paznokcie_a_zdrowie_admed

Paznokcie są tą częścią naszego ciała, której wygląd może nam pomóc ocenić nasz stan zdrowia oraz niedobory z jakimi zmaga się nasz organizm. Obecnie wiele kobiet ma rzadko okazję do przyjrzenia się swoim paznokciom, gdyż stale poddają je zabiegom malowania czy też nakładania hybrydy, mających na celu utrzymanie ich atrakcyjnego wyglądu. Jednak warto czasem dać odpocząć swoim paznokciom od wszelkich lakierów i zaobserwować jak wyglądają.

 

Zmiany w wyglądzie paznokci

Zdrowa płytka paznokciowa jest gładka, lekko różowa, bez przebarwień i sama w sobie jest ozdobą, jeśli dbamy o jej kształt i długość. Jednak często zdarza się, że wygląd paznokci sygnalizuje nam, że czegoś w naszym organizmie brakuje bądź że zmaga się on z jakimiś zaburzeniami bądź chorobami. Błędem jest traktowanie tych zmian jedynie w wymiarze estetycznym i stosowania jako remedium nakładania kolejnych odżywek. Problem często nie leży w samym paznokciu a wynika z nieprawidłowości w pracy organizmu. Naszym zadaniem jest odkrycie co wygląd paznokci nam sygnalizuje. Jakie zmiany powinny wzbudzić nasze zainteresowanie?

  • Białe przebarwienia na paznokciach to jeden z najczęściej spotykanych problemów. Niemal każdy z nas choć raz zaobserwował białe plamki na swoich paznokciach. Co może być ich przyczyną? Mogą to być zarówno niedobory żywieniowe – niedobór cynku, witamin z grupy B i żelaza. Wówczas zaleca się wprowadzenie do diety produktów zawierających te witaminy i minerały lub też suplementację. Powodem białych plamek może być także nieprawidłowa pielęgnacja paznokci a zwłaszcza zbyt częste nakładanie i zdejmowanie lakieru hybrydowego. W tym wypadku należy zaprzestać wykonywania tego rodzaju manicure i dać paznokciom odpocząć przynajmniej kilka miesięcy. Zdarza się, że plamki są tak duże, że obejmują niemal całą płytkę paznokcia i jest to sygnał poważnych zaburzeń organizmu. Mogą one bowiem zwiastować takie schorzenia jak anemia czy łuszczyca. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.
  • Żółte przebarwienia na paznokciu są najczęściej skutkiem długotrwałego malowania paznokci na ciemny kolor, bez zastosowania odżywki ochronnej. Czasem zdarza się, że paznokcie przybierają żółty odcień na skutek problemów z wątrobą, nerkami lub też jako efekt uboczny zażywania pewnych leków.
  • Czarne przebarwienie płytki paznokcia pojawia się na skutek silnego urazu, który powoduje wylew krwi pod płytką paznokcia. Wówczas przebarwienie powinno się przesuwać w dół wraz ze wzrostem paznokcia. Jeśli tak nie jest, należy zgłosić się do lekarza, który oceni zmianę.
  • Na paznokciach mogą pojawić się także bruzdy pionowe, które są objawem starzenia się organizmu (podobnie jak zmarszczki na skórze). Gdy pojawiają się u młodych osób, mogą świadczyć o zmianach hormonalnych, problemach z krążeniem a także schorzeniach układu pokarmowego. Może do nich doprowadzić odwodnienie organizmu.
  • Bruzdy poziome najczęściej wynikają z błędów pielęgnacyjnych, które prowadzą do uszkodzenia macierzy paznokcia. Czasami pojawiają się w przypadku wyniszczenia organizmu bardzo restrykcyjną dietą.
  • Łamliwe i rozdwajające się paznokcie to zazwyczaj skutek zbyt częstych zabiegów malowania paznokci lub narażania ich na kontakt z detergentami. Jeśli tak jest, zaleca się zaprzestanie malowania paznokci oraz używanie rękawiczek ochronnych. Aby wzmocnić paznokcie można zażywać kapsułki zawierające krzem i witaminy z grupy B. Łamliwe paznokcie mogą być także skutkiem zaburzeń hormonalnych, chorób tarczycy czy łuszczycy.
  • Paznokcie mogą także przybrać nietypowy kształt. Wypukłe paznokcie mogą oznaczać schorzenia układu pokarmowego, w tym wątroby, choroby płuc i serca. Natomiast paznokcie wklęsłe są najczęściej wynikiem zaburzeń hormonalnych, czasami są objawem niedoborów żelaza.
  • Zanikanie płytki paznokcia jest skutkiem nieleczonej łuszczycy. Proces przebiega powolnie jednak prowadzi do całkowitego zaniku płytki paznokciowej. Im szybciej trafimy do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie, tym większa szansa na zatrzymanie procesu zanikania płytki.