Samopoczucie po ciąży : czyli jak rozróżnić baby blues oraz depresje poporodowa

Kompletna mieszanka uczuć i myśli, raz radość raz wzruszenie i zmęczenie. Czujesz, że się do tego nie nadajesz, ogarnia Cie smutek oraz niepewność jutra. Przed porodem wyobrażałaś sobie te pierwsze dni i chwile z maluszkiem jako najcudowniejsze przeżycie, czyli radość, uśmiech i zabawa. Natomiast teraz czujesz się smutna, zmęczona, wykończona , przybita nadmiarem obowiązków i ciągle walczysz ze łzami.  To wszystko jest normalne, spokojnie to oznacza, że właśnie zostałaś pełnoetatową mama i właśnie przechodzisz BABY BLUES.

Baby blues, a bycie mamą

Po kilkudniowym pobycie w szpitalu nareszcie jesteście w domu. Teraz już powinno być tylko lepiej, a jedna nie jest. Ciągle masz nieustanne wrażenie, że emocje cie przytłaczają strasz o dziecko miesza się z radością bycia mamą. Łzy cisną ci się do oczu, ciągle płaczesz i nie zawsze wiesz z jakiego powodu. Przeraża Cie brak kontroli nad nową sytuacją, w której się znalazłaś. Wewnętrznie wiesz też, że Twoje relacje z partnerem uległy zmianie. Nie masz na nic siły, nowe obowiązki Cie przytłaczają, a wszelkie bodźce zewnętrzne uderzając w Ciebie ze zdwojona siłą.

Najczęściej w 3 dobie po porodzie mamy doczynienia z depresją trzeciego dnia czyli tzw. baby blues. Stan ten może trwać od kilku godzin do kilkunastu dni. Kluczowy jest fakt, iż jest to naturalny stan po połogu, dotyka on 80-85% kobiet po urodzeniu dziecka.


Jakie są przyczyny baby blues?

Najważniejsze jest to, że nie jest to wina kobiety, a szalejących w jej organizmie hormonów. Bezpośrednio po porodzenie mamy doczynienia z ogromnym wyrzutem endorfin oraz oksytocyny.  Właśnie one pozwalają nam zapomnieć o bólu podczas porodu oraz pozwalają  bezgranicznie pokochać tego małego człowieka. Ten stan niestety nie trwa zbyt długo. Po zaledwie kilku dniach poziom hormonów ulega zmianie i znacznemu spadkowi, a górę bierze prolaktyna czyli  zaczyna się tzw. huśtawka nastrojów.


Objawy Baby Blues :

Zmęczenie

Na pewno słyszałam cudowną radę „śpij, kiedy dziecko śpi” czy „wyśpij się na zapas” . Wiemy już doskonałe, że w praktyce jest to niemożliwe, ponieważ niemowlę nie orientuje się czy jest noc czy dzień. Przez to będzie Ci bardzo ciężko dojść do siebie po porodzie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. W momencie zostania MAMĄ tracisz umiejętność odpoczywania, gdyż ciągle jesteś na straży maluszka. Reagujesz na jego najmniejszy ruch czy wydany dźwięk, chce zaspokoić wszystkie jego potrzeby w trybie natychmiastowym. Zmęczenie niestety Ci w tym nie pomaga, a tylko wzmacnia emocje Ci towarzyszące podczas baby blues.

Laktacja czyli tzw. nawał pokarmu


Jak każda kobieta po porodzie jest zmęczona i niewyspana, ponadto obolała po porodzie, a to nie koniec.  Około 3-4doby po urodzeniu nadchodzi czas na obrzmiałe i bolesne piersi, są bardzo twarde i przepełnione mlekiem. Nadmiar złego dziecku z trudnością przychodzi chwycenie brodawki, przez co jest w stanie się najeść, a Ty karmić. Możesz mieć takie uczucie jakby cos wręcz piekło Cie wewnątrz piersi. Tym wszystkim właśnie objawia się nawał pokarmu. Wzmaga to Twoje zdenerwowanie i bezradność, jak tu nie zwariować?



