Zimna sterylizacja - jak przeprowadzać?
Sterylizacja jednoznaczenie kojarzy się z autoklawem, rękawem, zgrzewarką czyli jednym słowem - wysoką temperaturą. Jednak są narzędzia nieodporne na działanie wysokiej temperatury, a też muszą być sterylizowane, np. endoskopy.  Jak zatem poradzić sobie w takiej sytuacji? Naszczęście producenci wyszli naprzeciw temu zagadnieniu i dostarczają wielu środków do dezynfekcji wysokiego poziomu, tzw. zimnej sterylizacji. 


Czym jest endoskop?


Endoskopy są wykorzystywane w celu badania narządów wewnętrznych w organizmie. Endoskop jest wprowadzany do wnętrza ciała pacjenta, co sprawia że ma bezpośredni kontakt z chorymi komórkami i błonami śluzowymi. Może być idealnym nośnikiem patogenów, dlatego właściwa dezynfekcja endoskopów jest niezwykle ważna. Ze względu na skomplikowaną budowę samego urządzenia oraz na specyfikę materiałów z jakich jest zbudowany, najpopularniejsza sterylizacja parowa nie jest możliwa. 



Sterylizacja na zimno

W przypadku kiedy nie możemy wykonać sterylizacji, musimy reprocesować narzędzie metodą dezynfekcji wysokiego poziomu - usuwa ona wirusy, bakterie, grzyby, prątki oraz spory. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do dezynfekcji wysokiego poziomu i przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na substancję czynną zawartą w produkcie. Wciąż dużą popularnością cieszą się środki oparte na aldehydzie glutarowym jak Steranios 2%, który choć jest skuteczny to wymaga zwiększonej ostrożności przy użytkowaniu, ze względu na powstające trujące opary. Alternatywnie można zastosować środki zawierające m.in.: 



Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem, przy zakupie środków na bazie kwasu nadoctowgo należy wypełnić specjalne oświadczenie dotyczące szczegółowego stosowania prekursorów materiałów wybuchowych podlegających ograniczeniom, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148. 




Przy wyborze produktu należy również zdecydować czy będziemy reprocesować narzędzia manualnie czy maszynowo. W pierwszym przypadku konieczne będzie wykorzystanie wanien do dezynfekcji. W drugim przypadku trzeba upewnić się czy kanister ze środkiem dezynfekującym będzie pasował do myjni którą posiadamy. Wartym polecenia jest tutaj zestaw Thermosept PAA Base & Additive, który jest kompatybilny z urządzeniami wiodących marek. 



Właściwe kroki


Przed dezynfekcją należy wykonać dokładne czyszczenie narzędzia z widocznych zabrudzeń. Poza czyszczeniem mechanicznym, zaleca się wykorzystanie środków enzymatycznych do mycia narzędzi, takich jak Gigazyme, czy Synergy 5.  Mycie usuwa zabrudzenia, które mogłyby skutecznie osłabić działanie środka dezynfekującego. Nawet przed sterylizacją należy wyczyścić narzędzia, ponieważ wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do „zapieczenia” widocznych zabrudzeń i w konsekwencji zniszczyć narzędzie.
Po zakończeniu dezynfekcji ważne jest, aby dokładnie wypłukać narzędzia, w tym endoskopy, ponieważ pozostałości ze środków dezynfekujących mogłyby spowodować podrażnienia  lub nawet oparzenia podczas dalszej pracy. Do płukania należy używać wody destylowanej, którą można kupować w baniakach lub przygotowywać na miejscu z wykorzystaniem profesjonalnych destylarek

Właściwy proces dezynfekcji zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kolejnym pacjentom, ale przede wszystkim personelowi pracującemu na reprocesowanych narzędziach.