Stetoskop – wszystko co powinieneś wiedzieć

Stetoskop jest to przyrząd medyczny, który większości osób kojarzy się z osłuchiwaniem chorego. Profesjonalnie określając służy on do badania podczas którego należy osłuchać klatkę piersiową, jamę brzuszną oraz serce. Z takim sprzętem możemy zetknąć się podczas wizyty u lekarza internisty.


Rodzaje stetoskopów

Możemy wyróżnić kilka rodzajów stetoskopów ze względu na przeprowadzane badania :

AKUSTYCZNE:

  • Internistyczny przeznaczony dla lekarzy internistów czyli rodzinnych
  • Akuszerski kiedyś takiego rodzaju używały kobiety odbierające porody dziś ich funkcje przejęły inne
  • Położniczy jest nową wersją akuszerskiego, przeznaczony dla lekarzy prowadzących ciąże oraz położnych,
  • Neonatalny dedykowany do badań noworodków
  • Anestezjologiczny służy do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Głowica stetoskopu musi być lekka oraz płaska żeby można było bez problemu włożyć ją pod mankiet ciśnieniomierza lub ubranie pacjenta i sprawnie zmierzyć ciśnienie krwi
  • Kardiologiczny dla lekarzy kardiologów, które cechuje się dużą czułością
  • Dla studentów medycyny lub innych kierunków związanych z medycyną to zazwyczaj stetoskopy z niżej półki jedno lub dwugłowicowe


ELEKTRONICZNE:

  • Cyfrowe wykorzystywane do dokładnej diagnostyki tonów serca oraz płuc

 

Stetoskopy jedno lub dwugłowicowe

Stetoskop jednogłowicowy jednostronny wyposażony jest w płaską głowicę oraz niski korpus z zamkniętą czaszą membrany, króciec natomiast jest nieruchomy. Taki stetoskop najczęściej używany jest przez pielęgniarki, ratowników medycznych oraz lekarzy anestezjologów. W tych stetoskopach można jedynie osłuchiwać rozległe pasma częstotliwości.

Stetoskop dwugłowicowy jest dwustronny, umożliwia odbieranie dźwięku poprzez membranę oraz lejek. Tłoczek natomiast jest obrotowy bądź przesuwny. Taki stetoskop daje możliwość osłuchiwania niskich oraz wysokich tonów w zależności od siły nacisku.



Budowa stetoskopu

Mimo różnorodności stetoskopów wszystkie zbudowane są w bardzo zbliżony sposób. Główne części to:
 
  • głowica (lejek, membrana) jest to część, którą lekarz przykłada do klatki piersiowej pacjenta podczas badania
  • przewody łączą one głowicę z tak zwaną lirą, która przeprowadza dźwięk z głowicy do każdego ucha
  • oliwki - końcówki uszne są miękkie, lekarz podczas nadania wkłada je do uszu i wtedy dokonuje odsłuchu.



Stetoskop działanie

Podczas wykonywania badania głowica stetoskopu musi być dociśnięta do ciała pacjenta z umiarkowaną siłą. Membrana musi mieć pewny oraz szczelny kontakt ze skórą badanego.


Mycie

W placówkach medycznych temat zakażeń stanowi bardzo duży problem, ponieważ drobnoustroje przenoszone są również przez narzędzia takie jak stetoskop itp. Koniecznie trzeba przestrzegać zasady, iż każdy pacjent może być zakaźny. Profilaktyką jest mycie oraz dezynfekcja stetoskopu. Jeśli chodzi o mycie to dokonujemy go poprzez użycie ciepłej wody wraz z detergentem. Należy przetrzeć stetoskop wraz z jego elementami mokrą ściereczką. Głowicę oraz membranę trzeba traktować ze szczególną ostrożnością i unikać nadmiary wody. Oliwki natomiast najlepiej zdjąć, poprzez odkręcenie ich od liry i bardzo dokładnie umyć mydłem pod bieżącą wodą. Po wytarciu oraz ich wysuszeniu można przykręcić z powrotem. Wspomnianą czynność należy wykonywać jak najczęściej i regularnie. Zabrania się używania rozpuszczalników organicznych oraz sterylizatorów termicznych.