rana_antyseptyk_odkazanie_admed

Nowoczesne antyseptyki są bardzo skuteczne w powstrzymywaniu rozwoju infekcji. Mają one szerokie spektrum działania i co najważniejsze, bakterie nie uodparniają się na nie.

Narastająca gwałtownie oporność drobnoustrojów na antybiotyki, które od lat są nadużywane, zarówno przez lekarzy jak i pacjentów, spowodowała wzrost zainteresowania miejscowymi środkami odkażającymi – antyseptykami. Szerokie spektrum działania antyseptyków sprawia, że mogą być użyte przeciwko wielu grupom mikroorganizmów. W przeciwieństwie do antybiotyków, antyseptyki mogą jednocześnie wykazywać aktywność bójczą względem bakterii – także tych, które uodporniły się na wiele antybiotyków, przetrwalników bakteryjnych, wirusów, pierwotniaków i grzybów. Nie podrażniają one skóry, gdyż w ich składzie znajdują się, poza substancją działającą przeciw patogenom, także składniki o właściwościach regeneracyjnych czy przeciwzapalnych.

Antyseptyki lepsze niż antybiotyki

Antyseptyki mogą być stosowane miejscowo na rany (także rany oparzeniowe), znajdują także zastosowanie na skórę pacjenta w różnych zabiegach. Antyseptyki, zawierające m.in. oktenidynę, niszczą także biofilm, czyli warstwę składającą się z różnych bakterii, która czasami powstaje po kilku dniach od momentu zakażenia rany. Oktenidyna posiada zdolność  do połączenia z macierzą komórek gospodarza oraz uwalniania z niej w stężeniach przeciwdrobnoustrojowych bez efektów cytotoksyczności utrzymującą się przez 24 godziny.

Aby ochronić florę bakteryjną zamiast antybiotyków miejscowych w kremach zaleca się stosowanie miejscowych antyseptyków .


W czasie leczenia rany, należy ją wnikliwie obserowować i w razie jakichkolwiek niepokojących zmian, natychmiast udać się do lekarza. Co powinno nas zaniepokoić?

  • gdy rana długo się nie goi,
  • zakażenie z dnia na dzień powiększa się 
  • zakażenie zaczyna obejmować tkanki przylegające,
  • rana piecze i boli,
  • z rany wypływa wydzielina ropna lub wydzielina z krwią,
  • mamy stan podgorączkowy lub gorączkę