Analiza składu ciała - czy warto wykonać?
Coraz częściej słyszymy o chorobach cywilizacyjnych do których należą m.in. otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.  Cierpi na nie coraz większy odsetek społeczeństwa. Coraz mniej czasu poświęcamy na aktywność fizyczną, zaniedbujemy dietę, żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu. Jeśli jednak mimo najszczerszych wysiłków waga stoi w miejscu, nie musi to oznaczać, że nasze wysiłki idą na marne. Każdy z nas, przynajmniej od czasu do czasu powinien wykonać analizę składu ciała.


Czym jest analiza składu ciała



W dzisiejszych czasach analizę składu ciała przeprowadza się metodą BIA (bioimpedancji elektrycznej). Wykorzystuje ona zdolność ludzkiego organizmu do przewodzenia prądu. Elektrody analizatora emitują prąd elektryczny o niskim natężeniu (mniej więcej 0,8–1 mA). Następnie urządzenie mierzy oporność poszczególnych tkanek na przepływający prąd. Tkanki w których jest więcej wody łatwiej przewodzą prąd, zaś te, w których znajduje się więcej tłuszczu, stawiają większy opór. Dzięki temu, analizator składu ciała może obliczyć ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej czy kostnej a także ocenić zawartość wody w tkankach. Dzięki temu uzyskujemy kompletną informację o budowie naszego organizmu. Uzyskane dane mogą pomóc w zaplanowaniu odpowiedniej diety czy treningu.


Czego się dowiemy


Analiza składu ciała bada wiele parametrów aby dostarczyć maksimum informacji o stanie zdrowia osoby badanej. Poddając się analizie, poznamy ilość naszej: 

  • tkanki tłuszczowej (norma to ok. 15-25% masy ciała u kobiet i 10-20% u mężczyzn), wartość ta jest zależna m.in. od wieku, jednak po przekroczeniu 30% (u kobiet) i 25% (u mężczyzn) zostaje zdiagnozowana otyłość.
  • tkanki trzewnej - specyficznej tkanki tłuszczowej, mieszczącej się w jamie brzusznej. Kiedy jej norma zostanie przekroczona, możemy mieć do czynienia z cukrzycą typu 2, chorobami sercowymi czy zaburzeniami metabolicznymi.
  • tkanki mięśniowej - różnorodność pomiarów u różnych osób, sprawia że właściwie nie ma jasno określonych norm. Jednak za średnią należy przyjąć wartość 30%. Zwiększanie lub zmniejszanie tkanki mięśniowej jest zależne przede wszystkim od stopnia aktywności fizycznej, treningu.  
  • masy kostnej - u dorosłego człowieka poziom masy kostnej utrzymuje się na poziomie ok. 12-13,5%. Nie zmienia się bez względu na przyrost lub spadek wagi. Jeśli jednak poziom masy kostnej zacznie spadać, może to zwiastować nadchodzącą osteoporozę. 
  • wody w organizmie - średnio u dorosłego człowieka zawartość wody wynosi ok. 55-60%, jednak z wiekiem maleje. Jako noworodki mieliśmy nawet 74% wody w organizmie, zaś po ukończeniu 1-go roku życia już tylko 65%.
  • zapotrzebowania energetycznego - dzięki informacji jak dużo energii musimy naszemu organizmowi dostarczyć, możemy ukształtować swoją dietę na zadowalającym poziomie. 


Badanie u specjalisty



Chcąc uzyskać jak najbardziej rzetelne wyniki, powinnismy odwiedzić np. gabinet dietetyka. Tam zostaniemy poddani badaniu i analizie składu ciała. Badanie zostanie przeprowadzone na profesjonalnym analizatorze,  a doświadczony  dietetyk przygotuje odpowiedni plan żywienia i treningu dostosowany do indywidualnych potrzeb badanego. Profesjonalny sprzęt gwarantuje pewność, że pomiary są prawidłowe nie tylko pacjentom ale również osobom przeprowadzającym badanie. 


Analiza w domowych warunkach


Jeśli chcesz mieć swoje ciało pod stałą kontrolą, nie musisz co tydzień odwiedzać gabinetu specjalistycznego. Możesz zakupić wagę z analizatorem składu ciała dla siebie. To wartościowa inwestycja, bo zyskiem jest nasze zdrowie. Wybór produktów na rynku jest bardzo duży, ale warto stawiać na sprawdzone marki.  Należy jednocześnie pamiętać, że domowe pomiary stanowią jedynie podstawowe wyniki i wszelkie niepokojące zmiany należy skonsultować ze specjalistą. 


Zdrowie przede wszystkim


Należy pamiętać, że dobra kondycja fizyczna zależy tylko od nas. Przeprowadzanie analiz składu ciała znacząco pomaga nam w podejmowaniu dobrych decyzji w kwestii żywienia i aktywności fizycznej. Możemy badać się w domu lub gabinecie lekarskim. Szczególnie na początku drogi i walki o zdrowy organizm, ta druga opcja jest doskonałym rozwiązaniem. Oprócz 100% pewności prawidłowego badania, uzyskujemy szereg porad które mogą pomóc w zachowaniu prawidłowej kondycji organizmu.