Zmiany w ciele kobiety po porodzie


Oczywiście byłaś świadoma, że Twoje ciało zmieni się bez powrotnie po tym jak wyda na świat tego małego człowieka. Jednak nie sądziłaś, że będą to tak duże zmiany :

  • brzuch wygląda jak pod czas ciąży,
  • połóg trwa zdecydowanie za długo – krwawienie,
  • możliwe też są skurcze,
  • rana po cięciu dokucza,
  • piersi są tkliwe,
  • trudności w wypróżnianiu,
  • nieoczekiwane cieknięcie mleka z piersi.


Musisz sama sobie pomóc


Wiadomo, że w czasie kiedy dziecko śpi nie zawsze też uda Ci się zasnąć. Jeśli właśnie tak będzie to zrób coś dla siebie, mianowicie obejrzyj sobie serial lub film, poczytaj gazetę, poprzeglądaj internet czy zrób sobie kąpiel. Musisz po prostu się zrelaksować.

Przede wszystkim nie ukrywaj emocji, musisz je przeżywać na sój sposób, nie trzymaj ich w sobie. Jeśli potrzebujesz się wypłakać to po prostu to zrób ! Pomoże również rozmowa z bliskimi o Twoich uczuciach, myślach, problemach. Jeśli nie lubisz rozmawiać pamiętaj, że są tez w Internecie specjalne grupy wsparcia, tam piszesz i nikt Cie nie widzi i nie ocenia, a może pomóc bo przeżywa to samo co Ty.


Jak rozpoznać, że baby blues to już depresja poporodowa?


Nie w każdym przypadki baby blues znika sam. Czasem objawy rosną w silę, a baby blues przeradza sie w depresje. Poczucie smutki, bezsilności i strach o maluszka towarzyszą początkującej mamie nieustannie. Niechęć do życia a nawet codziennych czynności, bardzo utrudnia funkcjonowanie wciągu dnia. Z czasem młoda mama woli zostać w domu niż wyjść do znajomych czy na spacer. Woli unikać kontaktu z ludźmi, a trudność sprawia jej nawet ubrania dla dziecka. Walczy z bezsennością oraz osłabieniem. Albo nie je nic albo wręcz przeciwnie i zajada smutki. Ponad to uważa, że rola matki jest zdecydowanie za trudna dla niej i nie podoła.

Bardzo często jest wręcz odwortnie i jestes perfekcyjna mama oraz panią domu. Wszystkie domowe obowiązki wykonujesz precyzyjnie, a dziecko jest zadbane i szczęśliwe. Wszyscy Cie podziwiają, a Ty padasz ze zmęczenie i wpadasz już w depresje. Myślisz, że robisz dziecku krzywdę, a samej sobie chcesz zrobić krzywdę.

 

Często depresja nie mija bez pomocy

Baby blues sam przechodzi niestety  przy depresji niezbędne jest leczenie . Z depresją poporodową zmaga się około  20% młodych mam. Liczna ta dotyczy depresji zdiagnozowanych, a wciąż bardzo wiele jest niezdiagnozowanych i nie leczonych. Owe schorzenie objawia sie mniej w ciąg pół roku od narodzin maluszka, a czasem w okresie ciąży.


Najczęściej zmagają się z nią kobiety które :

  • straciły wcześniejsze ciąże,
  • przeszłych trudny porodu,
  • są samotnymi mamami,
  • mają trudną sytuacje materialną.



Bycie MAMĄ to nie jest bajka

Każda świeżo upieczona mama może nie radzić sobie z nowymi obowiązkami, nie ważne czy to pierwsze czy drugi dziecko. Musisz pamiętać, że masz całkowite prawo do:

  • proszenia o pomoc bliskich w rutynowych obowiązkach domowych,
  • przeżywania emocji , łyz śmiech, smutek , radość wszystkich emocji,
  •  trudności z akceptacją, że Twoje życie całkowicie sie zmieniło po urodzeniu dziecka i juz nie wróci do poprzedniego stanu,
  • dbania o siebie.



Musisz pozwolić bliskim sobie pomoc - NIE WSTYDŹ SIĘ TEGO

Pamiętaj , że jesteś wspaniałą mama i każdego dnia uczysz sie nowych rzeczy. Walka z emocjami utrudnia Ci normalne funkcjonowanie i możesz potrzebować konsultacji z lekarzem. Możliwe, że będą potrzebne Ci leki, żeby poradzić sobie  tym stanem emocjonalnym. Ale najważniejsze depresja to NIE TWOJA WINA!