Ultrasonograf, co to takiego i jak działa?
Aparat USG to bardzo popularne urządzenie medyczne, dzięki niemu można zobaczyć co jest pod skórą pacjenta. Takie urządzenie pozwala na przeniknąć wewnątrz ciała pacjenta oraz zobaczyć jego organy wewnętrzne np.:
  • serca,
  • tarczycy,
  • wątroby,
  • jamy brzusznej,
  • płodu ludzkiego w trwającej ciąży.

Ultrasonograf dzięki możliwości szybkiego wglądu wewnątrz ludzkiego ciała idealnie nadaje się do stawiana szybkich diagnoz oraz kontrolowaniu wszelkich postępów leczenia oraz ocenie stanu naszych organów wewnętrznych, a także płodu. Każdy z nas wie jak wygląda takie badania ale nie wielu wie jak działa ultrasonograf.

Wspomniany ultrasonograf jest urządzeniem medyczny z wbudowanym ekranem oraz podłączoną do niego głowicą z kamerą, które w czasie badania przylega do ciała pacjenta i w ten sposób uzyskuje obraz, które nie jesteśmy wstanie zobaczyć gołym okiem. Jak to jest możliwe?


Badanie USG



Badanie USG to podstawowa metoda diagnostyczna, które jest bardzo skuteczna. Wykorzystuje ona fale akustyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, aby zobrazować wnętrze naszego ciała. Dużą zaletą tych badań jest fale, iż są ona niesłyszalne dla człowieka, a samo wnikanie ich do wnętrza jest w 100% bezbolesne. Dodatkowo fale te nie uszkadzają komórek ciała. USG zatem, umożliwia podjęcie decyzji zarówno o samej profilaktyce, jak i o sposobie leczenia oraz o zmianie prowadzonej terapii.


Aparat USG - działanie


Ultrasonograf, czyli inaczej aparat USG składa się z emitera oraz odbiornika fali ultradźwiękowej. Zadaniem emitera jest wysłać fale o określonej częstotliwości w miejsce, które chcemy zbadać. Tam wspomniane fale ulegają rozchodzeniu, potem odbijają się od granicy ośrodka i wracają do odbiornika. Takie działanie jest możliwe tylko dzięki wykorzystaniu zjawisk falowych.


Badanie USG a RTG 


Badanie USG w przeciwieństwie do badania RTG jest całkowicie nieszkodliwe dla organizmu. Nie ma po nim żadnych skutków ubocznych czy uszkodzonych komórek. Podczas takiego badania nie trzeba wprowadzać do orgiazmu żadnych płynów aby utworzyć kontrast. Dzięki takiemu badaniu można bardzo dokładnie obejrzeć prawie wszystkie narządy wewnętrzne. Można dokładnie określić wszelkie nieprawidłowości związanie z wielkością i kształtem narządów.

Głowica USG posiada przetwornik ultradźwiękowy, dzięki niemu możemy na ekranie zobaczyć tkanki oraz narządy wewnętrze. Jakość obrazu coraz to nowszych, nowocześniejszych urządzeniach jest coraz dokładniejsza i lepsza.


Przebieg badania USG


Nie ma konieczności specjalnego przygotowanie do takiego badania. Jedynie jeśli mówimy o USG jamy brzusznej to najlepiej być na czczo, ale koniecznie z pełnym pęcherzem. W celu zbadania konkretnego fragmentu ciała, należy je odsłonić. Na tą część nakładany jest żel, którego zadaniem jest zagwarantowanie głowicy odpowiedniego przylegania do skóry oraz łatwiejszego poruszania. Ponad to żel ma chronić przed pojawieniem się niechcianych zakłóceń na obrazie w czasie badania. W zależności od badania na głowicę zakładana jest osłonka.


Osłonki najczęściej stosowane są podczas badań ginekologicznych, wyróżniamy:


Po nałożeniu żelu do ciała przykłada się głowice w odpowiednim rozmiarze. Po przyłożeniu głowicy do wybranej części ciała możemy ją zobaczyć na monitorze.

