liszaj_choroby_skory_dermatologia_admed
Zmiany grudkowe na powierzchni skóry, w tym także błon śluzowych i paznokci u dziecka, powodujące uciążliwe swędzenie, to objawy liszajca. Choroba ta jest niegroźna lecz dla dziecka bywa bardzo uciążliwa i wymaga zdecydowanego działania.

Przyczyny liszaja pospolitego u dzieci

Liszaj pospolity, zwany także płaskim pojawia się najczęściej w momencie osłabienia odporności u dziecka, często jesienią lub wczesną wiosną. Czasem występuje jako powikłanie ospy, wszawicy lub zapaleniu skóry. Natomiast druga odmiana liszaja, liszaj zakaźny to schorzenie, które całkowicie różni się od liszaja pospolitego, ponieważ wywołują go konkretne bakterie, zatem jego leczenie jest oparte najczęściej na antybiotykoterapii.

Objawy liszaja u dzieci


Najczęściej liszaj u dziecka pojawia się w okolicy ust oraz na policzku. Czasem występuje również na nogach, przy płytkach paznokciowych, na plecach, brzuchu czy rękach. Choroba może przebiegać w dwóch postaciach – bezpęcherzowej i pęcherzowej.
W przypadku liszaja bezpęcherzowego na skórze pojawia się grudka, która szybko zmienia się w nadżerkę. Po 5–6 dniach zasycha, tworząc ciemnopomarańczowe strupy, które po jakimś czasie same odpadają. Natomiast postać pęcherzowa to pęcherzowo-ropne wypryski, wypełnione żółtawym płynem. Gdy pękną może dojść do nadważenia bakteryjnego dlatego bardzo ważne jest aby dbać o higienę i często odkażać zmiany skórne.
Najbardziej charakterystyczne dla liszaja jest uciążliwe swędzenie, przy którym dziecku trudno powstrzymać się przed drapaniem, co ogólnie pogarsza stan skóry.

Leczenia liszaja


Liszaj u dzieci może zazwyczaj ma ostrzejszy przebieg niż u dorosłych, w związku z czym wymaga zdecydowanego działania dostosowanego przez lekarza do rodzaju liszaja. Leczenie zwykle trwa od 2 do 8 tygodni.
Przy leczeniu liszaja pospolitego lekarz skupia się na działaniu objawowym, które pozwala na zniwelowanie swędzenia, głównie poprzez stosowanie miejscowych preparatów na bazie kortykosteroidów. Jeśli powstają ranki należy je dezynfekować. Warto pamiętać aby zmienionych chorobowo miejsc nie eksponować na słońcu. W czasie leczenia ulgę dziecku mogą przynieść okłady z siemienia lnianego czy jaskółczego ziela.