Nadciśnienie tętnicze: przyczyny, rodzaje i objawy

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) może być niebezpieczne, jeśli nie jest leczone. Może ono narażać na ryzyko udaru, niewydolności serca, niewydolności nerek i innych problemów medycznych. Zmiana sposobu odżywiania, więcej ćwiczeń fizycznych i przyjmowanie leków może pomóc w utrzymaniu ciśnienia krwi na właściwym poziomie.


Co to jest wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)?

Ciśnienie krwi to dokładny pomiar ciśnienia lub siły nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych. Jeśli masz nadciśnienie, oznacza to, że ciśnienie wywierane na ściany naczyń krwionośnych w Twoim organizmie jest stale zbyt wysokie. Wysokie ciśnienie krwi jest często nazywane "cichym zabójcą", ponieważ możesz nie być świadomy, że coś jest nie tak, ale uszkodzenia nadal występują w Twoim organizmie.

Ciśnienie krwi składa się z dwóch liczb. Górna to ciśnienie skurczowe, które mierzy nacisk na ściany naczyń krwionośnych podczas skurczu serca. Dolna liczba mierzy ciśnienie rozkurczowe, które mierzy ciśnienie w naczyniach krwionośnych pomiędzy uderzeniami serca, kiedy serce odpoczywa.

Na przykład, ciśnienie krwi 110/70 mieści się w normie, ale ciśnienie 135/85 to jest już stopień 1 (łagodne) nadciśnienia, i tak dalej.


Jakie są rodzaje wysokiego ciśnienia krwi?

Twój lekarz zdiagnozuje u Ciebie jeden z dwóch rodzajów nadciśnienia:
  • Pierwotne (zwane również zasadniczym) nadciśnienie. Przyczyny tego najczęstszego typu nadciśnienia to starzenie się i niezdrowe nawyki, takie jak brak wystarczającej ilości ruchu.
  • Wtórne nadciśnienie. Przyczynami tego typu nadciśnienia są różne problemy medyczne (np. problemy z nerkami lub hormonalne) lub czasami leki, które przyjmujesz.

Co może się stać, jeśli nadciśnienie nie jest leczone?

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym:
  • Udar mózgu.
  • Zawał serca.
  • Choroby naczyń obwodowych.
  • Choroby/niewydolności nerek.
  • Komplikacje podczas ciąży.
  • Uszkodzenie oka.
  • Otępienie z przyczyn naczyniowych.

Czy wysokie ciśnienie krwi może mieć wpływ na ciążę?

Wysokie ciśnienie krwi komplikuje około 10% wszystkich ciąż. Istnieje kilka różnych rodzajów wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży i wahają się one od łagodnych do poważnych. Formy wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży obejmują:

Przewlekłe nadciśnienie: Wysokie ciśnienie krwi, które jest obecne przed ciążą.

Nadciśnienie ciążowe: Wysokie ciśnienie krwi w drugiej części ciąży.

Stan przedrzucawkowy: Jest to niebezpieczny stan, który zwykle rozwija się w drugiej połowie ciąży i powoduje nadciśnienie, białko w moczu i uogólnione obrzęki u ciężarnej. Może wpływać na inne narządy w organizmie i powodować drgawki (rzucawka).

Przewlekłe nadciśnienie z nałożonym stanem przedrzucawkowym: Ciężarne, które mają przewlekłe nadciśnienie, są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju stanu przedrzucawkowego.

Skąd wiedzieć, że mam wysokie ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz wysokie ciśnienie krwi jest zmierzenie go oraz wykonanie właściwych szczegółowych badań przez lekarza.