedynie odświeżacz do ust lub guma do żucia. Spora część osób zmagających się z problemem nieprzyjemnego zapachu w ten sposób maskuje objawy chorób nawet przez wiele lat. Tymczasem nieświeży zapach z ust jest problemem wynikającym z różnych schorzeń, niektórych poważnych, które powinny być zdiagnozowane i leczone.

Jakie choroby mogą być przyczyną nieświeżego zapachu z ust?

Przyczyn nieświeżego oddechu może być kilka, ale zacząć należy od ustalenia czy nasza higiena jamy ustnej jest na odpowiednim poziomie.

Stan jamy ustnej i zębów

Cała jama ustna jest rezerwuarem mnóstwa bakterii, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana, możemy doprowadzić do próchnicy i chorób przyzębia. Codzienne, kilkukrotne, dokładne szczotkowanie zębów jest konieczne ale nie wystarczające. Jednym z ważniejszych zabiegów jest nitkowanie przestrzenie między zębowych nicią dentystyczną. Ponadto należy zadbać o stan języka, czyszcząc go specjalną łopatką. Niezbędny jest także regularny przegląd zębów u stomatologa i regularne usuwanie kamienia nazębnego. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być także grzybica jamy ustnej, która najczęściej występuje u osób z obniżoną odpornością, osób starszych oraz chorobami takimi jak cukrzyca czy AIDS. Grzybicę leczy się lekami miejscowymi oraz doustnymi.

Schorzenia laryngologiczne

Przewlekłe zapalenie zatok często prowadzi grzybicy zatok, która objawia się bólami głowy, nieustannie spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina oraz nieprzyjemny zapach z ust. Wymaga leczenia laryngologicznego.

Także chore migdałki, a nawet występowanie polipów w nosie, może przyczyniać się do powstawania nieświeżego oddechu.

Refluks żołądkowo – przełykowy

Refluks to cofanie się treści żołądka z powrotem do przełyku, który bardzo często jest przyczyną niesmaku w ustach. Refluks jest poważnym zaburzeniem, którego przyczynę powinno się ustalić i leczyć. Nieleczony refluks prowadzi do bardzo poważnych chorób, w tym nowotworów, i w żadnym razie nie powinien być lekceważony. Nieprzyjemny zapach z ust może ustąpić na stałe jedynie po wyleczeniu przyczyny refluksu. Niezbędne jest przy tym skorygowanie swoich nawyków dietetycznych a także stylu życia. Zdecydowanie wskazana jest rezygnacja z kawy i alkoholu, wprowadzenie zdrowej i lekkiej diety, bez składników wywołujących alergie lub nietolerancje pokarmowe, a także umiarkowany ruch w codziennym życiu.

Wrzody żołądka lub dwunastnicy

Jeśli nieprzyjemnemu zapachowi z ust towarzyszą bóle brzucha, możemy podejrzewać u siebie wrzody żołądka lub dwunastnicy. Lekarz często zleca w takim przypadku gastroskopię lub USG brzucha.

Cukrzyca

Cukrzyca to kolejna bardzo poważna choroba, której jednym z objawów może być nieprzyjemny zapach z ust. Zapach jest bardzo charakterystyczny i przypominać może zapach acetonu i pojawia się w przypadku cukrzycy nierozpoznanej bądź źle leczonej. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu wykonania badań.

Wątroba

Nieprzyjemny zapach z ust przypominający zgniłe jaja bądź stęchliznę, może być sygnałem, że nasza wątroba jest chora. Należy pilnie udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.

Choroby nerek

Większość osób cierpiących na choroby nerek, zmaga się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Zapach amoniaku może się wiązać z niewydolnością nerek a powoduje to zbyt duża ilość mocznika we krwi, którego nerki nie są w stanie wydalić. Mocznik z kolei rozkłada się na amoniak w ślinie i jest przyczyna nieprzyjemnego zapachu.