blizna_opalanie_blizny_czy_bezpieczne_admed

Blizny to zmiany skórne, które tworzą się z tkanki łącznej włóknistej tam, gdzie doszło do jej przerwania w wyniku zabiegu chirurgicznego ale również oparzenia, czy skaleczenia się. W wyniku nieprawidłowego gojenia się ran istnieje ryzyko powstania blizny. Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem opalania blizn, dlatego poniżej przedstawiamy informacje na ten temat.

 

Czy blizny można wystawiać na słońce?

Można pomyśleć, że pod wpływem słońca blizny staną się mniej widoczne. Tymczasem okazuje się, że jest na odwrót – opalanie blizny, szczególnie tuż po przebytym urazie sprawia, że skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona i przebarwiona, co sprawia, że staje się ona jeszcze wyraźniejsza. Świeża blizna nie powinna być w ogóle wystawiona na słońce przez okres minimum 6 tygodni od jej powstania, ponieważ promienie słoneczne mogą powodować w ranie powstawanie stanów zapalnych. Jeśli chodzi o blizny starsze, bardzo wiele zależy w tym wypadku od rodzaju blizny oraz jej umiejscowienia. Ogóle zalecenia dermatologów w tym zakresie są takie, że  blizn nie powinno się eksponować na słońcu. Skóra na bliźnie łatwiej przepuszcza szkodliwe promienie słoneczne więc jest bardziej narażona na zmiany. Najpoważniejszymi konsekwencjami mogą być nowotwory skóry ale także mocne przebarwienia czyli hiperpigmentacja w miejscu blizny. Podobne zalecenia dotyczą opalania się na solarium.

Jakie blizny są najbardziej narażone na szkodliwe promieniowanie słoneczne?


Blizny po oparzeniu stanowią szczególną grupe blizn, ich powierzchnia zwykle jest inna niż w przypadku blizny operacyjnej. Często są one duże, o nierównomiernej powierzchni. Blizna ta szczególnie mocno jest narażona na zmiany, gdy jest intensywnie wystawiana na słońce. W trakcie opalania blizny może dojść do poparzeń w miejscu blizny, co jest szczególnie bolesne. W wyniku tego blizny stają się zaognione, przeczulone, istnieje większe ryzyko powstania zmian nowotworowych. Blizny po oparzeniu powinno się smarować bardzo wysokim filtrem oraz okrywać przewiewną tkaniną. Nie należy także przebywać na słońcu w godzinach najmocniejszego promieniowania.