Zmiany dermatologiczne - czy to rak?
Pieprzyki, znamiona, zaczerwienienia - objawy raka skóry. Onkolodzy powtarzają jak mantrę: im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na wyleczenie. Niektóre zmiany mogą podwoić się w ciągu kilku tygodni. Problem polega na tym, że wiele objawów choroby jest nietypowych i większość pacjentów pozostaje niezauważona we wczesnych stadiach. Jakie zmiany skórne powinny skłonić nas do dalszej diagnostyki?

Objawy raka skóry opisuje przypadek kobiety po sześćdziesiątce ze zmianą chorobową w przedramieniu. Zmiana była bezbolesna, ale szybko rosła - podwajając rozmiar w ciągu zaledwie dwóch tygodni. To skłoniło pacjentkę do wizyty w poradni dermatologicznej, gdzie okazało się, że jest to rogowiak kolczystokomórkowy — łagodny nowotwór skóry, często występujący u osób starszych i charakteryzujący się szybkim wzrostem. Uszkodzenia skóry występują najczęściej na odsłoniętych obszarach skóry narażonych na promieniowanie słoneczne. Przybiera on postać wypukłych guzów, które mogą pojawić się również na twarzy, dłoniach, ramionach i plecach.

Niemniej, naukowcy ostrzegają, że podobne zmiany, a także szybkie tempo wzrostu, zaobserwowano w przypadkach złośliwego raka płaskonabłonkowego.
Zmiany na skórze pacjenta mają wtedy postać płaskich owrzodzeń otoczonych naciekiem, przypominających niegojące się rany. Jeśli choroba zostanie wykryta, zanim pojawią się przerzuty, można ją wyleczyć nawet o 90%. chory. W zaawansowanych stadiach choroba staje się agresywna. Nawet co dziesiąty pacjent ma zmiany skórne.

Okazuje się, że na skórze można wyczuć także inne nowotwory. Warto uważnie obserwować swoją skórę, ponieważ tego typu objawy często poprzedzają objawy konkretnego typu nowotworu o kilka miesięcy. Szacuje się, że co dziesiąty pacjent onkologiczny jest dotknięty zmianami skórnymi. Nie tylko mogą one sygnalizować raka.

Białaczka? Chłoniak?
Ciało jest zaczerwienione i opuchnięte, czemu towarzyszą nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej, co może być sygnałem białaczki lub chłoniaka. Zmiany skórne, które rozwijają się nawet po małych guzach lub ranach, które goją się przez długi czas, powinny być powodem do niepokoju.

Przewlekły świąd skóry
Innym niezwykłym dyskomfortem skóry jest swędzenie, które nie ustępuje przez tygodnie. Swędzenie, które utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni, może być związane z: rakiem trzustki, rakiem wątroby i nowotworami układu nerwowego. Jeśli świądowi towarzyszy łojotokowa wysypka rogowaciająca, może to być związane z rakiem żołądka lub nowotworami układu krwiotwórczego. W przypadku raka żołądka ciemne przebarwienia mogą pojawić się na łokciach, kolanach i pod pachami.

Pamiętajmy jednak, że sami nie możemy stawiać sobie diagnozy. Z każdą wątpliwością należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. Nie zwlekajmy też zbytnio z taką wizytą, naprawdę lepiej szybko usłyszeć że to niestanowiący problemu pieprzyk, niż za późno zostać zdiagnozowanym.