skutki_niedobou_witaminy_D3_admed

Witamina D3 należy do najbardziej niedoborowych witamin. Szacuje się, że nawet 90% Polaków ma zbyt niski poziom witaminy D3. Niestety konsekwencje niedoboru tej niezbędnej dla zdrowia witaminy mogą być poważne. Warto mieć świadomość aby zawczasu zadbać o jej odpowiedni poziom. Witamina D3 nie jest produkowana przez organizm a jedyny sposób na jej naturalne pozyskanie to ekspozycja na słońce. W naszej szerokości geograficznej skuteczna synteza witaminy D3 pod wpływem słońca nie jest jednak możliwa do zaspokojenia zapotrzebowania na nią, głównie z powodu kąta padania promieni słonecznych a także z powodu naszego stylu życia – całe dnie pędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Na szczęście suplementacja jest bardzo skutecznym sposobem uzupełnienia witaminy D3, dlatego jest rekomendowana każdemu przez cały rok.

Jakie mogą być skutki niskiego poziomu witaminy D3?

Witamina D3 jest niezwykle ważą witaminą i jej niedobór może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, takich jak:

  • Schorzenia pęcherza moczowego, takie jak częsta potrzeba oddawania moczu. Rzadko jest to wiązane z poziomem witaminy D3 a jednak jej wyższy poziom może zniwelować problem ponieważ dzięki temu wzmacniane są mięśnie pęcherza. Witamina D3 zapobiega także powstawaniu zakażeń pęcherza. Do poważniejszych konsekwencji niskiego poziomu witaminy D3 należy ryzyko powiększenia gruczołu krokowego oraz rozwój raka pęcherza – według badań niski poziom witaminy D3 był powiązany z większym ryzykiem rozwoju tego rodzaju nowotworu.
  • Słabsza kondycja seksualna może także wynikać z niedoborów witaminy D3. Problemy dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn.
  • Naukowcy wykazali, że obniżony nastrój i depresja mogą wynikać z niskiego poziomu witaminy D3. Według naukowców witamina wpływa na uwalnianie się serotoniny i dopaminy w mózgu. Naturalnie nie każdy przypadek depresji związany jest z brakiem witaminy D, jednak często to właśnie niedobory są zaczątkiem choroby, dlatego warto skonsultować z lekarze wszelkiego rodzaju zaburzenia na tym tle i wykonać zalecone przez niego badania.
  • .Częste infekcje związane są z pełnioną przez witaminę D funkcją strażnika układu odpornościowego. Wzmacnia organizm i pozwala mu na ochronę przed wirusami i bakteriami. Gdy witaminy tej zabraknie, organizm może sobie radzić gorzej, co wiąże się z częstszymi infekcjami i większą podatnością na wirusy i bakterie.
  • Permanentne zmęczenie, które nie ma wyraźnych przyczyn powinno zostać poddane diagnostyce. W pierwszej kolejności powinniśmy zbadać swój poziom witaminy D3, gdyż jej niedobór często staje się przyczyną ciągłego zmęczenia.
  • Krzywica u dzieci wiąże się z rozwojem nieprawidłowości w układzie kostnym, objawiającym się zniekształceniem kręgosłupa, skrzywieniem kości udowych, wiotkością mięśni czy też rozmiękaniem kości czaszki.