Czym jest badanie EEG?

EEG to dokładniej elektroencefalografia czyli jedno z podstawowych badań, dzięki którym możemy sprawdzić i ocenić czynności naszego mózgu. W poniższym artykule spróbuje wyjaśnić czym jest badanie EEG, jakie są wskazania do jego wykonania oraz na czym dokładnie polega.


EEG co to takiego?

Badanie EEG jest formą sprawdzenia czynności bioelektrycznej mózgu, poprzez założenie na głowę czepka z serią elektrod. Specjalnie przygotowany czepek rejestruje wszystkie sygnały jakie generowane są przez impulsy przekazywane pomiędzy neuronami. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne oraz bezbolesne. Dodatkowo takie badanie jest bardzo skuteczne w ocenie pracy mózgu. Umożliwia wykrycie oraz wyeliminowanie wielu chorób w obrębie sprawności jego działania.

             


Wskazania do wykonania badania EEG



Przeprowadzenie badania EEG zaleca się w poniższych przypadkach:


  • Padaczka

Padaczka, która jest pewnego rodzaju zaburzeniem neurologicznym, który wynika z niesprawności mózgu w obrębie zaburzeń funkcjonowania określonych komórek nerwowych, które znajdują się w naszym mózgu. Padaczki jest skutkiem między innymi zmian morfologicznych oraz metabolicznych. Napady padaczkowe mogą mieć różną formę oraz nasilenie. Objawiają się w szczególności silnymi atakami wstrząsów oraz utratą świadomości.


  • Zaburzenia sny

Zaburzenia snu dla wielu z nasz są ogromnym problemem w codziennym życiu. Nie zawsze przyczyna leży po stronie niewłaściwej higieny snu, ale z nieprawidłową pracą mózgu, dlatego badanie EEG może być bardzo pomocne.


  • Urazy głowy

W przypadku wielu różnych urazów głowy, badania EEG jest konieczne i może być bardzo istotne w dalszej diagnostyce. Czasem w wyniku wypadku czy uderzenia dochodzi do uszkodzenia mózgu oraz jego nieprawidłowej pracy, a to może określić badanie EEG.


  • Stan mózgu po zatruciu środkami neurotoksycznymi

Po spożywaniu środków neurotoksycznych, możemy mieć do czynienia ze zmian w obrębie pracy mózgu, które można zaobserwować w badaniu EEG i odpowiednio leczyć.


  • Choroby układu nerwowego

Jeśli podejrzewamy choroby układu nerwowego konieczne jest wykonania badania EEG. Szczególnie gdy zaobserwujemy takie objawy jak: omdlenia, zasłabnięcia, oraz problemy ze wzrokiem czy słuchem oraz utrata równowagi.


  • Bóle głowy

W przypadku bólów głowy, którego przyczynie niestety nie znamy, istotne jest badanie EEG. Na jego podstawie można określić przyczynę bólu oraz odpowiednio go wyleczyć.


  • Jąkanie się

Przyczyną jąkania często są zaburzenia w obrębie pracy mózgu, dlatego zaleca się wykonanie EEG aby odszukać przyczynę takiej dolegliwości.


Jak wygląda badanie EEG?


Nie ma szczególnych wytycznych co do przygotowania się do takiego badania. Zalecane jest umycie włosów oraz nie korzystanie z lakierów czy pianek do ich stylizacji. Podczas badania na głowę zakłada się specjalny czepek z przyczepionymi elektrodami. Pacjent podczas badania leży spokojnie na kozetce. Należy bezwzględnie słychać zaleceń lekarza w czasie przeprowadzania badania. Wykonuję się takie czynności jak zamykanie oraz otwieranie oczu czy fotostymulacja i hiperwentylacja. W czasie badania trzeba leżeć nieruchomo z zamkniętymi oczami. Badanie trwa zaledwie kilkadziesiąt minut.

         


Badania dzieci- jak wyglądają?



W związku z tym, iż dziecko może nie leżeć nieruchomo przez dłuższy czas istnieją dwie formy badania:

  • EEG w czuwaniu

Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie małego pacjenta oraz wytłumaczenie mu jeśli jest to możliwe jak wygląda całe badanie. Dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy oczywiście szamponem naturalnym. Nie wolno stosować żadnych kosmetyków, ponieważ mogą mieć one wpływ na aktywność elektryczną skóry i zakłócać przebieg całego badania. W dniu kiedy ma odbyć się badanie nie należy wykonywać innych dodatkowych badań, a dziecko w miarę możliwości musi być wyspane oraz wypoczęte. Należy podać lekki posiłek oraz leki jeśli zaleca je lekarz i są niezbędnym elementem każdego dnia. Przed badaniem wskazane jest aby dziecko oddało mocz. Jeśli jest to kolejne badanie EEG należy udostępnić wyniki z poprzedniego.

  • EEG podczas snu

Tak samo jak w poprzedniej formie badania należy umyć dziecku włosy. Natomiast sen powinien być krótszy aby dziecko zasnęło tuż przed badaniem. Trzeba więc położyć dziecko jak najpóźniej i obudzić jak najwcześniej. Zależnie od wieku dziecka, sen powinien mieć określoną ilość godzin.


Wiek dziecka, a zalecana ilość snu:

  • Noworodek oraz niemowlę - ustawienie badania na porę snu dziecka
  • Dziecko w wieku poniżej 8 lat - 6 godzin snu
  • Dziecko w wieku między 8 a12 lat - 4 godziny snu
  • Dziecko w wieku powyżej 12 lat - bez snu

W dniu wykonywania badania dziecko musi zjeść lekki posiłek oraz przyjąć niezbędne leki, a także skorzystać z toalety bezpośrednio przed rozpoczęciem badaniem. Jeśli jest to kolejne badanie EEG należy udostępnić wyniki z poprzedniego.

 

Jak interpretować wyniki badania EEG?


EEG głowy trwa mniej więcej 45 minut. Po upływie tego czasu otrzymuje się wynik, który lekarz odpowiedni zinterpretuje. Pod uwagę brana jest zarówno amplituda jak i częstotliwość fal mózgowych. Zależnie od określonych wartości, porównuje się je z ustalonymi normami i na takiej podstawie lekarz potwierdza lub wyklucza diagnozę.