WAŻNE Poprzez badanie USG nie można zbadać przewodu pokarmowego oraz tkanki kostne (kości oraz narządów wewnątrzczaszkowych), gdyż te miejsca nie przepuszczają fal ultradźwiękowych.



Najczęściej wykonywanie badanie USG to:

  • USG jamy brzusznej to najpopularniejsze badanie gdyż, daje możliwość oceny stanu właściwie wszystkich narządów i jednocześnie wykrywa wszelkie zmiany oraz nieprawidłowości. Sprawdzany jest stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, oraz nerek i trzustki, a także śledziony, pęcherza moczowego, a nawet samej macicy. Dodatkowo podczas takiego badania można zdiagnozować obecność płynów, a także ciał obcych wewnątrz jamy brzusznej. Wskazaniem do badania USG jamy brzusznej są dolegliwości bólowych

  • USG tarczycy wykonywane jest aby zdiagnozować tarczyce, USG jest najlepszym z możliwych badaniem. Można wtedy zweryfikować, czy tarczyca nie jest przypadkiem powiększona albo nie występują w jej obrębie jakieś zmiany. Badanie to zalecane jest, gdy zaobserwowano nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy lub podczas badania pobliskich węzłów chłonnych.

  • USG serca lub inaczej echo serca, pozwala na sprawdzenie budowy serca i pracy zastawek. Dzięki USG dokonuje się pomiarów pracy, a także wielkości komór oraz ścian. Daje możliwość wykrycia wady serca, oraz sprawdzenia obecność płynu w worku osierdziowym. Badanie to zaleca się dla pacjentów po przebytym zawale serca, a także dla osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową lub zapaleniem mięśnia sercowego.

  • USG piersi to badanie profilaktyczne u kobiet, dzięki niemu można wykryć pojawiające się zmiany. Takie badanie należy robić minimum raz do roku.

  • USG ciążowe to niezbędne badanie w czasie trwania ciąży, które powinno być robione minimum trzy razy. Dzięki niemu można ocenić wiek ciąży oraz budowę anatomiczną płodu, zwracając szczególną uwagę na wagę dziecka i budowę wszystkich narządów, a także obserwować pracę serca. Na wybranych etapach ciąży kontroluje się poszczególne parametry określające w ten sposób prawidłowości adekwatne do konkretnego tygodnia ciąży.

Po każdym badaniu USG dowolnej części ciała można uzyskać zdjęcie z badania. Najpopularniejsze są zdjęcia USG płodu, które każda przyszła mama chciałabym mieć na pamiątkę. Natomiast przy pozostałych badaniach zdjęcia zachowywane są w kartotece pacjenta w celu lepszej diagnostyki. Zdjęcia z badań w zależności od użytego papieru do videoprintera mogą być matowe lub z połyskiem.


Głowice aparatu USG

Wspomniana głowica USG wybierana jest względem badanego miejsca, tak aby uzyskać jak najlepszy obraz w czasie badania. Wyróżniamy:

  • Głowice liniowe, które zbudowano z niezależnych kryształów, ułożonych w linii prostej. Dzięki takiej głowicy bada się układ ruchu, a rzadziej narządy wewnętrzne.

  • Głowice konwersować, które zbudowano z kryształów ułożonych w łuk, występuje między innymi duży albo mały promień krzywizny, a także wachlarzowe pole widzenia. Wykorzystywane są one szczególnie w chirurgii, ginekologii, oraz położnictwie, radiologii i pulmonologii.

  • Głowice specjalistyczne - w zależności od miejsca przeprowadzanego badania tak są zbudowane. Wykorzystać je można zarówno do badań laparoskopowych, śródoperacyjnych czy wolumetrycznych.


CIEKAWOSTKA
najnowsze modele wyposażone są w kanał biopsyjny, który umożliwia wykonywanie badań o zasięgu onkologicznym.

Na rynek można znaleźć bardzo dużo różnych modeli aparatów USG. Dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego zarówno do szpitala jak i przychodni czy gabinetu prywatnego. Najważniejsza jest najwyższa jakoś oraz niezawodność i zadowolenie przez wiele lat pracy.