Testy alergiczne skórne - jak się je wykonuje?
Alergia to nieprzyjemna dolegliwość nie tylko dorosłych, ale najczęściej dzieci i niemowląt. Świadomi rodzice sami widzą pierwsze symptomy, jednak często nie są w stanie stwierdzić co jest alergenem. Dobry lekarz już po wywiadzie z pacjentem może stwierdzić co jest przyczyną reakcji alergicznej. Jednak, aby potwierdzić wstępną diagnozę, może skierować pacjenta na alergiczne testy skórne. Są one całkowicie bezpieczne, chociaż dla niektórych mogą się okazać nie do końca przyjemnym doświadczeniem. Jakie są rodzaje testów alergicznych i jak wyglądają?



Metody testów skórnych


Testy alergiczne skórne mogą być wykonywane poprzez:
  • skórne testy punktowe
  • testy płatkowe
  • testy śródskórne
Najczęściej wykonywane są testy skórne punktowe.

Testy śródkórne to testy służące do wykrywania alergii np. na jad owadów lub leki. Za pomocą specjalnej strzykawki tuberkulinowej (igła 0,45mm) wstrzykuje się w warstwę powierzchniową skóry alergen. Na miejsce badania lekarz najczęściej wybiera przedramię pacjenta. Wynik jest już po 20 minutach. 

Testy płatkowe to badania wykonanywane poprzez kontakt skóry z danym alergenem. Wykonuje się je zazwyczaj na plecach poprzez wcieranie alergenu w skórę. Wynik odczytywany jest po około 3 dniach.
W zależności od rodzaju alergii, lekarz alergolog decyduje jaką metodę wybrać. W przypadku małych dzieci, czy też niemowlaków bardziej sprawdzą się testy płatkowe, aby uniknąć stresu. Testy puntowe i śródkórne zazwyczaj wykonuje się dopiero po 5 roku życia.


Testy skórne punktowe - jakie wykrywają alergeny?


Testy skórne punktowe to jedna z najbardziej skutecznych metod potwierdzających lub wykrywających alergię. Diagnozuje się nimi przede wszystkm alergie tzw. wziewne czy też kontaktowe. Diagnozują uczelnia na pyłki traw, drzew, chwastów, wszelkich roztoczy domowych, sierści zwierząś, grzybów. Ale wykrywają także wszelkie czynniki powodujące astmę, zapalenia spojówek, błony śluzowej nosa. Wykrywają także alergie pokarmowe.


Jak wygląda zrobienie testu punktowego


Takie badanie wykonuje się poprzez nacinanie skóry, specjalnymi lancetami alergologicznymi - nazywanymi też nożykami. Najczęściej na przedramieniu, od wewnętrznej strony. Na skórę pacjenta jest aplikowana kropla skoncentrowanego alergenu, a wspomnianymi nożykami nacina sie lekką  skórę (bez krwawienia), aby zobaczyć reakcję pacjenta na dany alergen. Wykonuje się badanie na kilkanaście alergenów na raz ( nie więcej niż 20), a co za tym idzie jest i tyle nakłóć. Odstępy między nacięciami muszą wynosić co najmniej 2,5 -3 cm centymetry. Po czasie 15-30 minut, lekarz alergolog odczytuje wynik ze skóry pacjenta, poprzez zmierzenie ilości rumienia lub bąbla przy danym alergenie. Są one całkiwicie bezpieczne, chociaż w związku z nacinaniem skóry, nie do końca przyjemne. Nakłucie jest jednak płytkie, powinno być bez krwawienia. Takie testy są wykonywane już u dzieci od 5 roku życia.


Jak się przygotować się do takiego badania


Na dwie doby przed badaniem należy odstawić wszelkie leki które mogą wpłynąć na wynik badania, czyli leki na alergię, przeciwhistaminowe, wszelkie sterydy przyjmowane w związku z astmą lub alergią. Nie wolno także przyjmować wapna. Nie narażajmy skóry na promieniowanie UV, czyli najlepiej unikać słońca przed badaniem. Należy też wstrzymać się od wysiłku fizycznego w dniu badania. Nie powinno się wykonywać go w okresie pylenia.


Przeciwskazania


Niewątpliwie testy skórne są łatwe do wykonania i dosyć mało inwazyjne. Nie zaleca się wykonywania testów skórnych u kobiet w ciąży, z uwagi na ewentualne zagrożenie reakcją anafilaktyczną. Przed wykonaniem testu zgłośmy lekarzowi informacje o przewlekłych chorobach, ale też aktualne infekcje, bo może sie okazać, że są przeciwwskazaniem do wykonania badania. Wszelkie zmiany skórne, choroby skóry także mogą wpłynąć na możliwość zrobienia testu.