Wkładka antykoncepcyjna- jedna z najskuteczniejszych form antykoncepcji
W obecnych czasach mamy dostęp do wielu środków antykoncepcyjnych, a jednym z najefektywniejszych jest wkładka antykoncepcyjna. Jest ona bardzo mała, wykonana z tworzywa sztucznego, umieszczana przez lekarza w jamie macicy, zapewniając skuteczną ochronę przez okres od 5 do nawet 10 lat.

Wyróżniamy trzy rodzaje wkładek domacicznych:
-systemy hormonalne wewnątrzmaciczne (działające na bazie progesteronu)
-spirale niehormonalne (pokryte warstwą miedzi lub srebra)
-wkładki obojętne (z tworzyw nieoddziałujących z organizmem ludzkim)

-Wprowadzenie wkładki wewnątrzmacicznej pierwotnie miało na celu korekcję tyłozgięcia macicy, mając potencjalnie korzystny wpływ na proces zapłodnienia. Pomimo poprawy położenia macicy po zastosowaniu wkładki, nie zaobserwowano wzrostu liczby zapłodnień.

-W 1880 roku wprowadzono świadomie wkładkę jako metodę antykoncepcyjną. Była ona metalowa i ostra, niestety często prowadziła do perforacji macicy.

-Szacuje się, że na całym świecie, przede wszystkim w krajach rozwiniętych, około 160 milionów kobiet korzysta z wkładki antykoncepcyjnej.

-Skutki uboczne związane z używaniem wkładki są stosunkowo rzadkie. Jednak u niektórych pacjentek ta metoda  antykoncepcji może prowadzić do  infekcji miednicy lub bóli pleców.

-Wskaźnik Pearla dla wkładek antykoncepcyjnych, zarówno tych hormonalnych, jak i bez hormonów, mieści się w zakresie od 0,2 do 6,0. Oznacza to, że przy ich stosowaniu ryzyko zajścia w ciążę wynosi od 2/1000 do 6/100 kobiet rocznie. Warto zauważyć, że dokładny wskaźnik może się różnić w zależności od typu wkładki i indywidualnych warunków użytkowania.

-U około 25% kobiet korzystających z hormonalnej wkładki domacicznej nie dochodzi do owulacji. Dostarczanie hormonów miejscowo, bez konieczności przechodzenia przez wątrobę, pozwala na stosowanie mniejszych dawek w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych.

-Istotnym atutem wkładki, dla wielu kobiet, jest mniejsza częstotliwość oraz mniej obfite miesiączki. Istnieje nawet możliwość na prawie całkowite jej zatrzymanie.

-Jeśli chodzi o możliwość powrotu do płodności po usunięciu wkładki, zdolność zajścia w ciążę powraca już w następnym cyklu menstruacyjnym.

-Nie zaleca się stosowania spirali antykoncepcyjnej u kobiet, które jeszcze nie miały dzieci. Jeżeli planujesz ciążę w najbliższym czasie, lepiej rozważyć inne metody antykoncepcji, ponieważ po usunięciu wkładki, może być trudniej zajść w ciążę. Istnieje także ryzyko związane z późniejszymi poronieniami i zwiększoną szansą na ciążę pozamaciczną.

Warto jednak zauważyć, że każda forma antykoncepcji, zarówno wewnątrzmaciczna, jak i hormonalna, niesie ze sobą przeciwwskazania, zalety i wady. Ostateczną decyzję najlepiej jest podejmować we współpracy z ginekologiem, uwzględniając indywidualne cechy i oczekiwania kobiety. Lekarz przeprowadzi wywiad i wykona badania, które wykluczą przeciwwskazania. Jest to bardzo ważne, ponieważ to wpływa na bezpieczeństwo i skuteczność wybranej metody antykoncepcji.