infekcje_intymne_podraznienia_okolic_intymnych_ginekolog_admed

Przyczyny powstania podrażnień w okolicach intymnych

 

Podrażnienia okolic intymnych najczęściej dotyka kobiet, a wynika to głównie z różnic w budowie anatomicznej narządów żeńskich i męskich a także z działania hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego.  Podrażnienia intymne najczęściej są skutkiem noszenia zbyt obcisłej bielizny, która często jest wykonana z mało przewiewnych materiałów. Dobór bielizny ma w tym wypadku duże znaczenie, ważne jest aby bielizna intymna była wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy jedwab, które są delikatne i dobrze wchłaniają pot. Kolejną przyczyną podrażnień intymnych są nieodpowiednie preparaty do higieny intymnej, które mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia. Kupując środek do higieny intymnej warto zwrócić uwagę na pH płynu oraz jego skład – wszelkie substancje zapachowe mogą wywoływać podrażnienia intymne. Warto również zwrócić uwagę na to czy używane przez nas tampony, podpaski bądź wkładki higieniczne nie powodują dyskomfortu. Mogą być za to odpowiedzialne dodatki zapachowe bądź inne substancje chemiczne, którymi te środki higieniczne są nasączone i w efekcie wywołują miejscową reakcję uczulającą. Podobnie może działać używanie zapachowego papieru toaletowego.

Objawami podrażnień intymnych jest świąd, ból i pieczenie okolic intymnych, którym może  towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk śluzówki. 

 

Leczenie podrażnień okolic intymnych

 

Aby skutecznie wyleczyć stan zapalny pochwy, konieczne jest znalezienie przyczyny dolegliwości. Infekcje intymne mogą być wywołane przez różne przyczyny, podstawa leczenia jest prawidłowo postawione rozpoznanie. Doraźnie często skuteczne jest stosowanie środków łagodzących podrażnienia jak np. Alantan lub też probiotyku ginekologicznemu. Jednak podstawowe leczenie zawsze powinien ustalać ginekolog. Często występujące zakażenia bakteryjne leczy się odpowiednimi antybiotykami. Często kuracją obejmuje się również partnera, nawet jeśli nie występują u niego objawy zakażenia. Dotyczy to na przykład infekcji wywołanej rzęsistkiem, który często przebywa w układzie moczowo-płciowym mężczyzny, bez wywoływania u niego jakichkolwiek objawów choroby, natomiast u kobiety powoduje zapalenie pochwy. W takim przypadku Leki niwelujące pierwotniaki powinni przyjmować oboje partnerzy.

 

Pamiętajmy, że aby nie dopuścić do bolesnych infekcji, najlepsza jest profilaktyka i szczególna dbałość te delikatne okolice.