cesarskie_ciecie_porod_medycyna_admed

W obecnych czasach coraz więcej porodów odbywa się operacyjnie, poprzez cesarskie cięcie. Kobieta poddana temu zabiegowi dochodzi do siebie inaczej niż kobieta, która rodziła siłami natury. Co zrobić aby po cc dojść do formy?

Jak czuje się kobieta po cc?

 

W zależności od indywidualnego progu bólu, część kobiet może odczuwać duży ból nawet przez kilka dni po ustąpieniu działania środków znieczulających, natomiast inne mogą czuć się stosunkowo dobrze i szybko wstać. Jeśli to kolejne cc, zazwyczaj stan kobiety po operacji jest lepszy niż za pierwszym razem.

Rana po cesarskim cięciu

 

Rana po cc jest umiejscowiona w dolnej części brzucha i jest pozioma szerokości ok. 15 cm. Pod bielizną jest zupełnie niewidoczna jeśli wygoi się w prawidłowy sposób. Pielęgnacja rany jest bardzo ważna, zwłaszcza w pierwszych dniach, gdy szwy nie zostały jeszcze zdjęte. Rana musi być w idealnie suchym i czystym stanie aby nie wdało się zakażenie. Należy ją przemywać kilkakrotnie w ciągu dnia preparatem dezynfekującym – np. popularnym Octeniseptem. Zalecane jest noszenie komfortowej, nieuciskającej bielizny uszytej z naturalnych materiałów.
W razie wystąpienia wysięku z rany, jakiegokolwiek zaczerwienienia bądź gorączki należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ból brzucha i rany w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie jest całkowicie naturalny i nie powinien niepokoić. Z każdym dniem pacjentka powinna czuć się lepiej. Po  ok. 6 tygodniach kończy się proces obkurczania macicy i po tym czasie wraca ona do rozmiarów sprzed ciąży. Najlepiej aby w trakcie badania mógł to potwierdzić lekarz.


Kiedy można wrócić do ćwiczeń po cesarskim cięciu

Większość mam po cesarskim cięciu wraca do codziennej aktywności w ciągu kilku dni od zabiegu. Z każdym dniem ból i dyskomfort stają się coraz mniej odczuwalne. Należy jednak pamiętać, że cesarskie cięcie to poważny zabieg, który mocno ingeruje w organizm. Musimy pozwolić sobie na powolny i ostrożny powrót do większego wysiłku. Dlatego wszelkie ćwiczenia czy treningi należy odłożyć do czasu aż zakończy się połóg i w trakcie wizyty kontrolnej nasz lekarz wyrazi zgodę na tego rodzaju aktywności. Niech nas nie zmyli fakt, że nasza rana wygląda na dobrze zabliźnioną – cięciu uległa nie tylko skóra ale także mięśnie oraz macica – te narządy także muszą mieć czas na zrośnięcie się. Na początek najlepsze będą ćwiczenia łagodne i spokojne jak pływanie, joga czy pilates.