Codzienne badanie poziomu cukru we krwi - czy jest konieczne?
Nikt z nas nie lubi bólu. Dobrowolne nakłuwanie palców tylko po to, by zmierzyć poziom cukru we krwi wydaje się mało interesujące. Nawet jeśli jest się chorym na cukrzycę, jest to po prostu przykry obowiązek. Jednak niesie za sobą daleko idące korzyści również w przypadku zdrowych osób. Na szczęście dzisiaj, z łatwością można kupić swój pierwszy glukometr i mieć cukier pod kontrolą. Sprawdźmy kiedy i jak przeprowadzać samodzielne badanie poziomu cukru.

Dlaczego powinienem sprawdzać poziom cukru?

W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, kontrola poziomu cukru we krwi jest konieczna m.in do prawidłowego dawkowania insuliny. Jednak również osoby zdrowe, znajdujące się w grupie ryzyka, powinny często przeprowadzać badanie poziomu cukru we krwi, aby jak najszybciej zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Każda osoba po ukończeniu 45 roku życia powinna badać poziom cukru przynajmniej raz na trzy lata. Raz w roku (lub częściej) badaniu powinny poddawać się osoby mało aktywne fizycznie, z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem, nadwagą czy również kobiety, które przechodziły cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg.
 
Kiedy poziom cukru jest zagrożeniem?

Zarówno poziom cukru powyżej normy - hiperglikemia oraz poniżej - hipoglikemia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Cukier w normie to wynik w przedziale 70-99 mg/dl (3,9-22 mmol/l). U kobiet w ciąży, norma jest niższa i wynosi do 92 mg/dl. Po jej przekroczeniu wykonuje się doustny test obciążenia glukozą - OGTT. Poważnym ostrzeżeniem i powodem do wykonania badań są objawy nieprawidłowego poziomu cukru we krwi, zarówno poniżej jak i powyżej normy. Najczęściej, po objawach możemy szybko rozstrzygnąć z którym odchyleniem mamy do czynienia i czy powinniśmy sięgnąć po insulnę czy po szklankę coli (tylko nie zero!).

Objawy hiperglikemii: 

  • wielomocz
  • wzmożone pragnienie, suchość w ustach
  • sucha skóra
  • osłabienie, zmęczenie
  • senność
  • spadek masy ciała


Objawy hipoglikemii: 

  • drżenie rąk
  • uczucie niepokoju, nerwowość
  • problemy z koncentracją
  • dezorientacja
  • zawroty głowy
  • zwiększony głód
  • nasilone pocenie się
  • uczucie zimna


Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do objawów, musimy niezwłocznie wykonać pomiar poziomu cukru, ponieważ sytuacja może pogarszać się z minuty na minutę i należy jak najszybciej prawidłowo zareagować.  Podanie inusliny osobie w stanie hipoglikemii może doprowadzić ją do śpiączki a nawet do śmierci.


Jak samodzielnie wykonać badanie poziomu cukru we krwi?


Od czasu do czasu warto wykonać badanie w laboratorium, aby uzyskać możliwie najdokładniejsze wyniki oraz przy okazji zbadać inne parametry krwi. Jednak w domu sami możemy przeprowadzić badanie poziomu cukru we krwi. Niezbędne będą do tego glukometr, paski do glukometru, nakłuwacz (lancet).
Przed rozpoczęciem badania, należy umyć dokładnie ręce i nieco rozmasować palec, który będziemy nakłuwać. Palec należy nakłuć w opuszek, najlepiej w boczną stronę. Sugeruje się, by wybierać za każdym razem inne miejsce. Kiedy pojawi się kropla krwi, należy zbliżyć do niej pasek testowy i poczekać aż krew zostanie zassana. Po odczytaniu wyniku zapisujemy go w specjalnym dzienniczku.


Zużyty pasek testowy i lancet wyrzucamy - lancet za każdym razem musimy wymienić na nowy. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny wykonywać badanie nawet kilka razy dziennie - na czczo, przed posiłkiem oraz ok. godziny po spożyciu posiłku - wtedy poziom glukozy we krwi osiąga najwyższą wartość, później zaczyna spadać. 


Jeżeli osoba zdrowa zaobserwuje u siebie niepokojące zmiany w poziomie cukru we krwi, powinna koniecznie skonsultować się z lekarzem. Wczesne wykrycie cukrzycy może znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań. Jeśli ma się cukrzycę pod kontrolą - można z nią żyć! Niestety, cukrzyca może się również rozwijać w ukryciu, więc nawet jeśli nie widzisz u siebie niepokojących objawów, sprawdzaj poziom cukru we krwii regularnie, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.