Artroskopia - co to takiego?
Prawdopodobnie każdy z nas zna osobę, która przeszła lub w niedalekiej przyszłości przejdzie zabieg artroskopii kolana. Jednak podobny zabieg może dotyczyć zupełnie innego stawu. Choć urazy stawów najczęściej przytrafiają się osobom zawodowo uprawiającym sport, każdy z nas może być narażony na drobny wypadek przy wykonywaniu codziennych, często prostych czynności. Endoskopowy zabieg artroskopii pozwala ocenić stan naszego stawu a także przeprowadzić jego leczenie.

Czym jest artroskopia?

Zabieg artroskopii to małoinwazyjna procedura polegająca na nacięciu niewielkich otworów w okolicy stawu i wprowadzeniu do wnętrza stawu drenu - artroskopu. Na jego końcu znajduje się kamera, która dodatkowo powiększa obraz, dzięki czemu operator może jeszcze dokładniej zobaczyć na ekranie stan diagnozowanego stawu. Pełne zobrazowanie stanu struktury stawu jest możliwe dzięki wykorzystaniu roztworu soli fizjologicznej. Etap badania jest nazywany artroskopią diagnostyczną.

Jeśli jest taka konieczność, lekarz może przejść do drugiego etapu - artroskopii operacyjnej. Lekarz wprowadza przez nacięte otwory miniaturowe narzędzia chirurgiczne, którymi może usunąć ciała wolne ze stawu, zrekonstruować więzadła czy też wygładzić chrząstkę stawową. 

Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest artroskopia kolana, ponieważ jest to najbardziej skomplikowany staw w ludzkim organizmie, zespaja on trzy kości - udową, piszczelową oraz rzepkę. Szczególnie często wykonuje się rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego - ACL. Oprócz kolan, artroskopię przeprowadza się m.in. w stawie: 

  • barkowym
  • skokowym
  • łokciowym
  • biodrowym
  • nadgarstku 


Kiedy poddać się zabiegowi?

Możemy się spotkać z wieloma wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu artroskopii. Należą do nich złamania śródstawowe, niestabilne ruchy w stawach, zmiany zwyrodnieniowe, pojawienie się ciał obcych w stawie, reumatoidalne zapalenie stawów, uszkodzenie więzadeł lub chrząstki stawowej.

Oczywiście, może zdażyć się, że wystąpią wyraźne przeciwwskazania do zabiegu. Nie zostanie on wykonany, jeśli u pacjenta zostaną stwierdzone stany zapalne skóry (szczególnie w miejscu ewentualnego zabiegu), zaburzenia krzepnięcia, infekcje, ogólny zły stan zdrowia czy choćby alergia na substancje znieczulające. Należy pamiętać, że artroskopia może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. 

Przebieg zabiegu

Artroskopię wykonuje się zawsze w warunkach sterylnej sali operacyjnej. Operowany staw umieszcza się na specjalnej podpórce, zaś pole operacyjne zabezpiecza się nieprzemakalnym, jałowym obłożeniem (serwetą). Następnie przeprowadza się procedurę zabiegu, która trwa od kilkunastu minut do ok. 2 godzin. Choć zdarza się, że cały zabieg odbywa się na zasadach chirurgii jednego dnia, to często pacjent po zabiegu zostaje w szpitalu do następnego dnia, pod kontrolą lekarza. 

Po zabiegu

Wszelkie dolegliwości bólowe związane z przebytą artroskopią są zwykle możliwe do złagodzenia powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi. Jednak jeśli nie zdadzą one egzaminu, możemy poprosić lekarza o receptę na silniejszy środek. Trudno jednoznacznie określić, kiedy pacjent będzie mógł wrócić do pracy. Jest to kwestia indywidualna ale zawsze należy pamiętać, że po zabiegu, operowany staw należy oszczędzać np. chodząc o kuli.

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia warto stosować masaże, fizykoterapię czy krioterapię. Dodatkowo w domu możemy wykonywać ćwiczenia rozciągające, izometryczne i aktywne. Po artroskopi kolana, warto rozpocząć od ćwiczeń prostowania nogi w kolanie, unoszenia i utrzymywania nogi w górze. Z czasem można stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń, aby szybko wrócić do formy.