Wkładka miedziana - antykoncepcyjna - jak działa? czy warto ją stosować?
Współczesna medycyna daje kobietom wiele opcji wyboru metody antykoncepcji. Niektóre z nas nie chcą nawet słyszeć o tabletkach hormonalnych, ponieważ często przyczyniają się do wzrostu wagi na czym żadnej kobiecie nie zależy. Dobrym wyborem mogą okazać się wkładki wewnątrzmaciczne z zawartością miedzi, które śmiało można stosować jako stałą, odwracalną metodę antykoncepcji.


Czym jest miedziana wkładka antykoncepcyjna?


Wkładki antykocepcyjne to niehormonalne wkładki wewnątrzmaciczne. Są to małe, plastikowe urządzenia z miedzianym drutem owiniętym wokółów ramy. Wkładka jest wprowadzana do macicy gdzie stale uwalnia niewielką ilość miedzi. Zazwyczaj zakładana na 5 do 10 lat (w zależności od rodzaju). W sprzedaży, w bardzo dobrej ofercie cenowej posiadamy Wkładki z zawartością miedzi: Cooper T 380, Multiload 375  oraz Nova T 380, która jest dostępna także wersji miedź+srebro ( nova T Silver) oraz miedź+złoto (nova T Gold).  Jak widać na zdjęciach poniżej różnią się kształtem, a w przypadku wkładek Multiload, Nova T jest opcja wyboru rozmiaru urządzenia (przy Multiload: mini, standard, przy Nova T: mini, standard, normal). O wyborze konkretnego rozmiaru zawsze decyduje lekarz, jest to kwestia wielkości macicy, ilości ciąż i innych czynników. Liczby przy nazwie wkładek to zawartość miedzi, np. przy Cooper T 380:Całkowita powierzchnia oddziałujących miedzi to 380 mm².




Jaka jest skuteczność tych wkładek? Jak działają?


Bardzo wysoka, ponad 99 procent skuteczność w zapobieganiu ciąży nawet do 10 lat . Można je stosować jako skuteczny środek antykocepcyjny, aż do menopauzy. Wkładki pomagają zapobiegać niechcianej ciąży, ponieważ wpływają na sposób poruszania się i przeżywania plemników w macicy uniemożliwiając im zapłodnienie komórki jajowej. Mogą one zmienić całkowicie wyściółkę macicy co utrudni zapłodnionemu jaju przylgnięcie. Należy zaznaczyć, że wkładka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Po założeniu jej warto sobie zapisać datę kiedy ma być usunięta (maksymalnie 10 lat). Oczywiście nowa wkładka może być bezpiecznie założona w tym czasie kiedy dotychczasowa będzie usuwana.


Jak stosuje się wkładki miedziane?


Wkładka antykocepcyjna zawsze jest zakładana przez wykwalifikowanego lekarza specjalistę ginekologii. Założenie trwa około 15 minut i często lekarze decydują się na ten zabieg podczas trwania menstruakcji, ponieważ szyjka jest wtedy bardziej „otwarta” i zabieg będzie mniej uciążliwy dla pacjentki, ułatwia to też jej założenie. Po zabiegu lekarz może wymagać abyś została na obserwacji przez godzinę, ale nie zawsze tak jest. Każda kobieta jest inna i na pewno Twój lekarz odpowiednio zadba o Twoje samopoczcie i komfort. Wkładki IUD mają sznurek, którego nie będzie widać, ale lakarz powinien zalecić jego sprawdzanie co miesiąc.  Wkładka (często nazywana spiralą) zaczyna działać od razu po założeniu.


Zalety wkładek miedzianych


• Niezwykła skuteczność antykoncepcyjna
• Nie wymaga codziennej uwagi, ale co miesiąc warto sprawdzić czy sznurek jest w tej samej popzycji co zwykle
• Trwałość i skuteczność antykoncepcyjna nawet do 10 lat
• Możliwość stosowania podczas karmienia piersią
• Żadne leki nie mają wpływ na jej skuteczność
• Możliwość wyjęcia w każdej chwili przez lekarza lub pielęgniarkę i powrót do normalnej płodności
• Doskonały wybór dla kobiet, które nie chcą, nie mogą lub źle czują się po antykoncepcji hormonalnej


Co zrobić, jeśli nie czuję sznurków wkładki domacicznej?


Tak jak już było wspomniane wkładki mają sznureczek i co miesiąc powinno się kontrolować ich położenie, więc jeżeli nie czujesz go lub zauważysz że zmienił położenie to lepiej powstrzymaj się od seksu, aż Twój lekarz nie sprawdzi czy wkładka jest we właściwym miejscu.


A jeżeli zajdę w ciążę?


Jest to bardzo mało prawdopodobne, jednak jak przy każdej metodzie antykoncepcyjnej tak i przy tej nie ma 100 % pewności zabezpieczenia przed ciążą. Oczywiście jeżeli podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa w celu usunięcia wkładki.


Czy można ją stosować po urodzeniu dziecka?


Oczywiście, nawet bezpośrednio po porodzie i może być stosowana podczas karmienia piersią.
Miedziane wkładki wewnątrzmaciczne to naprawdę dobra i wygodna metoda antykoncepcyjna, przede wszystkim wyrożnia ją właśnie szybki powrót do płodności. Jest to metoda antykoncepcji całkowicie odwracalna co niewątpliwie stanowi wielką zaletę.